Fotó: Facebook/ AMP Libearty - Bear Sanctuary
Cirkuszokból és állatkertekből mentett barna medvék számára kínál új életet a Libearty medvemenhely. A Brassó megyei Zernyest közelében létesített rezervátumban élő medvék szomorú történetei nemcsak az emberi kegyetlenségre világítanak rá, hanem megtanítanak a vadállatokhoz való felelős viszonyulásra is. Ottjártunkkor több mint száz medve várta, hogy jelképesen örökbe fogadják.
2022. október 09., 16:022022. október 09., 16:02
2022. október 09., 16:052022. október 09., 16:05
A Brassó megyei Zernyest és Rozsnyó települést összekötő főútról letérve, pár kilométer távolságra kínál új életet a Libearty medvemenhely a többnyire cirkuszi vagy vadas parkok fogságából szabadult állatok számára.
A rezervátumban azonban akadnak szép szerével olyan egyedek is, amelyeket panziók vagy vendéglők teraszán tartottak turistacsalogató látványosság gyanánt, illetve olyanok, amelyek sok éven keresztül házi kedvencként éltek az emberek mellett.
Ezekre az óvintézkedésekre azért van szükség, mert ezek az állatok noha megszokták az ember közelségét, a menhelyen élnek olyan egyedek is, amelyek a mai napig traumákat hordoznak, és emiatt sokkal érzékenyebben reagálnak a kívülről érkező impulzusokra.
Fotó: Facebook/ AMP Libearty - Bear Sanctuary
A rezervátum épp ezért nem látogatható öt éven aluli gyermekek számára, és a menhely működtetői azt javasolják a látogatóknak, hogy kerüljék a hirtelen mozdulatokat, a zajkeltést, vagy a dohányzást, és ne menjenek közel a kerítéshez.
Mihai Udrea, a Millió Barát elnevezésű állatvédő egyesület munkatársa kalauzol végig utunkon, és általa ismerhetjük meg a menhely lakóinak többnyire szomorú történetét, amely az ember kegyetlenségéről árulkodik.
– mondta az állatvédő egyesület munkatársa. Hozzátette, ezek a traumák a fogságból kiszabadulva is a medvékkel maradnak, hiába élnek sokan több éve a menhelyen, a szabadságot nem tudják megtapasztalni, élvezni.
Akadnak példányok, akik mai napig is a szűk ketrecük méretéhez igazodva, csak azon a távolságon járkálnak fel-alá, mások összerezzenek, nyugtalanná válnak és morognak, ha közelítenek hozzájuk. Megismerkedünk Másával is, az Ukrajnából mentett, eddig cirkuszban tartott nőstény medvével, akit éveken keresztül arra kényszerítettek, hogy szórakoztassa a közönséget.
A rossz beidegződések miatt most is azonnal szórakoztatni kezdi a látogatókat, mintha még mindig a cirkuszban lenne. A menhelyet Cristina Lapis újságíró álmodta meg, aki 1998-ban találkozott Mayával, a törcsvári kastély környékén szűk ketrecbe zárt medvével, amelyet élelem és víz nélkül tartottak fogva.
Fotó: Facebook/ AMP Libearty - Bear Sanctuary
Négy éven keresztül az állatvédő és férje 60 kilométer távolságból is rendszeresen elutaztak, hogy társaságot kínáljanak neki, és mindent megtettek annak érdekében, hogy rendbe hozzák. Folyamatosan táplálták és ápolták, ennek ellenére Maya sosem tudott felépülni, a traumák hatására mély depresszióba esett, és önmaga sanyargatásába kezdett, lerágta saját mancsait, és végül nem volt más választásuk, el kellett altatniuk. Neki állít emléket a 2005-ben létrejött Libearty.
Dacára a megannyi borzalmas történetnek, reményt is kelt a gondolat, hogy több mint 100 nehéz sorsú medve kezdhet itt új életet annak ellenére, hogy az állatok életminősége attól függően változik, hogy hány évesek, vagy milyen körülmények közül kerültek ide, vagy milyen lelki és testi sebeket hordoznak.
Fotó: Facebook/ AMP Libearty - Bear Sanctuary
Vezetőnk fontosnak tartotta azt is elmesélni, hogy miben különböznek az itt lakó medvék a szabadon lévő fajtársaiktól, akiknek megadatik az a szerencsés körülmény, hogy az embertől távol éljenek. A világ legnagyobb barnamedve-menhelyén például jórészt egymás mellett vannak a nagyvadak.
Lévén, hogy természetüknél fogva territoriális állatok, szükségük van térre, azonban itt ritkán támadnak egymásra. Ez annak köszönhető, hogy a hímeket egytől-egyik ivartalanították, így összetűzések csak nőstények között történnek.
