A parlament megvonta a bizalmat Renate Weber ombudsmantól, az audiovizuális tanács vezetőjének is mennie kell

A testület elmarasztaló jelentése szerint Weber elmulasztotta a hatáskörébe tartozó lépéseket megtenni a korrupció visszaszorítása érdekében •  Fotó: Twitter

A testület elmarasztaló jelentése szerint Weber elmulasztotta a hatáskörébe tartozó lépéseket megtenni a korrupció visszaszorítása érdekében

Fotó: Twitter

Elutasította Renate Weber román ombudsman tevékenységi beszámolóját kedden a kétkamarás román parlament együttes ülése, megvonva a bizalmat a Romániában a Nép ügyvédjének nevezett alapjogi biztostól.

MTI

2021. június 15., 18:342021. június 15., 18:34

2021. június 15., 18:382021. június 15., 18:38

A bukaresti jobbközép kormánykoalíció értelmezése szerint a döntés a tisztségviselő visszahívását jelenti. Weber és a baloldali ellenzék ezt nem ismeri el, azt is alkotmányellenesnek tartja, hogy a parlament egyáltalán szavazott a tevékenységi beszámolóról.

Webernek azt vetette szemére a tavaly decemberben hatalomra került kormánykoalíció, hogy

félreértelmezte hatáskörét, a hatósági visszaélések leleplezése helyett a járványügyi intézkedések hátráltatásával igyekezett médiafigyelmet szerezni.

A keddi szavazást megelőzően a parlament egyesített jogi bizottsága véleményezte a Nép ügyvédje éves tevékenységi beszámolóit. A testület elmarasztaló jelentése szerint Weber elmulasztotta a hatáskörébe tartozó lépéseket megtenni a helyhatóságok szintjén tapasztalható „rendszerszintű korrupció” visszaszorítása érdekében, holott ezzel kapcsolatos felelősségére az Európai Bizottság több ízben is felhívta a figyelmet a román igazságszolgáltatást monitorizáló – az Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus keretében (CVM) kiadott – jelentéseiben.

A szakbizottság szerint az ombudsman nem töltötte be a tőle elvárható szerepet a gyermekek jogainak védelme, illetve a családi erőszak, a szexuális visszaélések és gyermekpornográfia elleni közdelem terén sem.

Ezzel szemben Weber – anélkül, hogy bárki emberi jogainak megsértéséért emelt volna panaszt az intézménynél – a kínzás megelőzését célzó megfigyelés alá helyezte a Covid-kórházakat és a karantén-központokat arra hivatkozva, hogy az ENSZ meghatározása szerint minden olyan hely, ahol egy embert akarata ellenére elzárva tartanak, fogdának minősül – mutat rá a bizottsági jelentés.

A jobbközép Nemzeti Liberális Párt (PNL) kisebbségi kormányát vezető Ludovic Orban akkori miniszterelnök tavaly több ízben bírálta Renate Webert, amiért – a karanténintézkedések és bírságok alkotmányosságát egyébként sikeresen megkérdőjelező óvásaival – hátráltatja a járvány elleni védekezést.
Kelemen Hunor miniszterelnök-helyettes, a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) elnöke korábban azt valószínűsítette, hogy a parlament szeptemberben választja meg Weber utódját.

Az RMDSZ Fábián Gyula egyetemi oktatót, volt kolozsvári főügyész-helyettest, a PNL Flavius Baiast, a bukaresti tudományegyetem jogi karának volt dékánját jelöli a Nép ügyvédje hivatalának élére.

A „Nép ügyvédjének” mandátuma öt évre szól. A korábban liberális európai parlamenti (EP-) képviselőként politizáló Webert 2019 júniusában választotta meg ombudsmannak a bukaresti parlament akkori balliberális többsége, miután pártja – az ALDE – a 2019-es választásokon nem jutott be az EP-be.

A parlament ugyanakkor nagy többséggel elutasította az Országos Audiovizuális Tanács (CNA) 2020-as évi tevékenységi jelentését. A jelentést 35 törvényhozó támogatta szavazatával, 240-en ellene voksoltak.

Ludovic Orban, a képviselőház elnöke a szavazást követően bejelentette, hogy ezzel

a CNA elnökének mandátuma automatikusan véget ér.

Korábban a szenátus és a képviselőház kulturális bizottsága is a tevékenységi jelentés elutasítását javasolta. Ugyanakkor a költségvetési bizottságok negatívan véleményezték a CNA 2020-as költségvetés-végrehajtási kimutatását.

Iulian Bulai, a képviselőház kulturális bizottságának elnöke közölte, a CNA tevékenységi jelentésének parlament általi elutasítása az intézmény elnökének, Monica Gubernatnak tisztségből való felmentését vonja maga után. A következő napokban javaslatokat várnak a CNA-tól az új elnök nevesítésére. A jelöltet a parlament kulturális bizottságai hagyják jóvá, majd a plénum szavaz róla.

korábban írtuk

Szolgálni szeretne az RMDSZ által ombudsmannak jelölt kolozsvári jogász
Szolgálni szeretne az RMDSZ által ombudsmannak jelölt kolozsvári jogász

Fábián Gyula személyében kolozsvári ügyészt, egyetemi tanárt jelöl ombudsmannak az RMDSZ. Fábián Gyula lapunknak elmondta: az állampolgári jogok biztosának tisztségét szolgálatnak tekinti.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 07., szombat

A szociáldemokraták nem egyeznek bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe

Sorin Grindeanu szombaton Temesváron kijelentette, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) nem egyezik bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe.

A szociáldemokraták nem egyeznek bele az alacsonyabb jövedelmek vagy a nyugdíjak csökkentésébe
2025. június 07., szombat

Magyar kormánytámogatással megújul a csíksomlyói kegyhely

A magyar kormány 500 millió forinttal támogatja a csíksomlyói kegyhely felújítását, az összeg felét idén, a másik felét a következő két évben nyújtják át a templomot működtető ferences rendnek – jelentette be Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes.

Magyar kormánytámogatással megújul a csíksomlyói kegyhely
2025. június 06., péntek

Több ezer sertést adtak el feketén vágóhidaknak, lecsaptak a csalókra

Több erdélyi megye is érintett abban az adócsalási ügyben, amelynek során illegális sertés-forgalmazással mintegy 300 ezer lejes kárt okoztak az államkasszának.

Több ezer sertést adtak el feketén vágóhidaknak, lecsaptak a csalókra
2025. június 06., péntek

„Piros gombbal” az iskolai erőszak és a kábítószerfogyasztás ellen

A névtelen bejelentések lehetővé tételével, kötelező kivizsgálásukkal próbálják visszaszorítani az erőszakos cselekményeket, a zaklatást, valamint a kábítószerek és a személyi biztonságra veszélyes eszközök bevitelét a tanintézményekbe.

„Piros gombbal” az iskolai erőszak és a kábítószerfogyasztás ellen
2025. június 06., péntek

Felmérés: a többség szeretné, hogy a PSD, a PNL és az RMDSZ a kormány tagja lenne, az USR kapcsán megoszlanak a vélemények

A Szociáldemokrata Pártot (PSD), a Nemzeti Liberális Pártot (PNL) és az RMDSZ-t is szívesen a leendő kormányban látná a romániai polgárok többsége, míg a Románok Egyesüléséért Szövetség (USR) kapcsán kevésbé határozott az álláspont.

Felmérés: a többség szeretné, hogy a PSD, a PNL és az RMDSZ a kormány tagja lenne, az USR kapcsán megoszlanak a vélemények
2025. június 06., péntek

Közelkép az egyetemi valóságról: hamarosan zárul a JelenLét – JövőCTRL kutatás

Sokan azt hiszik, tudják, milyen az egyetemista élet. A „JelenLét – JövőCTRL” kutatás viszont nem benyomásokra épít: célja, hogy tűpontos kép rajzolódjon ki arról, milyen valósággal szembesülnek ma a romániai magyar fiatalok a felsőoktatásban.

Közelkép az egyetemi valóságról: hamarosan zárul a JelenLét – JövőCTRL kutatás
2025. június 06., péntek

Simion „szerelmet vallott” a trianoni diktátumnak

Az 1920. június 4-én aláírt, az első világháborúban győztes nyugati hatalmak által Magyarországra kényszerített, az országot feldaraboló trianoni diktátumot méltatta George Simion, a szélsőjobboldali Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke.

Simion „szerelmet vallott” a trianoni diktátumnak
2025. június 05., csütörtök

Katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk terjedésére figyelmeztet a védelmi minisztérium

A nyomozó hatóságokhoz készül fordulni a védelmi minisztérium a katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk miatt.

Katonai mozgósításra vonatkozó újabb hamis információk terjedésére figyelmeztet a védelmi minisztérium
2025. június 05., csütörtök

Péntek reggel megnyitják a forgalom előtt a Transzalpina magashegyi utat

Június 6-án, pénteken reggel 9 órakor ismét megnyitják a forgalom előtt a tél idejére lezárt Transzalpina, azaz a 67C jelzésű országút Rânca és Curpăt közötti szakaszát – tájékoztatott csütörtökön a közúti infrastruktúrát kezelő országos vállalat (CNAIR).

Péntek reggel megnyitják a forgalom előtt a Transzalpina magashegyi utat