Tarolt az Afrikában játszódó Timbuktu a francia Oscar-díjnak számító César-díj kiosztóján: a mauritániai Abderrahmane Sissako Maliban játszódó drámáját hét kategóriában díjazta péntek este a francia filmakadémia.
2015. február 22., 19:312015. február 22., 19:31
2015. február 22., 20:372015. február 22., 20:37
A francia filmes szakma 4225 képviselője húsz kategóriában választotta ki az előző évben moziba került csaknem háromszáz alkotás közül a legjobbakat. A 40. alkalommal megrendezett gálát a párizsi Chatelet színházban tartották.
A legjobb idegen nyelvű film kategóriában Oscar-díjra is jelölt Timbuktu elnyerte a legjobb filmnek, rendezőnek, forgatókönyvnek, filmzenének, vágásnak, illetve az operatőri és a hangmérnöki munkának járó szobrot.
A filmet egy 2012-ben Maliban megtörtént esemény, egy házasságon kívül élő pár megkövezése ihlette. A történet Timbuktuban játszódik, amelyet elfoglaltak a radikális iszlamisták. A film főhőse Kidane (Ibrahim Ahmed), aki feleségével és lányával, valamint egy pásztorfiúval a város közelében él a dűnéken, ahol viszonylagos nyugalom honol a dzsihadisták által terror alatt tartott városban uralkodó káoszhoz képest. Amikor egy szomszéd halász véletlenül megöli a család tehenét, a feldühödött Kidane véletlenül megöli a halászt, emiatt a fundamentalisták bírósága elé kerül és halálra ítélik.
A szélsőséges vallási fundamentalizmusról szóló filmjével kapcsolatban a Moszkvában tanult afrikai rendező a díjátadón kiemelte, hogy „civilizációk ütközése nem létezik, hanem csak civilizációk találkozása”. Köszönetet mondott a más országok felé nyitott Franciaországnak, amely teljes egészében finanszírozta a Mauritániában forgatott filmet és „megvédte a stábot”.
Abderrahmane Sissako filmjének világpremierjét tavaly a világ legrangosabb A-kategóriás seregszemléjén, a cannes-i filmfesztiválon tartották, ahol a kritikusok nagyon jól fogadták az alkotást, és elnyerte az ökumenikus zsűri elismerését. Az azóta számos nemzetközi fesztiválon is sikert arató dráma versenyben van az idegen nyelvű film Oscar-díjáért – az Oscar-gálát vasárnapról hétfőre virradóra tartják.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
Harry herceg, a brit uralkodó fia kijelentette, hogy szeretne véget vetni a családtagjaival évek óta fennálló viszálynak és ki akar békülni velük.
Három különböző méretben készítette el a következő egyházfő első ruháját Raniero Mancinelli római szabó.
Az indiai fogások közül talán a legismertebb a curry – az elnevezés vonatkozhat úgy a fűszerkeverékre, mint a különleges ízvilágú szószos ételekre. A lényeg: az aromás-fűszeres dél-ázsiai ételt könnyedén összedobhatjuk mi is otthon.
Debreceni huszárok mutatkoznak be Nagybányán a hétvégén a Teleki Magyar Ház meghívására – közölte a Nagybánya és a környék magyarságát összefogó szervezet.
A Máramaros megyei csendőrség figyelmezteti a Máramarosi- és a Radnai-havasokba készülő turistákat, hogy a gerincek közelében még jelentős a hóréteg, így megfelelően felszerelkezve induljanak útnak.
szóljon hozzá!