Ami mindannyiukban közös, hogy az embertől várják a táplálékot, ugyanis a hosszú évek bezártságában ehhez is hozzászoktak, és a legtöbb példány képtelen lenne túlélni a vadonban. Ezért is tökéletes számukra a Brassó melletti menhely, azonban a medvék etetése, orvosi ellátása már önmagában is rengeteg pénzbe kerül – tette hozzá a Mihai Udrea.
Nem csupán medvék, hanem számos más állat is otthonra talál a menhelyen
Fotó: Facebook/ AMP Libearty - Bear Sanctuary
Egy másik igen fontos aspektusa a rezervátumnak az emberek oktatása, ugyanis ez a hely nem csupán arra szolgál, hogy menedéket és új esélyt kínáljon a vadaknak, hanem a történetek tanúságként szolgálnak, hogy általuk felmérhessük a tetteink súlyát és elplántálják bennünk a változtatni akarás csíráját – mondta idegenvezetőnk.
Hozzátette, ez nemcsak abban nyilvánulhat meg, hogy felhívjuk az egyesület munkatársait, ha ketrecbe zárt, nyomorúságos körülmények között tartott állatokat látunk, hanem olyan egyszerű dolgokkal is, mint hogy nem támogatjuk a cirkuszok és állatszórakoztató iparból élőket, illetve hogy nem etetjük az útszélén a medvéket. A menhelyen tett séta egyik fő üzenete, hogy habár a törvény tiltja a medvék és egyéb vadak fogva tartását, és egyre több civil szervezet foglalkozik a felkutatásukkal és mentésükkel,
Az állatmentő tevékenységhez a zernyesti egyesületnek minden jellegű adományra szüksége van, mivel nemcsak az orvosi kezelések kerülnek sokba, hanem az állatok etetése is. A segítség egyik módja a medvék szimbolikus örökbefogadása. A látogatók a kijáratnál vagy virtuálisan, az egyesület honlapjáról adoptálhatják a több mint 100 lakó közül számukra a legszimpatikusabbat.
Az „örökbe fogadó szülőknek” havi 6 eurót vagy évente 60 eurót kell küldeniük az egyesület számlájára, és egy oklevelet is kapnak, amely bizonyítja, hogy van egy medvéjük. Az örökbefogadásról, az egyesület tevékenységéről további részletek az egyesület honlapján olvashatók.
Öt napot élt túl az oroszlánoktól hemzsegő zimbabwei nemzeti parkban egy hétéves kisfiú – számolt be pénteken a nemzetközi sajtó.
A svájci konyha közkedvelt fogása a sajttal töltött krumpli, sertéssülttel kiegészítve pedig fenomenális ételt tehetünk az asztalra.
Sikeres évet zárt, rekordszámú résztvevővel szervezte meg teljesítménytúráit az Erdélyi Kárpát-Egyesület (EKE) kolozsvári tagszervezete Kismihály Boglárka irodavezető szerint.
Életbe lépett az Európai Unió új irányelve, miszerint az új mobiltelefonoknak és más kis és közepes méretű hordozható elektronikus eszközöknek egységes töltőt kell biztosítani.
Már 2025-öt írnak egy kicsiny csendes-óceáni szigeten, Kiritimatin, más néven a Karácsony-szigeten. Beköszöntött az új év Új-Zélandon is.
Ünnepi előkészületekkor sokan hajlamosak a szükségesnél több fogást vagy nagyobb mennyiségű ételt, süteményt készíteni, mindez rendszerint nem fogy el karácsonykor. Okos-Rigó Dóra kolozsvári dietetikussal azt jártuk körül, hogyan tároljuk a maradékokat.
Rendkívül egyszerű olaszországi recepttel jelentkezik Ízek a világ körül című sorozatunk. A szalámis tésztához csak néhány könnyen beszerezhető alapanyag kell.
Az előző évekhez képest a 2025-ös év kissé szegényesebbnek ígérkezik a koncertekre vágyó erdélyiek, romániaiak számára.
Diós vagy mákos? Évente felmerül ez a kérdés, amikor bejglikészítésről esik szó, ugyanakkor a megfelelő összetevők, kelesztés is okozhat némi fejtörést azoknak, akik a karácsonyi finomság házi elkészítésére vállalkoznak.
Az Országgyűlés Hivatala és a Nemzetközi Gyermekmentő Szolgálat (NGYSZ) a hagyományos Országházi Gyermekkarácsonyi ünnepségen nyolcszáz, nehéz anyagi körülmények között élő gyermeket látott vendégül Magyarországról és határon túlról.
1 hozzászólás