Állami hitelgaranciával támogatná az első autó megvásárlását a román kormány – a felső határ 50 ezer lej, áfa nélkül.
2014. október 07., 19:162014. október 07., 19:16
Első autó néven állami hitelgarancia-program indítását tervezik Romániában, amellyel főleg a 18 és 35 év közötti fiatalokat támogatnák abban, hogy egy legfeljebb 50 ezer lej plusz áfa (mintegy 11 300 euró plusz áfa) értékű új gépkocsit vásároljanak – jelentette be Victor Ponta miniszterelnök hétfőn. A miniszterelnök szerint nem lesz lehetséges ennél drágább autót vásárolni a programon belül akkor sem, ha az új tulajdonos a program kedvezményein kívül fizetné ki a különbözetet.
Kedvező feltételek
A kormány évi 20 ezer új, kevésbé szennyező autó vásárlását kívánja elősegíteni, ezzel az is a szándéka, hogy a romániai autóiparban, illetve beszállítóknál dolgozó 200 ezer ember munkahelyének megőrzését is segítse. Victor Ponta kifejezte reményét, hogy a fiataloknak szóló program ugyanolyan sikeres lesz, mint az Első otthon nevű lakásvásárlási hitelkedvezmény, amelynek a keretösszegét a költségvetés-kiigazításnál 700 millió lejjel kellett kiegészíteni.
A Constatin Niţă gazdasági miniszter által ismertetett Első autó programnál „előnyben részesülnek” a 35 év alatti fiatalok, de nem zárják ki belőle az idősebbeket sem. A vásárlónak a legfeljebb 50 ezer lej értékű új autó árának 5-10 százalékát kell előlegként befizetnie, a különbözetre felvett hitelt pedig legfeljebb hét év alatt kell törlesztenie. Az állam a hitel felére vállal garanciát, a másik felére pedig a megvásárolt autó a fedezet.
A programban részt vevő bankok által felszámított kamat legfeljebb 3 százalékkal haladhatja meg a három hónapos ROBOR-kamat (a tíz piacvezető bank által a bankközi piacon nyújtott lejhitelek átlaga) szintjét, amely jelenleg 3 százalék körül mozog. Ily módon a program 6 százalékot nem meghaladó kamatot kínál, miközben az autólízingek kamata jelenleg 9-12 százalék körüli Romániában.
A futamidő legtöbb 84 hónap lehet. A román gazdasági miniszter szerint átlagosan 670 lejes havi törlesztőrészlettel lehet számolni. Az Első autó programról a tervek szerint a jövő heti kormányülésen döntenek, és így a program november elsején, vagyis még az államfőválasztás előtt indulhat be.
Reménykedik az autóipar
A gazdasági tárca vezetője kijelentette: semmilyen formában sem szeretnék összekapcsolni az Első autó programot és a roncsautóprogramként ismert autópark-felújítási kezdeményezést. Ez utóbbit már régóta meg szeretné szüntettetni a Gépjárműgyártók és Forgalmazók Szövetsége (APIA), ám Marius Tudor főtitkár szerint üdvözlik az Első autó programot – igaz fenntartásokkal.
„Bízom benne, hogy a beindításig még lehetséges lesz néhány apró módosítás, helyesbítés. Fontos, hogy a program ne legyen hatással a piaci verseny tisztaságára, hiszen vannak olyan márkák, amelyek egyáltalán nem felelnek meg a mostani kritériumoknak” – közölte Marius Tudor.
„Számunkra nagyon fontos, hogy a program segítségével beindulhat a magánszemélyek újautóvásárlása, amely jelentősen visszaesett a 2008-as válságot követően” – idézte a Mediafax Nicholas Maure-t, a Dacia vezérigazgatóját, míg Brassai Zoltán, a Ford Románia vezetője szintén reményét fejezte ki, hogy a lépéssel meg lehet állítani a használt autók számának növekedését.
Az APIA adatai alapján tavaly 82 ezer új autó talált gazdára az országban, ami több mint hatszázalékos csökkenés volt 2012-höz képest, és gyakorlatilag a 13 évvel ezelőtti szintnek felelt meg.
Milyen autókat lehet megvásárolni?
Bár az 50 000 lejes (áfa nélkül) felső határral jelentős előnyt élveznek a hazai gyártók, akár gyengébben felszerelt külföldi kompakt autót is lehet vásárolni a program keretében. Ezért az összegért jól felszerelt, dízelmotoros Sandero, Logan és Logan MCV típusokhoz lehet hozzájutni, de még a Duster terepjáró vagy a Lodgy családi egyterű dízelmotoros alapverziói is a határon belül találhatók – akárcsak a szintén Romániában gyártott Ford B-Max 1,4 literes, 90 lóerős motorral szerelt alapverziója.
A program keretében vásárolható importautók közé az A szegmensként ismert városi minik férnek be (mint a Chevrolet Spark, Citroën C1, Peugeot 107, Fiat Panda, Ford Ka, Hyundai i10, Kia Picanto, Opel Adam, Renault Twingo, Toyota Aygo és a Volkswagen Up), valamint az B szegmensbe tartozó kisautók – ilyen a Chevrolet Aveo, Citroën C3, Fiat Grande Punto, Ford Fiesta, Hyundai i20, Kia Rio, Nissan Micra, Opel Corsa, Seat Ibiza, Reanult Clio, Peugeot 208, Toyota Yaris és a Volkswagen Polo.
Ez utóbbiak esetében többnyire már csak az alap- és középváltozatokvásárolhatók meg, míg a kompakt kategóriából jelenleg csak a Chevrolet Cruze, a Kia C’eed, a Renault Megane és a Škoda Rapid bevezető modellváltozatai maradnak az 50 ezer lejes határon belül.
szóljon hozzá!