2012. július 18., 09:402012. július 18., 09:40
A piacvezető Volkswagen viszont rekordszámú autót adott el világszerte az idei fél évben, és még az adósságválság által sújtott Európában is közel 2 százalékkal növelte értékesítéseit. A német csoport 4,45 millió kocsit adott el június végéig, 8,9 százalékkal többet az egy évvel korábbinál. Ezzel 1973 óta a legjobb fél évet zárták, és jó esélyük van arra, hogy az év egészében megdöntik a tavalyi 8,3 milliós eladási rekordot.
A VW mögött az Európában a második helyen álló Ford közlése szerint január–június között 10 százalékkal csökkent a forgalma 19 nyugat-európai piacon, júniusban 16 százalékos volt a visszaesés. Az első fél évben 617 ezer új Fordot adtak el Európában. A válság olyan mértékben visszavetette a Romániában is jelen levő Ford eladásait az első fél évben, hogy az amerikai autógyár 1994 óta a legrosszabb évére számít az öreg kontinensen.
Még nagyobb gondban van a francia PSA-konszern. A Citroën és Peugeot márkákat gyártó vállalat a növekvő veszteségek ellensúlyozására nyolcezer munkahelyet megszüntet, illetve bezár egy gyárat Franciaország-ban. A társaság közlése szerint az euróövezeti válság elmélyülése késztette a cégvezetést az átszervezésre, miután a válság leginkább a cég fő piacait, Franciaországot, Spanyolországot és Olaszországot érinti. Tavaly novemberben még csak hatezres elbocsátásról volt szó.
A PSA 1,62 millió személygépkocsit és kis teherautót adott el az első fél évben, 13 százalékkal kevesebbet, mint egy évvel korábban. Európában 15 százalékkal esett viszsza az értékesítés, Olaszországban 21 százalékot meghaladó mértékű volt a csökkenés, és két számjegyű visszaesést regisztráltak a márkakereskedők Franciaországban és Spanyolországban is. Németországban és Nagy-Britanniában viszont valamelyest nőttek az eladások. Franciaország legnagyobb autógyára az első fél évben 700 millió euró veszteségre számít.
Noha a kormány számított rá, a bejelentés Jean-Marc Ayrault miniszterelnök szerint „valóságos sokkot” jelent az ország számára. Az Európai Bizottság pedig azt közölte, hogy készen áll megvizsgálni a francia hatóságokkal, hogyan tudnak munkahelyteremtésre támogatásokat folyósítani. A kormányfő közleményében a leépítés „példa nélküli mértékét” emelte ki, és arra a kérte a PSA vezetőit, hogy haladék nélkül kezdjék meg az egyeztetéseket a dolgozók jövőjét illetően. Az ipari munkahelyek megmentésével megbízott kormánytagot, Arnaud Montebourg-ot pedig arra utasította a miniszterelnök, hogy július 25-ig készítsen elő támogatási tervet az autóipar számára, amely a francia munkavállalók tíz százalékát foglalkoztatja. A kormány arra is emlékeztetett, hogy a PSA 4 milliárd eurós állami támogatást kapott az elmúlt években, a válság idején a munkahelyek megtartására.
A Renault valamivel jobb helyzetben van: az első fél évben több mint 3 százalékkal csökkentek világszerte az egy évvel korábbihoz képest, elsősorban az európai forgalom lanyhulása miatt. A francia autógyártó közlése szerint január–június között 1,33 millió személygépkocsit és könnyű teherjárművet adtak el világszerte. Európában 15 százalékkal esett viszsza a forgalom, míg Európán kívül 14 százalékkal nőtt, különösen Oroszországban és Brazíliában, miután az utóbbi a Renault kocsik második legnagyobb piaca. Franciaországban 15 százalékkal csökkentek az eladások.
Mindemellett a csoport változatlanul arra számít, hogy az idei eladások felülmúlják a tavalyit. A Renault számításai szerint a globális autópiac 5 százalékkal bővül az idén, annak ellenére, hogy Európában 6-7 százalékos visszaesés várható.
Jelképes összegért, egy euróért eladja hollandiai – egyben egyetlen európai – gyárát a Mitsubishi, mert az európainál gyorsabban növekvő feltörekvő piacokra akar összpontosítani. A japán vállalat – amelynek hozzávetőleg 350 millió dolláros kára keletkezik az ügyleten – a helyi VDL-csoportnak adja el az üzemet azzal a feltétellel, hogy mind az 1500 dolgozót megtartják. A Mitsubishi az idén nyitott gyárat Indonéziában és Thaiföldön, és növelni akarja termelését Kínában és Brazíliában. A Mitsubishi egyes modelljei közül a Colt és az Outlander készül a hollandiai NedCar üzemben, amely mindössze évi 50 ezer kocsit bocsát ki, holott 200 ezres a kapacitása. A NedCar mintegy 5 százalékát adja a Mitsubishi 1,1 millió darabos kibocsátásának. A Mitsubishi a márciussal zárult tavalyi pénzügyi évben 218 ezer autót adott el Európában, 2007/2008-ban még 340 ezret. |