Komoly gondok lehetnek, ha már Ion Iliescu is a demokráciáért aggódik
Fotó: Agerpres
Amíg vannak pártok, amelyeket nem demokratikus módon irányítanak, nem lehet működő demokráciáról beszélni Romániában – idézi az Agerpres Ion Iliescut a Szociáldemokrata Párt (PSD) volt elnökét.
2018. október 15., 15:152018. október 15., 15:15
Egy blogbejegyzésben Iliescu azt írja, Romániának stabilitásra, koherens és felelős kormányzásra, illetve a demokrácia megerősítésére van szüksége.
„Elismétlem azt, amit egyszer már elmondtam: amíg vannak olyan pártok, amelyeket nem demokratikus módon vezetnek, nem lehet működő demokráciáról beszélni. Itt az ideje ismét megnyitni a kommunikációs csatornákat, a politikai erőknek újra kell kezdeniük a párbeszédet egymással, illetve a civil társadalommal” – írja bejegyzésében Iliescu. A volt elnök ugyanakkor hangsúlyozza,
„Sosem voltam híve a konfliktusos vezetésnek, függetlenül attól, hogy pártról vagy az állam valamely intézményéről van szó. A valóság kritikus megközelítése nem valaki ellen intézett támadást jelent. Inkább realizmusra, illetve a probléma megoldására, és nem újabb problémák előidézésére való törekvésre utal. Ez alól a PSD sem kivétel. Tulajdonképpen azon kevés politikai alakulatok közé tartozik, amelyek tevékenysége, projektjei terén észlelhető még valamennyi koherencia. Ha azonban a továbbiakban is belső problémái konfliktusos megközelítésére alapoz, ezt a minimális koherenciát is elveszíti” – áll még Ion Iliescu bejegyzésében.
Nem zárta ki Sorin Grindeanu közlekedési miniszter, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, hogy a párt ellenzékből támogasson egy kisebbségi kormányt, de leszögezte: előbb megvárják az elnökválasztás vasárnapi második fordulójának az eredményét.
A román belügyminisztérium Facebook-oldalán hívta fel a figyelmet kedden, hogy a közösségi médiában egy romániai merényletről szóló videós álhír terjed.
Hosszas hallgatás után üzenetet tett közzé Călin Georgescu, a tavalyi, érvénytelenített elnökválasztás első fordulóját megnyerő szélsőjobboldali jelölt, ám nem buzdított egyértelműen arra, hogy az emberek az őt „helyettesítő” George Simionra szavazzanak.
Kedden elkezdődött a másodikosok országos képességfelmérője az anyanyelv és irodalom tantárggyal.
Teljesen eltűnt a különbség a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott két jelölt, George Simion és Nicușor Dan között, olyannyira, hogy fej-fej mellett, egyenlő támogatottsággal állnak – legalábbis ez áll az AtlasIntel friss felmérésében.
Közleményben fejezte ki aggodalmát az Országos Audiovizuális Tanács (CNA), miután George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és a szélsőjobboldal államfőjelöltje tudtukon kívül lefilmezte a Digi 24 újságíróit, és sértegette is őket.
Az Országos Diszkriminációellenes Tanácshoz fordulnak az USR parlamenti képviselői, miután George Simion, az AUR elnökjelöltje azt állította a blogján, hogy kritikusai „zavart elméjű” és „irracionális” emberek.
Hallgatólagosan elfogadta a képviselőház azt a törvénytervezetet, amely értelmében a köztisztséget betöltő pedagógusok legtöbb öt egymást követő éven át tarthatják fent tanári állásukat.
Szoros lesz a verseny és magasabb részvételre lehet számítani az elnökválasztás május 18-i, második fordulójában – nyilatkozta Remus Ștefureac szociológus, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
Sorin Grindeanu hétfőn kijelentette, hogy Románia nem fog kilépni az Európai Unióból, bárki is nyeri meg az elnökválasztást, mert a nép nem akar kilépni.
szóljon hozzá!