Elment a kolozsvári magyar opera királya

Elment a kolozsvári magyar opera királya
in memoriam Szilágyi Ferenc

2010. június 25., 13:022010. június 25., 13:02

Az opera végső akkordjai elhalkulnak, de a közönség már hiába várja a főhőst, hogy kijöjjön a függöny elé meghajolni. A szűnni nem akaró tapsra Szilágyi Ferenc énekművész (1925. október 31., Magyarkapus–2010. június 18., Kolozsvár) már csak emlékeinkben jelenik meg. Nem ért váratlanul a hír, hiszen egészségi állapota már március közepétől rohamosan romlott, az öregséggel járó betegséget szervezete nem tudta legyőzni. Amikor nemrég személyesen meglátogattam, nagyon le volt gyengülve, megtört arckifejezéssel mindennel egyetértett. Amikor gyógyulást kívántam neki, realista ember lévén, erőtlenül csak intett a kezével, amiből azt lehetett kiérezni: majd a túlvilágon.

A kolozsvári nyugdíjas operaénekes idén októberben töltötte volna be 85. életévét, több mint 25 éven át volt a Kolozsvári Magyar Opera vezető tenoristája, 1992-től pedig az intézmény örökös tagja. A nagy veszteséget már korábban megtapasztaltuk, amikor kedvenc énekesünk 80 évesen végleg elhagyta a színpadot, és már csak a rádióban hallhattuk a hangját, viszont még így is köztünk volt. Amikor a nagy művészre emlékezünk, mindenkiben más és más emlékek elevenednek meg, hiszen az idős generációból alig van olyan kolozsvári, erdélyi magyar vagy más nemzetiségű operakedvelő, aki ne hallotta volna a nagy mestert Bánkot, Cavaradossit, Don Josét, Hermannt, Otellót, Radamest, Turiddut énekelni. És még sorolhatnám legalább harmincig a szerepeit.

Jogosan tevődik fel a kérdés, hányan emlékeznek még rá, ki is volt tulajdonképpen Szilágyi Ferenc? Hiszen aki kiváló tenoristánkat fénykorában hallotta énekelni, az is már legalább a 60. életévét tapossa. 1925. október 31-én, nagyon szegény parasztcsalád harmadik gyermekeként született a Kolozs megyei Magyarkapuson. „Abban az esztendőben (1931-ben) lettem a „pásztorok királya”, amikor az öcsém megszületett” – vallja életrajzi könyvében, amelyből kiderül, három nyáron át segédpásztor volt a magyarkapusi határban, majd szolgalegény a faluban és Vistában. Nagyon korán árván maradt, pár évvel később kisöccsét is elveszíti. 1941-ben Kolozsvárra jött szerencsét próbálni, kifutófiú, majd postai őr lett belőle, később munkás az autógyertyagyárban. 1946-ban házasságot köt a szintén magyarkapusi születésű Lukács Katalinnal, aki két hónappal ezelőtt hunyt el.

A mézeshetek azonban nem tartottak sokáig, hiszen a fiatal Szilágyi Ferenc tüdőbeteg lett, három év múlva pedig a halál torkából tért vissza: noha fél tüdejét eltávolították, valóságos csoda folytán meggyógyult. 1953-ban nagy fordulat következett az életében. A roppant tehetséges és kiváló hanganyaggal rendelkező fiatalembert felvették a Kolozsvári Magyar Operába kétévi karkötelezettséggel, szólistának. 1959 tavaszán egy hét leforgása alatt debütált a Cigányszerelem Ioneljében és a Parasztbecsület Turiddujában – innen indult el szeretett művészünk meredek ívű pályája az opera színpadán. Szeghő Júlia zenekritikus egyik írásában a következőket jegyzi meg „... Szilágyi nem a zenekonzervatórium évei után, hanem a munkapadból került színpadra. Nevelői – énekmestert és rendezőt beleértve – nagy munkát végeztek viszonylag rövid idő alatt. Hiszen máris nagy szerepeket alakít. De a gyors eredmény elsősorban a művész szorgalmának, kitartó munkájának és nem utolsósorban képességeinek tudható be.”

Nagyra becsült tenoristánk nem csak Kolozsváron szerepelt, megfordult Románia több operaházában. Nem feledhetjük el számos külföldi fellépését sem Budapesttől Odesszáig, Szkopjétől Taskentig, ugyanakkor vendégszerepelt németországi városokban is. Csodával határos, amit a Kolozsvári Magyar Opera színpadán megvalósított. Drámai hőstenorunk, aki spintó vonásokkal is rendelkezett, elénekelte az operairodalom legnehezebb szerepeit. Ki ne emlékezne még Szilágyi Bánkjára vagy Cavaradossijára? A 70-es, 80-as években a Magyar Operában túlzás nélkül ő volt a „király”, óriási munkabírással rendelkezett.

Fehérvári László 1980-ban napvilágot látott kritikájában a következőket írja: „Különös művészegyéniség és fáradhatatlan. Ha nem ismerném régóta, azt hinném, most ért be, most tette magáévá mindazt, ami a pályán elengedhetetlen: a mérhetetlen színpadszeretetet és a pátoszteli megszállottságot, szerepeinek teljes uralását és a szerepeken belül a figura legoptimálisabb megközelítési módját. De rég ismerem és tudom (sokan tudjuk), honnan és hogyan indult. Fáradhatatlansága, de mondhatnám azt is: jó értelembe vett türelmetlensége mással magyarázható. Leginkább kései indulásával, meg azzal, hogy annyi színpadon töltött év után is úgy érzi: még nem énekelte ki magát, még futja erejéből sok mindenre. Mert tetteivel, egyedi „fenegyerekeskedéseivel” bizonyította az elmúlt évadban is, hogy mit tud, kizárólag, ösztönös tehetségének, meg őseitől örökségként magával hozott roppant munkabírásának köszönhetően.”

Közismert énekesünk nagyon sok elismerést kapott élete folyamán. A sok tapson kívül, amit percekben, intenzitásban, lelkesedésben, örömben, meghatódottságban nehéz lett volna lemérni, különböző díjakban, kitüntetésekben is részesült. 1980-ban megkapja a román állam kulturális érdemrendjének I. fokozatát, 1998-ban a Kolozsvári Állami Magyar Opera fennállásának 50 éves évfordulóján díszoklevélben részesül, 2002-ben az EMKE neki adományozza a Bánffy Miklós-díjat, 2005-ben az RMDSZ emléklappal tünteti ki, 2006. március 15-én pedig a kolozsvári magyar főkonzulátuson átveszi a Magyar Köztársaság Arany Érdemkeresztjét.

Amikor Szilágyi Ferenc operaénekes, tenorista előtt hajtunk fejet, óhatatlanul eszünkbe jut a művész egyik hőn szeretett zeneszerzője, a Giuseppe Verdi által komponált Requiem – amit végtelen sajnálatára, sohasem énekelhetett el. „Ingemisco tamquam reus... Supplicanti parce, Deus…” (Reszket szívem, sóhajtozván… Légy kegyelmes, Uram, hozzám).

Szerző: György Róbert magánénekes, a kolozsvári Transilvania Filharmónia nagybőgő-szólamvezetője

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban