A tizenéveseket ösztönzi kreativitásra, ötletek kidolgozására a a Com'ON Teens elnevezésű kolozsvári kezdeményezés
Fotó: Facebook/ Com'ON Cluj-Napoca
A Kolozsváron élő vagy tanuló 14 és 17 év közötti tinédzsereknek szól a Com’ON Kolozsvár új kezdeményezése, amelynek célja mozgósítani a fiatalokat és bebizonyítani, hogy képesek hozzájárulni a helyi közösség fejlesztéséhez.
2021. november 06., 11:132021. november 06., 11:13
A Com’ON Kolozsvár elnevezésű projekt 2015 óta minden évben teret ad a közösségi kezdeményezéseknek a kincses városban. Az idei évtől kezdődően a szervezők elindítják a Com’ON Teens különkiadást, amely a Kolozsváron élő vagy tanuló 14 és 17 év közötti tinédzsereknek szól. Célja mozgósítani a fiatalokat és bebizonyítani, hogy képesek szervesen hozzájárulni a helyi közösség fejlesztéséhez.
Farkas András, a szervezésért felelős PONT csoport stratégiai igazgatója a Krónika megkeresésére elmondta, amikor 2015-ben elindították a Com’ON Kolozsvárt, az volt a céljuk, hogy lehetőséget nyújtsanak fiatalok informális csoportjainak, mint amilyenek például baráti társaságok, közös érdeklődés mentén szerveződő csoportok. Azt szerették volna, hogy az ifjak támogatásban részesüljenek, olyan terveket valósítsanak meg, amelyekhez nem volt forrásuk, ezt pedig anélkül kivitelezhessék, hogy jogi személyekké váljanak, és nem is kell egyesületet létrehozniuk.
A szervező elmondása szerint 2018-ban szembesültek először azzal a problémával, hogy a 18 éven aluliak nincsenek eléggé megszólítva. Ennek hatására létrehoztak egy külön kategóriát, ahol a 14-17 évesek által kigondolt kezdeményezésekre külön lehetett szavazni, nem összevonva az összes többi kezdeményezéssel, azonban így nem működött a dolog. Azért találták ki Com’ON különkiadást, mert kimondottan a 14-17 éves kolozsvári diákokat szeretnénk megszólítani, a formátum pedig eltér a hagyományos versenytől.
„November 13-án lesz egy hétórás hackathon (ötletmaraton), amely online formában fog megvalósulni. A legalább 3 főből álló csapatok itt ötletelhetnek az elképzelésen, amiről úgy gondolják, hogy megvalósulhat a városban” – magyarázta a szervező.
Hozzátette, azokat az ötleteket, amelyeket a versenyzők a maraton keretében kidolgoztak, nagyközönség elé tárják és szavazásra bocsájtják. Idén már 14 éves kortól is lehetőség nyílik szavazni. Amellett, hogy a szakmai zsűri kiválaszt hat olyan ötletet, amelyet a fiatalok javasoltak, a három legnépszerűbb kezdeményezést, amit a közönség megszavaz, díjazzák. Összesen kilenc darab 2000 lejes díjat osztanak ki a szervezők. Itt nincs szükség arra, hogy meg is valósuljanak a kezdeményezések, hanem magát az ötleteket akarják ezzel díjazni.
– hívta fel a figyelmet Farkas András. Hozzátette, hogy önmagában az ötletelést, a csapatmunkát, a kreativitást, és a folyamatban való részvételt szeretnék díjazni. A kezdeményezés pedig bárkinek szólhat, a lényeg, hogy a város életéhez tegyenek hozzá valamit. Persze célozhatja a tiniket is, de jöhetnek olyan ötlettel is, amely időseknek szól, vagy amely egyetlen városnegyedet helyez a középpontba, vagy olyan, ami a digitális környezetben valósul meg. A lényeg, hogy ők javasoljanak, vegyenek részt a folyamatban. A csapatok a hackathon során a facilitátorok segítségével kidolgozhatják ötleteiket.
A fiatalok pozitív tulajdonsága, hogy ha megszólítják őket, akkor nagyon kreatívak, gyorsak, és dinamikusak. Ebben a folyamatban tud segíteni egy felnőtt, aki nem megmondja, hogy mit csináljanak, hanem abban segít, hogy „mederben maradjon” az ötletelés, és a nap végén megszülethessen egy rövid videós bemutató is, amely elérhető lesz a városlakók számára. Az ötleteket közzéteszik a comoncluj.ro oldalon, ahol a kolozsváriak november 15-21. között szavazhatnak.
