Váltás félúton? Az értesülések szerint a PSD szeretné a kormányt vezetni, de csak két év múlva
Fotó: román kormány
A korábbi kormány mandátuma mintájára a Szociáldemokrata Párt (PSD) azt szeretné, hogy a most megalakítandó kormányban is rotációs alapon töltsék be a miniszterelnöki tisztséget – értesült a Digi 24 hírcsatorna.
2025. június 10., 10:592025. június 10., 10:59
2025. június 10., 12:202025. június 10., 12:20
Eszerint a PSD azt szeretné, hogy két évig a Nemzeti Liberális párt (PNL) adja a miniszterelnököt, majd váltsanak, és akkor a PSD venné át a kormányfői tisztséget.
Mint arról beszámoltunk, a Nicusor Dan államfő által kormányalakításra felkért négy párt – a PSD és a PNL mellett a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) és az RMDSZ – képviselői hétfőn délután egyeztettek az államfővel a kormányalakításról és a 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragásáról.
A kiszivárgott információk szerint a PSD a rotáciös rendszer mellett 6-7 tárca irányítását szeretné, emellett a képviselőház elnöki tisztségét is megtartaná, azt akarja, hogy az egyik, lejáró mandátumú alkotmánybíró utódja a párt jelöltje legyen, és egy hírszerző szolgálat vezetését is magának követeli.
A PNL 4-5 minisztériumot akar, emellett a miniszterelnöki tisztséget, megtartaná a szenátus elnöki tisztségét és szintén szeretné egy hírszerző szolgálat irányítását.
Az USR három minisztériumot kér, és ez a párt is bejelentkezett a szenátus elnöki tisztségére.
– ez amolyan íratlan szabály, hogy a kilenc alkotmánybíró közül egy magyar, így a most lejáró mandátumú Varga Attila helyére jelölne ismét saját embert a szervezet.
Mint ismeretes, a rotációs rendszert 2021-ben találták ki, amikor a PNL a PSD-vel és az RMDSZ-szel közösen alakított kormányt.
A megállapodás értelmében másfél évig a PNL elnöke, Nicolae Ciucă töltötte be a miniszterelnöki tisztséget, majd átadta azt a PSD első emberének, Marcel Ciolacunak.
Bár eredetileg csupán ez a váltás szerepelt a megállapodásban, a két román párt szélesebb körű kormányalakítást akart végrehajtani, amely során el kívánták venni az RMDSZ-től a fejlesztési és a környezetvédelmi tárcát, hogy helyettük súlytalanabb minisztériumokat kapjon.
A 2024-es parlamenti választást követően aztán a három párt ismét közösen alakított kormányt, ám miután a megismételt elnökválasztás májusi első fordulóját követően Marcel Ciolacu miniszterelnök lemondott, mivel a koalíció közös jelöltje, Crin Antonescu nem jutott be a második fordulóba, a kormány ügyvivőként tevékenykedik az új, várhatóan négypárti koalíció megelakításáig.
A nyolcadikosok képességfelmérő vizsgájára beiratkozott 159 229 diák közül 152 639 vett részt hétfőn a román nyelv és irodalomból tartott írásbeli felmérőn – tájékoztatott az oktatási minisztérium.
Jövőbe tekintést kért a romániai társadalomtól hétfő este Nicușor Dan a Bolojan-kormány tagjainak eskütétele után. Ilie Bolojan úgy fogalmazott, hogy az új kormány tagjainak eskütételével ,,véget ér egy instabil és átmeneti időszak”.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) bírói részlege hétfőn Lia Savoneát nevezte ki a legfelsőbb bíróság elnökévé. Kinevezéséről kilenc támogató és egy elutasító szavazattal döntött a testület.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) alsóházi frakciója a párt ideiglenes elnökét, Sorin Grindeanut javasolja a képviselőház elnöki tisztségébe.
Aláírta Nicușor Dan államfő a Bolojan-kormány tagjainak kinevezéséről szóló rendeletet – tájékoztatott az elnöki hivatal. Ezt követően a Bolojan-kormány tagjai hétfő este letették a hivatali esküt az államfő jelenlétében.
Az új koalíciós kormány programjában az egészségügyre vonatkozóan többek között szerepel a kórházak hatékonyságának növelése az ágyak számának több mint 20 százalékos csökkentésével 2030-ig.
Bizalmat szavazott az Ilie Bolojan alkotta koalíciós kormánynak a bukaresti parlament. A hétfő délutáni szavazáson az új kabinet 130 támogatói voksot kapott, honatya ellene szavazott.
A kétkulcsos áfa (TVA) bevezetése, a jövedéki adó és az osztalékadó emelése, a nagy nyugdíjak utáni járulékfizetési kötelezettség bevezetése és az útadó növelése is szerepel az új kormány programjának deficitcsökkentő intézkedései között.
A beiktatásra váró koalíciós kormány programjában szerepel az igazságszolgáltatás reformja is: többek között 65 évre emelnék az ügyészek és bírák nyugdíjkorhatárát, törölnék a nyugdíj és a fizetés halmozását.
Első ízben fog betölteni roma nemzetiségű ember miniszteri tisztséget Romániában: Florin Manole lesz a munkaügyi tárca vezetője.
szóljon hozzá!