Fotó: Facebook/Sorin Grindeanu
A román al-dunai folyamigazgatóság mérőhajói megkezdték pénteken a medermélység mérését a Duna Chilia-ágán, miután egy nappal korábban Kijev megadta a jóváhagyást a munkálatokra.
2023. március 17., 15:512023. március 17., 15:51
Ugyanakkor a Bisztroje-csatornán a jóváhagyás elmaradása miatt még nem kezdhették el a méréseket. Mint ismeretes, a két ország között az ezen a csatornán az ukránok által végzett medermélyítés miatt robbant ki a vita, emiatt kérte Bukarest a mérések jóváhagyását.
Ionel Scrioșteanu, a közlekedési minisztérium államtitkára szerint Ukrajna biztonsági okok miatt nem járult még hozzá hivatalosan ahhoz, hogy Románia medermélységmérési munkálatokat végezzen a Dunát a Fekete-tengerrel összekötő Bisztroje-csatornán.
Az államtitkár szerint az ukrán féllel folytatódnak a tárgyalások arról, hogy Kijev jóváhagyja, hogy a román fél a Chilia-ág további részein is méréseket végezzen. „A Chilia-ág több mint 90 százalékát, a 22-es és a 116-os folyamkilométer között, néhány napon belül, az elkövetkező időszakban megmérjük” – mondta az államtitkár.
Ionel Scrioșteanu szerint Románia végül megkapja a Bisztroje-csatorna mérésére vonatkozó jóváhagyást.
„Biztos vagyok benne, hogy végül megkapjuk a jóváhagyást, mert az Európai Bizottsággal azonos állásponton vagyunk a Bisztroje-csatornán és a Chilia-csatorna többi részén végzett méréseket illetően, így az eredmények kiértékelését követően teljes és világos képet kapunk arról, hogy miről kell tárgyalnunk. Úgy vélem, hogy 27-éig, amikorra a mérések lezárását terveztük, a Bisztroje-csatornát és a Chilia-ág többi részét is megmérjük, mert a mérés egy, összesen másfél napot vesz igénybe” – tette hozzá Scrioșteanu.
Sorin Grindeanu közlekedési miniszter leszögezte: Bukarest ragaszkodik hozzá, hogy az összes érintett szakaszon elvégezhesse a méréseket.
Mint megírtuk, a román külügyminisztérium bekérette a bukaresti ukrán nagykövetet, és magyarázatot követelt, miután a kijevi infrastruktúra-fejlesztési miniszter bejelentette: 3,9-ről 6,5, helyenként pedig 7 méteresre mélyítették a csatornát, amelyen így a tízezer tonnás ukrán kereskedelmi hajók is eljuthatnak a Fekete-tengerre.
A román fél a Duna-delta élővilágának védelmére hivatkozva csupán az eredeti mélység megtartását célzó mederkotrási munkálatokba egyezett bele.
Bukarest azt kérte az ukrán féltől: hagyja jóvá, hogy román szakértők méréseket végezzenek az ukrán fél munkálatai által érintett szakaszokon.
Mint arról beszámoltubk, Sorin Grindeanu közlekedési miniszter leszögezte: Románia nem kívánja jóváhagyni Ukrajna kérését, hogy a Duna Chilia ágát is az európai közlekedési folyosó részévé nyilvánítsák, és többek között azért nem kíván a Budapesti székhelyű Duna Bizottsághoz fordulni az ügyben, mert annak Oroszország is tagja.
A román illetékesekhez eljutott információk azt mutatják, hogy a Bisztroje-csatornán történő hajózási munkálatokat Ukrajna kormánya már 2022 februárjában (a háború kezdete előtt) jóváhagyta.
Később a háborút állítólag ürügyként használták fel arra, hogy megszerezzék a jóváhagyást arra, hogy más országok hajói is használhassák a csatornát, bár a kétoldalú megállapodás csak a part menti országok lobogója alatt közlekedő hajók számára engedélyezi a hazsnálatát. (A part menti államok hajói csak a Bisztroje-csatorna kezdeti mélységének betartásával tudnak áthaladni. De az újabb országok hajóinak belépése szükségessé teszi a csatorna elmélyítését).
Az RMDSZ elnöke, Kelemen Hunor csütörtökön kijelentette, hogy várja a kormánykoalíció reakcióját a kolozsvári magyar fiatalok bántalmazásának ügyére.
Ilie Bolojan ügyvivő államfő csütörtökön a Cotroceni-palotában munkamegbeszélést tartott a védelmi ipar és az ágazat fontosabb szakszervezeteinek képviselőivel.
Zár alá vették az ügyészek az uzsorával és zsarolással gyanúsított Bercea Mondialu és családtagjainak a vagyonát. A vagyonzár hét személyautóra, 41 bankszámlára és több mint 40 ingatlanra (telkek és lakások) vonatkozik.
Afrikai illegális bevándorlók és őket segítő román, illetve moldovai embercsempészek elfogásáról számolt be csütörtökön a román és a moldovai határrendészet.
Romániában nincs elegendő számú óvóhely, ami pedig megvan, az nem higiénikus, és az 1970-es évek szintjén maradt – áll abban a jelentésben, amelyet a Számvevőszék készített.
A Trump-adminisztráció képviselőivel készül tárgyalni a román kormány két különmegbízottja, elsősorban az amerikai vízummentességi programról – közölte a csütörtöki kormányülés előtt Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Szolgálati fegyverével, munkaidőben lett öngyilkos egy csendőr – közölte csütörtökön a Suceava megyei csendőrség.
Munkaerőhiánnyal küzd a hegyimentőszolgálat (Salvamont): romániai szinten csupán az állások 18 százaléka van betöltve, miközben egyre több a bevetés.
A bukaresti ügyészség őrizetbe vette a közlekedésrendészet két rendőrét és hat helyi rendőrt, akiket azzal vádolnak, hogy kenőpénzt fogadtak el betonszállítással foglalkozó cégek képviselőitől.
Nem hajlandó egyeztetni az úgynevezett „Európa-barát” jelöltek közötti taktikai visszalépésről Crin Antonescu, a Szociáldemokrata Párt (PSD), a nemzeti Liberális Párt (PNL) és RMDSZ alkotta kormánykoalíció közös államfőjelöltje.
szóljon hozzá!