Farkas András arra is kitért, hogy eddig nem sikerült elérniük a tinik korosztályát. Nem tudják, hogy miért, de valamiért azzal a népszerűsítő kampánnyal, amivel eddig próbálkoztak, nem sikerült megszólítani őket. Ennek oka lehet az is, hogy nem elég bátrak a fiatalok, vagy több időre van szükségük. Ugyanis a koronavírus miatt már kétszer is olyan problémákba ütköztek a szervezők, hogy későn valósult meg a támogatási szerződés, nem volt elég kifutása a folyamatnak.
„Ezért gondoltuk azt, hogy kipróbáljuk a sajátos formátumot, mert ha sikerül a fiatalokat megszólítani már ebben a korban, akkor több mint valószínű, hogy a Com’ON hosszabb távon eléri az eredményét” – vélekedett a szervező. Hozzátette, ha a fiatal többször részt vehet a projektben, összeállhat egy olyan csapat már középiskolában, amely inspiráló lehet egy későbbi vállalkozás szempontjából.
„Különböző kutatásokból is kiderül, hogy a mentális egészség kérdése összességében hihetetlenül fontossá vált a koronavírus okozta válság miatt. Azt érezzük, hogy az első lépés, ami a fiatalokat vissza tudja hozni ebbe a keringésbe, pont onnan indul, hogy ilyen kis csoportokat erősítünk meg. Ketten-hárman összeállni, először beszélni különböző kérdésekről, és lehet, hogy a beszélgetés majd továbbviszi őket, aktívabb cselekvésbe is fordulhat. A Com’ON Teens erről is szól” – fejti ki a véleményét az esemény szervezője.
Bár úgy érzi, hogy néhányszor meg kell majd ismételniük a folyamatot, hogy valóban beinduljon és elérjék nem csak az egyébként is aktív fiatalokat, hanem a passzívakat is. Utóbbiak talán éppen azért passzívak, mert bátortalanok, és arra ösztönzik őket, hogy merjenek bátrak lenni és jelentkezni.
Ha minél többen ezirányba tudunk lépni, akkor elérhetjük, hogy lassan minél több fiatalt bevonjunk a hasonló projektekbe, és ne csak az legyen, hogy mi, felnőttek mondjuk meg, hogy ezt kell csinálnod az életben, hanem inkább segítsük őket, támogassuk, hogy ők maguk találják meg, hogy mit szeretnének csinálni” – húzta alá a Farkas András. Felhívta a figyelmet: november 7-én 23.59-ig lehet jelentkezni az űrlap kitöltésével, pénteken azonban november 10-éig meghosszabbították a határidőt. További részletek a kezdeményezés honlapján és Facebook-oldalán találhatóak.
Több erdélyi megye településein razziáztak a rendőrök az elmúlt napokban: Máramaros, Szilágy és Fehér megye egyenruhásai egy-egy községközpontban, illetve városban ,,terepeztek”. A kiszabott bírságok többsége közlekedésrendészeti kihágásokat érintett.
„Tudományos tanácsadás a társadalom szolgálatában” – ez a mottója a 2024. évi tudományünnepi programsorozatnak – közölte csütörtökön a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) Kolozsvári Területi Bizottsága .
November 15. és jövő január 5. között rendezik meg a karácsonyi vásárt Aradon. A megbékélési parkban óriáskerékkel és műjégpályával próbálják meg háttérbe szorítani a 13 aradi vértanú emlékművét, a Szabadság-szobrot.
Huszonnégy órára őrizetbe vettek egy Bihar megyei fiatalembert, aki egy Szatmár megyei településen az egyik utcáról ellopott egy autóbuszt és balesetet okozott – közölte a Szatmár megyei rendőrség.
Az aradi határrendészek négy szíriai állampolgárt tartóztattak fel, akik gyalog akartak átjutni a mezőn Magyarország területére.
Megfagyott két férfi az elmúlt éjjel a Hargita megyei Ége településen.
A Hargita megyei tanács pénteki rendkívüli ülésén az RMDSZ-es Borboly Csabát és Barti Tihamért választotta a testület alelnöki tisztségébe – tájékoztatott a megyei közgyűlés sajtóosztálya.
Leállt péntek délelőtt 10 órakor a vasúti közlekedés Brassó és Segesvár között – tájékoztatott a román állami vasúttárssaság utasszállító részlege (CFR Călători).
Közel négy és félmillió lejébe kerül a román államnak, hogy megvásároljon egy temesvári épületet, amelyben az egyik helyi kórház működik, miután az ingatlan tulajdonosai nem akarják meghosszabbítani a bérleti szerződést.
Halálra gázoltak egy gyalogost péntek kora reggel a dél-erdélyi (A1-es) autópálya aradi körgyűrűszakaszán.
szóljon hozzá!