Betörni az álláspiacra

Tanácsok pályakezdőknek Lassanként a végéhez közeledik a nyár, s az idén végzettek elkezdenek állás után nézni. Az első munkahely kiválasztását és megszerzését a legtöbb álláskereső élethalálharcként éli meg. Az önéletrajzírás, az izgatott várakozás, vajon behívnak-e az állásinterjúra, a felkészülés, majd a szóbeli beszélgetés a leendő főnökkel olyan, mint egy csata, amelyben a nehéztüzérséggel kell szembenézni. Előtte nem árt tehát megfelelően felkészülni – ajánlják a HVG-nek nyilatkozó humánerőforrás-szakértők.

Gazda Árpád

2008. július 29., 00:002008. július 29., 00:00

A lehetőségeket mérlegelni kell
Ha a frissen végzett pontosan tudja, melyek azok a cégek, amelyek potenciális munkahelyként szóba jöhetnek, érdemes utánanézni, hogy a megpályázandó pozíció milyen lehetőségeket rejt, hogyan fizetnek a hasonló munkakört betöltő alkalmazottaiknak az egyes cégek, milyen egyéb juttatásokkal kecsegtetnek, milyen kilátások vannak. A poszt előnyeinek, hátrányainak a mérlegeléséről sem szabad megfeledkezni, érdemes tehát utánanézni a munkaidőnek, a túlóráknak, a lehetséges kiszállásoknak.
Döntő szempont lehet továbbá a cég megítélése: hogyan vélekednek róla a piaci szereplők, milyen a nemzetközi megítélése, mit mesélnek az alkalmazottak, akik egykor ott dolgoztak. Ha az álláskereső utána néz, mi vár rá a kiszemelt vállalatnál, kisebb az esélye annak, hogy később kellemetlen meglepetés érje. Ha a hallottak alapján kialakít egy képet a cégről, és az homlokegyenest eltér attól, amit az állásinterjún leendő főnök vázol, még megvan az esély arra, hogy a pályázó átgondolja, belép-e a vállalat kötelékébe. Semmiképp nem szabad elhamarkodott döntést hozni.

Hogyan bánnak a fiatalokkal?
Mielőtt egy pályakezdő elvállal egy állást, érdemes utánanéznie, hogyan bánnak a vállalatnál a fiatalokkal – megbecsülik-e őket, van-e lehetőség a kibontakozásra, előrelépésre, vagy  rákényszerítik, hogy felvegyék a vállalat által diktált iramot, úgy, hogy leveszik a vállukról a felelősséget, nem szembesülnek kihívásokkal. Ideális, ha a cég továbbképzési lehetőséget – nyelvtanfolyam, továbbképzés, tréning – biztosít a pályakezdő kollégáknak, hogy szakmai tapasztalatokra, új ismeretekre tehessenek szert. Az sem mellékes, hogy az alkalmazottak beleszólhatnak-e a céges döntésekbe.

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei