Elévülés miatt megszüntette a táblabíróság az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert
Fotó: Gazda Árpád
A Bákói Táblabíróság elévülés miatt megszüntette az úzvölgyi verekedők és rongálók ellen indított utolsó pert, amely még a bírák asztalán volt. A két vádlott: Marius-Constantin S. és Valentin D. megúszta a büntetést, de a csütörtökön kimondott ítélet helyben hagyta, hogy kártérítést kell fizetniük a közéletben Pityókaként ismert Kovács Csaba csíkszeredai informatikusnak az úzvölgyi sírkertben elszenvedett ütlegelésekért.
2025. április 04., 08:032025. április 04., 08:03
2025. április 04., 11:362025. április 04., 11:36
A Bákói Táblabíróság csütörtöki jogerős ítéletének kivonatát a romániai bíróságok portálján hozták nyilvánosságra. A bántalmazott Kovács Csaba is a Krónika újságírójától értesült az ítéletről. A táblabíróság azt követően állapította meg az úzvölgyi bántalmazási ügy elévülését, hogy az első fokon eljáró Mojnesti (Moinești) Bíróság tavaly október 17-én példásan elítélte a két elkövetőt.
Az ítélet ellen az ügyészség súlyosbításért, Marius-Constantin S. pedig enyhítésért fellebbezett. Valentin D. elfogadta az ítéletet. (Mivel az agresszorok nem közszereplők, vezetéknevüket nem tüntettük fel, de a táblabíróság honlapján megtekinthetőek). A másodfokon eljáró Bákói Táblabíróság a per büntetőjogi részét törölte az elévülésre hivatkozva, érvényben hagyta viszont a fájdalomdíjra, ügyvédi költségekre és perköltségekre vonatkozó részt.
A több száz csendőr és rendőr nem tudta, feltehetően nem is akarta távol tartani egymástól a székelyeket és a román nacionalistákat
Fotó: Gazda Árpád
Kovács Csaba a Krónikának felidézte: 2019. június 6-án, az úzvölgyi katonai temető erőszakos elfoglalásakor némiképp az volt a szerencséje, hogy készült a nehéz helyzetre, és mindvégig bukósisakot viselt. Mint elmondta: az említett napon maga is része volt annak az élő láncnak, amelyet a székelyföldiek vontak a sírkert elé. Így próbálták megakadályozni, hogy Dormánfalva polgármestere egyházi szertartással felszentelje azt a román parcellát, amelynek betonkeresztjeit egy azóta kimondott jogerős ítélet alapján el is távolították a temetőből.
Az Úzvölgyébe vezényelt több száz csendőr és rendőr nem tudta, feltehetően nem is akarta távol tartani egymástól a békésen tüntető, imádkozó székelyeket és a román parcella felavatására érkezett több ezer fős tömeget. A székelyek élő láncát megkerülve futballhuligánok egy csoportja hatolt be elsőként a temetőbe, belülről kitépték a temetőkaput, és utat nyitottak a temetőbe betóduló, nacionalista jelszavakat skandáló tömegnek.
Kovács Csaba elmondta: éppen a kapu előtt állt, amikor az erőszakos események kezdődtek.
Marius-Constantin S. az után ütötte meg, hogy a temetőt elfoglaló huligánok kitépték a temető kapuit. Felidézte: a szakállas kigyúrt férfi a temetőből rohant ki, és őt találta legközelebb. Ütésétől hanyatt vágódott volna, ha nem fogta volna ki az éppen mögötte álló Egyed Ufó Zoltán újságíró.
Marius-Constantin Siderof, aki ököljoggal próbálta eldönteni a temető hovatartozását
Fotó: A feljelentéshez csatolt kép Kovács Csaba archívumából
A kárvallott kifejtette: Valentin D. nemcsak őt ütlegelte. Ez a férfi volt az, aki felmérte: nem szerencsés, hogy a sajtó szeme láttára erőszakoskodtak, és nekilátott a filmezett bizonyítékok megsemmisítésének. Ő volt az, aki a kapuról letépett léccel a kezében kirohant a temetőből, és megpróbálta szétverni a kamerát az MTVA csíkszeredai tudósítója kezéből. A művelet nem volt sikeres, a kamera ugyan széttört Csúcs Péter operatőr kezében, a filmezett anyag azonban megmenekült, és segítette a kárvallottakat a tettesek azonosításában.
Valentin Diaconu, aki megpróbálta megsemmisíteni a róla készült felvételeket
Fotó: A feljelentéshez csatolt kép Kovács Csaba archívumából
Kovács Csaba elmesélte: Csíkszeredába visszatérve orvoshoz ment, és törvényszéki orvosi látleletet is vetetett a könnyebb sérüléseiről. Elhatározta, hogy nem hagyja annyiban a dolgot. Egy hónapot szánt a dokumentálásra. A Hargita Megyei Törvényszéki Ügyészséghez benyújtott feljelentéséhez cáfolhatatlan képi bizonyítékot csatolt és az elkövetők azonosítását sem bízta a rendőrségre. Ezek nevét is kinyomozta, és beleírta a feljelentésébe.
Megjegyezte: azért is évülhetett el az ügy a jogerős ítélet kimondása előtt, mert
A törvény értelmében ugyanis annak a megyének a hatóságai illetékesek, amelyik területén a sérelmezett eset történt. Úzvölgyét azonban hiába tekintette a Hargita megyei Csíkszentmárton község részének a törvény, az elnéptelenedett falu területét a Bákó megyei Dormánfalva is magáénak tekintette, sőt, a temetőt magára is íratta.
