Újabb egymillió autót hív vissza a Toyota

Kifizette rekordösszegű amerikai büntetését a Toyota, amelyik azonban újabb visszahívásokat eszközölt, ezúttal inkább csak biztonsági okokból.

Hírösszefoglaló

2010. április 21., 10:032010. április 21., 10:03

Összesen 870 ezer Toyota Siennát hív vissza a gyártó az Egyesült Államokban és Kanadában a járművek korróziós problémája miatt. A visszahívás az 1998 és 2010 között gyártott autókat érinti. A gyártó szerint a pótkeréktartó kábel elrozsdásodhat, ha a járművet hideg időben vagy erősen sózott úton használják. A Toyota közleménye szerint „a legrosszabb esetben a kábel hibája miatt a pótkerék leválhat a járműről, ami fokozza egy baleset valószínűségét”. Brian Lyons, a társaság szóvivője ugyanakkor azt mondta, egyelőre nem tudnak olyan balesetről, amely ezzel függene össze. A visszahívás az Egyesült Államokban 600 ezer, Kanadában 270 ezer autót érint.

Emellett a Toyota összesen 34 ezer Lexus GX 460 és Land Cruiser Prado 150 terepjárót hív vissza világszerte, hogy elvégezzen egy módosítást a gépkocsi stabilitásának javítása céljából. Európán belül is csak Orosz- és Franciaországban értékesítették ezeket a modelleket. A japán autógyár korábban azt közölte, hogy ideiglenesen felfüggeszti a Lexus GX 460 terepjárók forgalmazását az Egyesült Államokban, miután egy befolyásos amerikai magazin stabilitási hibákat tárt fel a tesztvezetés során.

A cég tegnapi közlése szerint a visszahívott autóknál frissítik azt a szoftvert, ami a járművek menetstabilizáló rendszerét vezérli. Az amerikai Consumer Reports magazin a tesztvezetés során ugyanis azt tárta fel, hogy a gépjármű nagy sebességnél, 90 kilométer/óra felett történő hirtelen irányváltáskor – kisebb, mint 90 fok – kisodródhat, legvégső esetben felborulhat.

Mindezek a visszahívások csak tetézik a japán vállalat gondjait, amelyik az ősz óta világszerte több mint 8 millió autóját rendelte vissza különféle meghibásodások kockázata miatt. A Toyota közben beleegyezett abba, hogy kifizeti az amerikai kormány által kiszabott rekordösszegű, 16,4 millió dolláros bírságot. A japán gyártó nem tájékoztatta megfelelően a szövetségi hatóságokat egyes modelljeinek a gázpedál beragadásával kapcsolatos meghibásodási problémáiról, s ezzel törvényt sértett – közölte Ray LaHood közlekedési miniszter hétfőn. A Toyota viszont tagadja, hogy megsértette az amerikai törvényeket. A kormány két hete szabta ki a bírságot.

A Toyotának – amely január óta 2,3 millió autót hívott vissza az Egyesült Államokban a gázpedálgondok miatt – hétfőig kellett eldöntenie, hogy elfogadja vagy elutasítja a büntetést. A kormány és az autógyár közötti megállapodás értelmében a Toyota hivatalosan nem tesz beismerő nyilatkozatot arról, hogy megsértette az előírásokat. LaHood azonban közölte: a japán cég a bírság megfizetésével elismerte, nem teljesítette a bármely meghibásodásra vonatkozó azonnali tájékoztatási kötelezettségét. Ekkora összegű büntetést még nem szabtak ki egyetlen autógyár ellen sem Amerikában; a korábbi legnagyobb, 1 millió dolláros bírságot a General Motorsnak kellett kifizetnie egy, 2002–2003-as modelljein észlelt ablaktörlő-meghibásodás miatt.

A közlekedési minisztérium azt is közölte: a Toyota-ügy ezzel nem zárult le. Tovább vizsgálják a cég nyilatkozatait és az általa rendelkezésre bocsátott több mint 120 ezer oldalnyi dokumentumot annak kiderítésére, hogy a cég más tekintetben teljesítette-e a tájékoztatási előírásokat. Emellett a Toyotának egy sor polgári peres eljárással is szembe kell néznie, az áldozatok családjai indítottak kereseteket. Ugyancsak vizsgálja a Toyota működését a tőzsdefelügyelet, valamint egy New York-i vádesküdtszék. A Toyoták nem akaratlagos gyorsulása az Egyesült Államokban állítólag 52 halálesetet okozott.

A Toyota már tavaly ősszel tudomást szerzett bizonyos modelljeinek biztonsági gondjairól; Európában és Kanadában a panaszok nyomán elindította javítási kampányát. Amerikában viszont csak idén január végén hirdette meg viszszahívási akcióját. A gázpedállal, padlószőnyegekkel, fékrendszerekkel és szervókormányokkal kapcsolatos gondok sebet ejtettek a megbízhatóságról híres Toyota arculatán.
Ám a szakértői vélemények továbbra is megoszlanak a Toyoták nem akaratlagos gyorsulásainak okát illetően. A cég mechanikai hibát emleget, tagadja, hogy az elektronika a ludas a meghibásodásokban. Ez ügyben kiterjedt vizsgálatokat indítottak az Egyesült Államokban, az űrkutatási hivatal, a NASA szakembereinek bevonásával.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei