Milliódolláros „zöld” autók

Három jármű osztozott az amerikai X-Prize Alapítvány tízmillió dolláros díján: a versengés alternatív meghajtású, környezettakarékos prototípusok között zajlott.

Kiss Csaba

2010. október 06., 09:522010. október 06., 09:52

A környezettakarékos autók fejlesztése az egyik első számú céllá vált a járműiparban, ám a versenyfutásban nem csak a nagy és ismert vállalatok vesznek részt. Az egyesült államokbeli X-Prize Alapítvány több témakörben is indított már innovációs versenyt, tavaly pedig olyan személyautó kifejlesztésére írt ki pályázatot, amely hatékonyan segít leküzdeni az olajfüggőséget, illetve csökkenti az üvegházhatást.

Az összdíj 10 millió dollár volt, és hosszas versenyeztetés után végül három fejlesztőcsapat osztozott az összegen. A járműveket két kategóriában díjazták, a Mainstream-osztályban az Edison 2 típus nyert, fejlesztőit pedig ötmillió dollárral jutalmazták. A zsűri leginkább azt értékelte, hogy a mezőny legalacsonyabb légellenállási együtthatójához, takarékos, de hatékony, egyhengeres, 40 lóerős motor társult. Az Alternative kategóriában ketten osztoztak a fődíjon: a sportos Wave II és a motorkerékpár alapú E-Tracer elektromos motorjának hatótávolsága egyaránt 160 km.

A jelentkezés 2009 februárjában zárult le, majd a számos egyetemi diákcsoport, kis fejlesztő központ vagy neves autóipari cég közül a zsűri tavaly októberben nevezte meg azt a 28 egységet, amelyik versenybe szállhatott az elismerésért és a pénzdíjért. Fontos követelmény volt, hogy a járművek alkalmasak legyenek legalább évi 10 ezer darabos sorozatgyártásra, teljesítsék a személyautókra az Egyesült Államokban érvényes előírásokat, és a jelentkezőknek alapos üzleti tervet is mellékelniük kellett.

A kiválasztott csapatok többsége amerikai, de megtalálható köztük kanadai, kínai, indiai, brit, thaiföldi, német, svájci, finn vagy német egység is – a legismertebb jelentkező a Tata Motors volt. A versengésben teljesen új fejlesztésű, illetve már létező autók módosított változatai is részt vehettek, és nem létezett megkötés az alkalmazott technológia szempontjából sem. Az idei Detroiti Autószalonon már be is mutatkozott néhány jármű, az igazi versengés azonban április végén indult a michigani oválpályán tartott első tesztsorozattal: a különböző kísérleti járművek tíz napon át immár valós körülmények között bizonyíthatták képességeiket.

A végső győztes kihirdetését júniusban, júliusban és augusztusban még további három tesztsorozat előzte meg. Az autók közúti viselkedése, irányíthatósága és biztonságossága mellett természetesen leginkább a takarékosságot vizsgálták. Így a júliusi tesztsorozatot követően már csak azok az autók juthattak tovább az augusztusi nagydöntőbe, amelyek energiafogyasztása megfelelt a legtöbb 2,3 liter/100 kilométeres átlagfogyasztásnak. A járművek szén-dioxid-kibocsátását teljes egészében vizsgálták, így például a közvetlenül nem szenynyező elektromos járművek esetében is figyelték, hogy a gyártáshoz és a szükséges energia-előállításhoz milyen mennyiségű CO2-kibocsátásra volt szükség.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei