Ötven év fölött is lehet kertészetet tanulni

•  Fotó: Máthé Éva

Fotó: Máthé Éva

"A téesz vezetők hallgattak volna ránk, szakemberekre, de az volt a baj, hogy jöttek a felső utasítások, s azokat kötelező volt betartani, és nem mindig feleltek meg a helyi körülményeknek" - interjú Jakab Sámuel marosvásárhelyi talajkutatóval, egyetemi tanárral.

Máthé Éva

2009. április 10., 12:332009. április 10., 12:33

– Maros megyei szülőfaluja a magyar jelenlét szempontjából kimondottan szórványvidék. Családja miként került oda?

– Szásznádason valamikor a szászok voltak többségben. Őseimnek birtoka volt a környéken, már a dédnagyapám is ott lakott, nagyapám járási főszolgabírói tisztséget töltött be. Az első világháború utáni földreformkor apámtól elvettek 150 hektárnyi földet, és csak 43 hektárja maradt. Mivel a birtok nem haladta meg az 50 hektárt, apámat nem deportálták, „csak” kuláknak minősült. Én 39 hónapot töltöttem munkaszolgálatban, a lupényi szénbányában kellett volna vájárkodnom, de mivel röplabdáztam, egy idő után a felszínen dolgoztam.

– Az egyetemre való bejutását megnehezítette a származása?

– Érettségi után próbáltam bejutni Kolozsváron a matematika szakra, de a származásom miatt nem felvételizhettem. A munkaszolgálat végén a geológia–földrajz kar titkárságán azt mondták: már nem számít a származás, csak a tudás. Így is volt, felvettek. Az első fél évben hidrológiát tanultam, majd átszervezés miatt tanulmányaimat a fizikai földrajz szakon folytattam. Első munkahelyem a kolozsvári bányavállalat volt, ahol a geológusok kutatómunkájának eredményeit kellett térképpé átalakítani.

– Később húsz éven át a Marosvásárhelyi Talajtani Agrokémiai Szolgálat munkatársa volt. Miért jött a kincses városból Vásárhelyre?

– Kolozsváron kezdtem ezt a munkát. Az országban négy területrendezési központ létezett, ezek keretében működött a talajtani szolgálat. Államvizsga-dolgozatomat talajtanból készítettem, tehát talajföldrajzossá váltam. Aztán a régi központok megszűntek, és tartományi szinten létesítettek területrendezési központokat, engem pedig Marosvásárhelyre irányítottak át.

– Húsz év után átigazolt a Gyümölcstermesztési Kísérleti Kutatóállomáshoz. Miért váltott?

– Hívtak az akkor létesült intézménybe, ott is talajjavítással foglalkoztam. Ellentmondásos időszak volt. A téesz vezetők hallgattak volna ránk, szakemberekre, de az volt a baj, hogy jöttek a felső utasítások, s azokat kötelező volt betartani, és nem mindig feleltek meg a helyi körülményeknek.

– Mit tart komoly eredménynek a rendszerváltás előtti korszakból?

Jakab Sámuel
Geográfus, talajkutató egyetemi tanár. 1931. november 19-én született a Maros megyei Szásznádason. Az ötvenes években munkaszolgálatos volt a Zsil-völgyében. Kolozsvári és marosvásárhelyi állami, területrendezési, kertészeti intézményekben dolgozott. 1993-tól a nyárádszeredai kertészeti főiskolát vezeti, korábban a kolozsvári BBTE-n, és a Marosvásárhelyi Dimitrie Cantemir Ökológiai Egyetemen tanított, jelenleg a Sapentia-EMTE óraadó tanára. A földrajztudományok doktora, kutatási területe a talajgenetika, talajtérképezés, talajjavítás. Számos tudományos és tudománynépszerűsítő könyvet, tanulmányt közölt. Az Erdélyi Múzeum-Egyesület agrárszakosztályának elnöke, a Romániai Magyar Felsőoktatási Tanács és az Erdélyi Gazda folyóirat szerkesztőbizottságának tagja.

– Főként talajtérképészettel foglalkoztam. Az volt a cél, hogy talajtani szempontból az egész országot felmérjük, pontosan leírjuk. Addig hiányos ismeretek voltak erről. Távlati program volt: a mennyiség és minőség leltározása, térképi megjelenítése, magyarázata. A felmérést feldolgoztuk, számítógépes átvitelre is alkalmas az anyag, csak kevés az olyan szakember, aki értelmezni tudja, mert megszűnt a szakképzés. Ma ennek alapján történik a talajértékelés, a bonitáció, eszerint állapítják meg a földek tulajdonképpeni értékét.

– Tehát, ha földterületet akarok vásárolni, bemegyek az intézetbe, és megtudom, milyen minőségű és mennyi az értéke?

– Pontosan, ma a mi akkori munkánk alapján bocsátják ki a bizonyítványt. A földeket öt minőségi kategóriába soroltuk be. A minőség függ például az éghajlati viszonyoktól, a kőzettől, a növényzettől, a víz közelségétől, jelenlététől. Speciális térképeket is készítettünk, például a gyümölcstelepítésekről, a pangó vizekről, az öntözési tervek előkészítéséhez is mi szolgáltattuk az információkat.

– Hogyan kezdett el tanítani?

– A Marosvásárhelyi Dimitrie Cantemir Ökológiai Egyetemen és a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetemen kezdtem, ma már viszont csak Nyárádszeredában és a Sapientia – Erdélyi Magyar Tudományegyetemen oktatok. Az 1990-es években a Cantemir keretében beindult egy földrajz–történelem szak, és talajföldrajzot is kellett oktatni. Egyszer felhívott Bukarestből a Földrajzi Intézet egyik titkára, akit jól ismertem, s kérdezte: miért nem akarok tanítani a Cantemiren? A román tanárok nem akarták, hogy tanítsak, de aztán mégis 10 évig oktattam. Románul folyt a tanítás, de nagyon sok magyar diák iratkozott be az egyetemre. Kolozsvárra kéthetente utaztam fel, két-két napra.

– Mikorra nyúlnak vissza a nyárádszeredai kertészeti oktatás kezdetei?

– A kertészeti főiskola 1993-ban indult, azóta én vezetem. Kezdetben a Budapesti Kertészeti Egyetem, majd a Szent István Egyetem része volt, aztán a sorozatos magyarországi egyetemi átszervezések révén most a Corvinus Egyetemhez tartozik; a budapesti kertészettudományi kar kihelyezett tagozata vagyunk. Mi átvészeltük a különböző átszervezéseket, csak a nevünk változott. Valamennyi tantárgynak van az egyetem részéről egy budapesti felelős tanára, aki helyi konzulenssel dolgozik. A diákok a budapesti egyetem hallgatói, szerencsére a nyárádszeredai tagozat nem bír önálló jogi személyiséggel.

– Elismeri a román állam az okleveleket?

– Honosítja. Az ilyesmit úgy lehet könnyen elérni, hogy ismerni kell a román észjárást, s aszerint kell cselekedni. Kezdettől azon a véleményen voltam, hogy nem Marosvásárhelyen kell bejegyeztetni az intézetet, hogy ne figyeljen ránk a Vatra Românească. Nyárádszeredában már akkor létezett a Bocskai Alapítvány, amely amúgy is szervezett tanfolyamokat. A hallgatók tehát a budapesti egyetemhez tartoznak, s felkérték az alapítványt, tegye lehetővé, hogy szervezetten tudjanak készülni a vizsgákra. A honosítást is szépen elintéztem. Megtudtam, kik a honosító bizottság tagjai, az egyik a Bukaresti Agrártudományi Egyetem kertészeti karának a professzora volt, jól ismertük egymást. Elmondtam neki, mi a probléma, s ő azt válaszolta: semmi gond, működhetünk, személyem ugyanis garanciát jelent számára. Aztán elkértem a kolozsvári, temesvári, iaşi-i főiskolák tantervét, összevetettem a miénkkel, itt-ott különbségek voltak. A honosítóbizottságnak el kellett küldeni az eredeti tantervet, s annak a román fordítását is. Utóbbit én végeztem, és kissé a hazai tantervhez igazítottam, így aztán a honosítás simán ment.

– Költségtérítéses az oktatás? Hogy alakul a hallgatólétszám?

– Minden évben ötven-hatvan hallgatóval indulunk, de aztán lemorzsolódnak a diákok, és 20–25-en végeznek. A magyar államtól tanévenként kilencmillió forintot kapunk, ami nem fedezi a kiadásokat, a többit a diákok támogatásként fizetik be, a jelenlegi tanévben 450 lejt. Ennek fejében ingyenjegyzeteket, -könyveket kapnak, amelyeket viszszaadnak. Félévente egyszer Budapestre utazunk gyakorlatra. A hallgatók csak egyetlen alkalommal, elsőévesekként fizetnek útiköltséget, megtörtént ugyanis, hogy egyesek csak azért iratkoztak be a főiskolára, hogy ingyenesen Budapestre utazzanak. Az útiköltséget utána beszámítjuk a tandíjba. Nyárádszeredában hétvégén történik az oktatás, a távolabbról érkezők családoknál szállnak meg.

– Nyomon követik a végzősök sorsát?

– Mindenkiről kapunk információkat. A végzettek 9,7 százaléka elhagyta az országot, főleg Magyarországra települtek át, de sokan visszatértek közülük. Magyarországon megbecsülik az erdélyi kertészeket, éppen ezért a kitelepültek kertészettel foglalkoznak, vagy rokon szakmában dolgoznak. Az itthon maradottak közül sokan már a tanulás előtt gazdálkodtak, majd folytatták a munkát, illetve vállalkozást nyitottak. Az itthon maradottak 75 százaléka a szakmában vagy rokon szakmában tevékenykedik. Különben több a középkorú hallgató, mint a fiatal, és lányok is vannak szép számmal. Ötven év fölötti hallgatónk is van. Nálunk tanul például Barabás Mihály nagyajtai iskolaigazgató, magyar szakos tanár, aki hobbiszinten kertészkedik. Gyönyörű államvizsga-dolgozatot írt, ami megjelenés előtt áll a Mentor Kiadónál. A marosvásárhelyi Mihálydeák Erzsébet 56 éves korában kezdett nálunk tanulni, korábban az egészségügyben dolgozott. Értékes írásai jelennek meg az Erdélyi Gazda folyóiratban. Szép üvegháza van Vásárhelyen, a Kishegyszőlőben. Most már ő oktatja Szeredában a dísznövény-termesztési gyakorlatot.

– Mi a története a Sapientia kertészeti karának?

– 2002-ben felkért az egyetem vezetősége, hogy állítsam össze az okleveles kertészmérnöki szak indításához szükséges dossziét. Egyszer sem dobták vissza, szerencsére sok szakembert ismertem. Az oktatók névsorát is öszsze kellett állítani. Az oktatás 2003-ban indult be. Ott óraadó tanárként talajtant tanítok, a tanszéket Kovács Loránd geodéta vezeti.

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban