A Székelyföld bővelkedik aktív, életvidám, lendületes nőkben, akik életük több területén is sikerrel helytállnak. A közelgő nőnap alkalmából egy olyan hölgyet mutatunk be, aki a közvélemény által „férfiasnak” elkönyvelt munkát végez – szerényen, eredményesen.
2015. március 06., 11:382015. március 06., 11:38
Népművészet-kedvelő családba született Korondon Orbán Tófalvi Karolina, így nem csoda, hogy a népi kultúra közelében maradt, méghozzá nem szokványos módon: ő a térség egyetlen női szószólója, vőfélye.
Néhai Lőrincz Lajos, a marosvásárhelyi Állami Székely Népi Együttes egyik alapítója, szószóló és népi gyűjtő unokahúgaként már gyerekkorában beleszeretett a székely népviseletbe, és mindabba, amit az jelképez. E szerelem kiteljesedését iskolásként a néptáncban vélte megtalálni, tervéről a Maros Művészegyüttesbe való sikertelen felvételijét követően mondott le. Azután a sport világában próbálta ki magát: testépítőként szép sikereket ért el, ám több mint tíz év után, 1997-ben viszszavonult. Megismerkedett férjével, Istvánnal, és született egy kislányuk.
A népművészet szeretete azonban nem hagyta végleg eltávolodni a székely ruhától, és tovább vitte a családi hagyományt. Miután férjét meggyőzte arról, hogy a zenélés mellett szószólói tevékenységet is vállaljon, ő maga is úgy döntött, hogy lakodalmas gazdaként próbál szerencsét.
Magyar nyelvterületen szokatlan volt az is, hogy a násznépet az egyetlen – leggyakrabban középkorú – férfi helyett egy fiatalabb házaspár szórakoztassa, s még inkább az, hogy egy nő egyedül lássa el ezt a legkevésbé sem egyszerű feladatot.
Bár már egy éve annak, hogy elvállalta első lakodalmas szereplését, és azóta több tíz ifjú pár kérte fel a nagy nap lebonyolítására, helyenként még mindig meg kell küzdenie a hitetlenkedő pillantásokkal, kétkedő megjegyzésekkel. Tapasztalatai szerint Maros megyében, Szászrégen környékén a legnyitottabbak az emberek, de Szováta és Sepsiszentgyörgy térségében is nagy sikerrel szerepel, alkalmanként akár tizennyolc órán keresztül.
Mint Orbán Tófalvi Karolina elmondta, a szószóló dolga közel sem csak abból áll, hogy néhány betanult szöveggel szórakoztatja a közönséget: a lakodalmas gazda egyfajta forgalomirányító a nagy napon. Amellett, hogy minden alkalommal személyessé kell tennie mondandóját, különös figyelmet fordítva az ifjú pár igényeire, gondoskodnia kell arról, hogy lehetőleg mindenki jól érezze magát.
Egyeztetnie kell a szakácsokkal, zenészekkel, ki kell töltenie az esetleges csendes perceket, továbbá szót kell értenie idősekkel, gyerekekkel, s akár az ittas vendégekkel is. Barátságosnak és tisztelettudónak kell lennie, hiszen minden szószólói felkérés pozitív vagy negatív reklám lehet. A szakmabeliek visszajelzései biztatók, s régebbi ismerősei is úgy látják, testhezálló hivatást választott, hiszen már az iskolában is rendszeresen szavalt és szervezett rendezvényeket.
Úgy érzi, nőként és anyaként szószólónak lenni előnnyel jár, hiszen könnyebben ráhangolódik a különféle típusú emberekre, és hatékonyan kommunikálhat velük. Az egyik legnagyobb szakmai kihívás mindeddig az volt, hogy egy lagzin hat különféle nemzetiségű embert kellett szórakoztatnia, ami még fordítók közreműködésével sem volt egyszerű.
A friss házasok általában nagyon elégedettek vele: előfordul, hogy köszönetképp az általa kért összegnél többet adnak, vagy hogy a lagzin kap egy új felkérést is. A székely ruhás szószólónő lelkesen mesélt jövőbeli terveiről is. Külföldi példára alapozva hagyományos, egyben újító jelleget csempészne a szószólói tevékenységbe – ezt párjával együtt szeretné megvalósítani, hiszen úgy érzi, ketten jó csapatot alkotnak a munkában is.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
szóljon hozzá!