A krónikus betegségben szenvedő fiatalok történetét, a Yuppi tábor új projektét ismertették a kolozsvári eseményen
Fotó: Simó Helga
Támogató közösséget hozna létre krónikus betegségben szenvedő fiatalok számára a Yuppi Tábormozgalom Egyesület. A kezdeményezést ismertető sajtótájékoztatón a szervezet munkatársai elmondták, olyan teret hoznának létre, ahol a beteg fiatalok megoszthatják tapasztalataikat, és bátoríthatják egymást a betegséggel való küzdelemben.
2022. május 24., 20:492022. május 24., 20:49
Krónikus betegségben szenvedő fiatalok számára hozna létre támogató közösséget #IAmMyAdvocate elnevezéssel a Yuppi Tábormozgalom Egyesület. A több mint egy évtizede diabéteszes, daganatos és autoimmun betegséggel élő gyerekek számára élménytáborokat szervező egyesület munkatársai kedden sajtótájékoztató keretében ismertették kezdeményezésüket Kolozsváron, a 1568 Bisztróban.
László Zsuzsa, a szervezet elnöke elmondta, olyan közösséget alakítanának ki, ahol a Yuppi táborok résztvevői megoszthatják egymással a betegségükkel kapcsolatos tapasztalataikat, beszélhetnek a kór okozta nehézségekről,
Ahogy a projekt elnevezése is jelzi, a fiatalokat arra bátorítanák, hogy álljanak ki magukért, saját maguk szószólói legyenek, ezáltal növelve önbizalmukat.
László Zsuzsa elmondta, a projekt ötletének megszületésében fontos szerepet játszott, hogy az elmúlt években rengeteg olyan régi táborozótól kaptak visszajelzést, akik betöltötték már a 18 évet, így nem vehetnek részt a nyári élményterápiás táborokban, de valamilyen formában szerettek volna kapcsolódni a Yuppihoz.
Hozzátette, a két évig tartó projekt keretében a tervek szerint kétszáz 14 és 35 év közötti fiatal számára szerveznének foglalkozásokat, ezenkívül egy virtuális teret is létrehoznának a közösségi oldalakon, ahol egymást támogathatják, bátoríthatják a betegséggel való küzdelemben.
ezért tartják fontosnak, hogy olyan Facebook-csoportokat alakítsanak ki, ahol egymást ösztönözhetik, vagy akár segítséget is nyújthatnak vagy kaphatnak. Regionális találkozókat is szerveznének, valamint kezdeményeznék, hogy alakítsanak ki kistestvér-nagytestvér jellegű kapcsolatokat, és ne csak a betegséggel kapcsolatos tapasztalataikat osszák meg egymással, hanem meséljenek iskolai élményeikről, kirándulásaikról, hétköznapi örömökről is.
Az egyesület elnöke megjegyezte, a projektben partnerük lesz a kolozsvári PONT csoport is, a vállalkozásfejlesztéssel és pályázatírással foglalkozó szervezettel együttműködve különböző közösségi eseményeket is lebonyolítanának, például információs és felvilágosító kampányokat szerveznének, továbbá 10 fiatalt arra bátorítanának, hogy a közösségi médiában beszéljenek a betegségükről és személyes tapasztalataikról.
A csíkszeredai Spektrum oktatási központ közreműködésével érzékenyítő kurzusokat hirdetnének meg több mint száz pedagógus számára, valamint szakkonferenciát szerveznének a gyerekjogvédelmi hatóságok, megyei tanfelügyelőségek és olyan érdekképviseletek részvételével, melyek folyamatosan kapcsolatban állnak a beteg gyerekekkel.
A tegnapi esemény keretében Dósa Csaba és Ionuț Simion, a Yuppi tábor egykori résztvevői betegségükről, felnőttéválásukról és életútjukról is meséltek. A 18 éves Csabát, aki háromszor vett részt a Yuppi táborban, 2016-ban diagnosztizálták bokaartritisszel. Mint elmondta, a Yuppi tábor segített neki kiszakadni a hétköznapokból, ahol mindent a betegsége árnyékolt be. „Belekerültem egy társaságba, ahol olyan emberek vettek körül, akik hasonló betegségekkel küzdöttek. Megismertem őket, a történetüket, ami a későbbiekben könnyebbé tette számomra az ismerkedést, barátok szerzését” – mesélte Csaba.
A 24 éves Ionuț 14 éve diabéteszes. Elmondta,
például, hogy a cukorbetegség bizonyos esetekben látásvesztést okoz, és lábamputációhoz is vezethet. Ezért nagyon kell figyelnie a pihenésre és táplálkozásra, azonban mivel napi 14 órát dolgozik két munkahelyen, erre nincs mindig lehetősége. A Yuppi tábor azért fontos az életében, mert ott találkozott hozzá hasonló fiatalokkal, és nem volt az az érzése, hogy kerülik vagy félnek tőle.
A Yuppi Tábormozgalom Egyesület #IamMyAdvocate elnevezésű kezdeményezése 149 900 eurós támogatásban részesül az Active Citizens Fund Románia program keretében, amelyet Izland, Liechtenstein és Norvégia finanszíroz egy uniós projekt keretében.
Japán egyik ikonikus jelképének a csúcsa még mindig hómentes, amire 130 éve nem volt példa.
Szinte észrevétlenül fejlődnek a gyermekek a Kerekítő elnevezésű foglalkozások során, amelyek többek között támogatják a beszéd- és mozgásfejlődés. Szőcs Beatrixszel, a kolozsvári Kerekítő foglalkozásvezetőjével beszélgettünk.
Új epizódokkal jelentkezett október végén a Lélekutakon című népszerű pszichológiai sorozat Bagdy Emőke klinikai szakpszichológus és pszichoterapeuta irányításával.
A Harry Potter-filmekkel világhírűvé vált viadukt felújításán dolgoznak Skóciában.
A rendőrség őrizetbe vette azt a 34 éves férfit, akinek a tízéves gyermeke a napokban 157 kilométeres óránkénti sebességgel száguldozott a közutakon az apja autójával.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
szóljon hozzá!