Végül a legfelsőbb bíróság döntötte el, hogy S. és D. perét Bákó megyében kell letárgyalni. Éppen akkor döntött erről, amikor a Bákói Táblabíróság jogerősen kimondta: Hargita megyéé az úzvölgyi katonatemető.
Elmarasztaló ítéletet hozott pénteken az alapfokon eljáró Moinești-i Bíróság az úzvölgyi temetőfoglalás egyik, rongálás vádjával indított perében – áll a romániai bíróságok portálján közzétett ítéletben.
A 2019. június 6-i események miatt a csendőrség csupán Borboly Csabára, a Hargita megyei önkormányzat elnökére, és Grüman Róbertre, a Kovászna megyei önkormányzat alelnökére rótt ki bírságot, azonban a bíróság mindkettőt érvénytelenítette. Erdélyi magyar szervezetek feljelentése nyomán a mojnesti ügyészség vizsgálta az erőszakos temetőfoglalás ügyét, és megütközést keltett azzal, hogy
A Hargita és Bákó megye határán fekvő, mára elnéptelenedett Úzvölgye településen az első világháborúban ott elesett magyar katonák számára alakítottak ki temetőt, amelybe a háború után a román hadisírgondozó hatóságok más nemzetiségű katonák maradványait is eltemették. A Csíkszentmárton önkormányzata által felújított és gondozott sírkertet a Bákó megyei Dormánfalva polgármesteri hivatala 2018-ban saját közvagyonaként telekkönyveztette, és 2019 áprilisában Csíkszentmárton értesítése nélkül román parcellát hozott létre, és emlékművet állított a temetőben.
A Nemzet Útja (Calea Neamului) szervezet elnöke, Mihai Tîrnoveanu szerint a csíkszeredai ügyészség vádemelés nélkül lezárta az úzvölgyi katonatemető ügyében ellene indított büntetőeljárást.
A temető kapcsán 2019-ben számtalan per indult. Ezek mindegyikét a székelyföldi fél nyerte. A román hadisírgondozó a Védelmi Minisztérium honlapján közölt tanulmányában azt is tisztázta, hogy nem az úzvölgyi katonatemetőben nyugszik az a 149 román katona, akiknek emléket kívántak állítani, és akiknek a névsorolvasása immár hagyományos módon részét képezi a temetőben tartott román ceremóniáknak.
A román nacionalisták nem nyugodtak bele a jogi harc elvesztésébe. A Calea Neamului (A Nemzet Útja) Egyesület vezetésével 2023. július 8-án engedély nélkül 150 fakeresztet állítottak fel az úzvölgyi temetőben. Az újabb keresztállítás ügyében indított perben a bíróság már a temetőfoglalóknak kedvező döntést hozott. A tavaly novemberben kimondott ítéletben a Csíkszeredai Bíróság megállapította: bár fennáll a lehetősége annak, hogy a keresztállítás engedély nélkül történt, a cselekmény nem tartozik a büntetőjog körébe, mivel „a temető nem rendelkezik műemlék státusszal”.
Az évszázad fagykáraként éli meg sok partiumi gazda az elmúlt egy hét éjszakai fagyhullámát, ami tönkretette az idei barack- és cseresznyetermést, de súlyosan károsította a szilva, alma, körte és egyéb gyümölcsfajta termését is.
A raklapokon vagy egyenesen a földön őrzött növényvédő szereket Barza (Bârsa) községben, egy cég telephelyén találták.
Egy nap alatt 115 ezer lejre bírságoltak meg gyorshajtókat a Bihar megyei rendőr-főkapitányság egyenruhásai. A Speedmarathon nevű európai rendőrségi akció egész héten folytatódik.
Meghosszabbította csütörtökön az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) a Románia nagy részére kiterjedő, rossz időre figyelmeztető narancssárga és sárga jelzésű riasztásokat.
A barnamedvék száma Romániában jelenleg 10 419 és 12 770 közé tehető, miközben az optimális egyedszám 4000 lenne – nyilatkozta csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Hivatali visszaélés miatt vádat emelt az Országos Korrupcióellenes Ügyészség (DNA) Székelyudvarhely korábbi polgármestere, Gálfi Árpád ellen – közölte csütörtökön a vádhatóság.
Aláírták a Szilágynagyfalu–Vaskapu-sztrádaszakasz kivitelezési szerződését, amivel lezárult az észak-erdélyi autópálya közbeszerzési eljárása.
A férfit maffiamódszerekkel végezték ki 2021 májusában: bombát szereltek az autójába, és a robbantásban életét vesztette, gépkocsija megsemmisült.
Kitettek magukért Erdély rajongói Románia legrangosabb turisztikai megmérettetésén: bár az Év úti célja verseny idei fődíját a Duna-delta vitte el, egy kivétellel minden kategóriában erdélyi célpont, köztük több magyar kötődésű település lett az első.
A brassói magán- és jogi személyek a jövő évtől új adót fizethetnek: a polgári védelmi adót – adta hírül a Bună Ziua Brasov helyi portál. A cikk szerint az így befolyó összegeket a polgári védelmi célú óvóhelyek fenntartására fordítanák.
2 hozzászólás