Nemzeti „csórékolbász”. A miccs a bukaresti óvárosi Iordache-vendéglőből indult hódító útjára
Fotó: 123RF
Mintegy harmincmillió miccset sütnek meg Romániában az ortodox húsvétot és a május elejei szabadnapot magába foglaló hatnapos vakáció idején – közölte a román húsipari szövetség becsléseire hivatkozva hétfőn a Hotnews.ro hírportál.
2019. május 01., 09:582019. május 01., 09:58
Az erdélyi magyarok által helyenként csórékolbászként is emlegetett, többféle darálthúsból gyúrt, fűszeres rostonsült-különlegesség elengedhetetlen tartozéka Romániában a piknikezésnek, amire általában az első és legfontosabb alkalom a május elseje.
A miccshús 5-10 százalékát exportálják, alapvetően olyan országokba – Olaszország, Spanyolország, Nagy Britannia –, ahova jelentős számban telepedtek ki román vendégmunkások. A húsipari szövetség szerint az afrikai sertéspestis terjedése és az uniós óvintézkedések a miccshús kivitelét is hátrányosan érintették, emiatt az utóbbi évben a kivitel stagnált, sőt némiképp visszaesett.
Az Európai Bizottság Élelmiszerlánc- és Állategészségügyi Állandó Bizottsága (SCFCAH) öt évvel ezelőtt elfogadta, hogy a roston sült román hagyományos termék elkészítéséhez ezentúl is használhatnak szódabikarbónát és kármint. A brüsszeli döntés szerint a két élelmiszeradalék csak a miccsben használható, az engedély nem vonatkozik más termékekre.
A Hotnews felidézte, hogy a hagyomány szerint
amikor egy este a vendégeknek annyi sültkolbászt kellett készíteni, hogy kifogytak a kolbászbélből és a tulajdonosnak az ötlete támadt, hogy az előkészített, megfűszerezett darálthúst kolbász alakúra nyújtva, kisebb adagokban süti meg a rostélyon. Az ételt a vendéglő egyik törzsvendége, Nicolae Orășanu újságíró keresztelte el: a mic szó kicsit jelent románul, a mici (magyar fonetikus átírással miccs) ennek a többesszáma.
A tavaszi kertimunkálatok fontos része a gyümölcsfák metszése, hiszen az időzítés és az alkalmazott technikák meghatározhatják az évi termést. A különböző formák kialakításáról, a metszési időszakról Szabó Gergely-Loránd szakmérnök beszélt a Krónikának.
Az ember és természet kapcsolatáról vetítenek filmeket Kolozsváron a Művész moziban március 22–23. között. A másodízben megrendezendő Zöld Filmnapok vetítéssorozat célja, hogy párbeszédet indítson a globális környezetvédelmi témákról.
Születésnapi klubturnéja keretében két erdélyi városban, Vásárhelyen és Kolozsváron koncertezik a 30Y zenekar. A pécsi alternatív rockzenekar március 28-án Marosvásárhelyen, a Jazz&Blues Klubban, 29-én pedig Kolozsváron, a Flying Circusban lép színpadra.
A gyorséttermek jellegzetes kínálatát mindenki ismeri, az Amerikai Egyesült Államokhoz kötött ételt azonban mi is egyszerűen, rövid idő alatt elkészíthetjük otthon.
A Bilea-tónál felépített jéghotelt egy hónappal hamarabb be kellett zárni idén a Fogarasi-havasokban is tapasztalható rendkívül magas hőmérsékleti értékek miatt.
Középiskolás diákok számára hirdetnek zenei tehetséggondozó versenyt. A 7. alkalommal megszervezett SOKaDALOM tehetségkutatóra a szervezők népi, klasszikus és könnyűzenei műfajban várják a produkciókat, a megmérettetés célja a szakmai iránymutatás.
A mesterséges intelligencia (AI) eszközeivel építi fel Jókai Mór regényeinek világát a Jók.ai Labor. A Jókai-bicentenárium alkalmából létrehozott honlap az AI segítségével nyújt izgalmas feladatokat az író műveinek és korszakának mélyebb megismeréséhez.
Hosszan tartó, méltósággal viselt betegség után elhunyt Bényi Ildikó. A Wacha Imre-díjas televíziós műsorvezető, a Magyar Vöröskereszt humanitárius jószolgálati nagykövete 55 éves volt.
Pozíciótól függetlenül együtt dolgoznak és fejlődnek a Kolozsvári Magyar Ifjú Kémikusok Szervezetének (KOMIX) vezetői, akik a tanév során tudományos konferenciával, környezettudatos programokkal szólítják meg az egyetemistákat.
Kortárs művészek alkotásaiból nyílt kiállítás a Bâlea-tónál található jéghotelben, április 11-ig magyar képzőművészek munkái is megcsodálhatók.
szóljon hozzá!