Fotó: Krónika
„Talán még ennél is fontosabb, hogy a veteránstátussal rendelkező járművek akkor is közlekedhetnek majd, amikor a közeljövőben az egyre szigorodó uniós normák miatt a nagyon szennyező autókat kivonják a forgalomból” – tette hozzá lapunknak Horia Popescu, a Román Veteránautó-szövetség (RCR) technikai bizottságának vezetője.
Autentikus, eredeti, restaurált
Az RCR meghatározása szerint veterán autónak (románul vehicul istoric) azok a járművek minősülnek, amelyek az adott év első napján már legalább 30 évesek voltak, emellett az eredeti állapotnak megfelelően őrizték meg, vagy restaurálták őket, működőképesek, és nemcsak műszakilag, de esztétikailag is kitűnő állapotban vannak.
Ahhoz, hogy egy jármű megkaphassa a veteránautó-tanúsítványt (Certificatul de Vehicul Istoric), előbb át kell esnie az RCR technikai bizottságának vizsgálatán. Az RCR 2004 óta tagja a Nemzetközi Veteránautó-szövetségnek (FIVA), és kizárólagos romániai képviselője – mint ilyen a törvény szerint egyedüliként jogosult a tanúsítvány kiállítására. A veterán-vizsgán a szakemberek megvizsgálják az autó alkatrészeinek eredetiségét, illetve az elvégzett javításokat módosításokat is. Ennek megfelelően három különböző kategóriába sorolják az autókat. Az autentikus járművek teljesen eredeti állapotukban maradtak meg, és csak a fogyóeszközöket (égők, akkumulátorok, gumiabroncsok) cserélték rajtuk. Az eredeti autók esetében a javításokhoz használt alkatrészek is eredetiek, akárcsak a részleges festéshez használt anyagok. A harmadik kategóriába a restaurált autók tartoznak, amelyek számottevő felújításra szorultak ahhoz, hogy ismét az eredeti állapotba kerüljenek.
„Kizáró jellegű, hogy az autó esztétikailag is jó állapotban legyen, nem kaphatnak veterántanúsítványt a tuningolt, többször átfestett járművek – részletezte Horia Popescu. – Módosításokat csak akkor fogadunk el, ha azokat az adott korban vagy annak megfelelően végeztek az autón, és erről dokumentumok is vannak.” A tulajdonosok számára nagy előny, ha rendelkeznek az autó valamennyi eredeti iratával, hiszen így könnyebben meg lehet állapítani a jármű korát. Egyes iratok hiányában a technikai bizottság szakemberei a szakiradalomra, más esetekben a gyártó adatbázisára hagyatkozva vizsgálják meg az autót.
Jönnek a Rolls Royce-ok
A tanúsítvány immár hologramos, mert az RCR szerint voltak jelzések arról, hogy hamisítják őket. A tanúsítványt csak Bukarestben, az RCR székhelyén állíthatják ki, de az ország több nagyvárosában vannak úgynevezett vizionálási állomások (Erdélyben Brassóban, Kolozsváron és Temesváron is), ahol meg lehet ejteni a jármű elsődleges átvizsgálását, és az ott készített jelentés, illetve fotók alapján Bukarestben már csak a végső döntés születik meg.
A tanúsítvány kiállítása újonnan forgalomba írandó járművek esetében 200 euró, és 20 euró romániai forgalmi engedéllyel már rendelkező autók számára. A többi hatóság a kiadás napjától kezdve 60 napig fogadja el érvényesnek a tanúsítványt. A tulajdonosnak ez idő alatt kell jelentkeznie a Román Gépjármű-bejegyzési Hivatal (RAR) területi irodájánál, ahol a járművet immár veteránként törzskönyvezik. Az adómentességhez a pénzügyi hatóságoknál is be kell jelenteni a járművet.
„A román veteránautós-társadalom számára nagy előrelépés, hogy törvény szabályozza ezt a szegmenst. Magyarországi vagy bulgáriai kollégáinknak például sok gondot okoz ennek hiánya. Az adómentesség azért is előny, mert így egy nagy gyűjteménynyel rendelkező tulajdonos is könynyebb helyzetben van, mintha a vételár kifizetését követően az éves adót is fizetnie kellene tíz-húsz autó után – tette hozzá Horia Popescu. – Az utóbbi években ismét fellendülőben van a kommunizmus idejében háttérbe szorított veteránautó-mozgalom – mondta Horia Popescu. – Közel 400 tanúsítvánnyal rendelkező veterán autót tartunk számon, és immár havonta átlag 10–20 új kérelmet adnak be. Bogárhátú Volkswagenektől méregdrága Rolls Royce-okig és Maseratikig mindenféle régi jármű érkezik az országba.”
Antiktól a modernig
A régi autókat nemcsak műszaki állapotuk de a koruk alapján is különböző kategóriákba sorolják.
Antik – az 1905. december 31-éig gyártott autók
Veterán – az 1906. január 1. és 1918. december 31. között gyártott járművek
Vintage – 1919. január 1–1930. december 31.
Poszt-vintage – 1931. január 1–1945. december 31.
Klasszikus – 1946. január 1– 1960. december 31.
Posztklasszikus – 1961. január 1–1970. december 31.
Modern – 1919. január 1–1977. december 31. (2008-ban)