A gazdasági válság nyertesei és vesztesei

 A gazdasági válság nyertesei és vesztesei
Egy friss tanulmány a jelenlegi globális gazdasági válság makrogazdasági teljesítményre gyakorolt hatását elemzi, és a vizsgált országokat az elért eredményeik alapján nyertes és vesztes kategóriákba sorolja. Az országok közül térségünkből Lengyelország egyértelműen nyertesként, Csehország, Magyarország és Románia pedig vesztesként került ki az elmúlt négy év gazdasági problémáival való küzdelemből. Milyen következtetéseket vonhatunk le ebből a jövőre nézve?

2011. november 25., 11:152011. november 25., 11:15

A Gazdasági és Szociális Kutatási Központ (CERES) latin-amerikai gazdaságpolitikai kutatóintézetének két elemzője, Ignacio Munyo és Ernesto Talvi tanulmánya alátámasztja azt a gazdasági és pénzügyi válság kapcsán gyakran hangoztatott nézetet, miszerint új globális gazdaságföldrajzi viszonyok kirajzolódásának lehetünk tanúi. Éles ellentét mutatkozik ugyanis a fejlett világ és néhány kulcsfontosságú fejlődő ország elmúlt négyéves gazdasági teljesítménye között.

z Egyesült Államokban és az Európai Unióban a válság súlyos hitelpiaci problémákkal jelentkezett, valamint nagymértékű visszaesést okozott a fogyasztásban, a beruházásokban és a kibocsátásban a válság előtti trend szintjéhez képest (2007). A fejlett Nyugaton tartósan növelte a munkanélküliséget, deflációs veszélyeket gerjesztett, valamint a dollár és az euró vásárlóerejének leértékelődéséhez vezetett. A világ más részein – elsősorban Kínában, Indiában és Brazíliában – azonban homlokegyenest ellentétes folyamatok játszódtak le. A kibocsátás a válság előtti szint fölé emelkedett, a munkanélküliség egyébként is alacsony mértéke tovább csökkent. A belső kereslet mindkét komponense – a fogyasztás és a beruházás is – a válságot megelőző trend feletti szintre ugrott a gyors banki hitelexpanzió következtében. A fejlődő országokban negatív folyamatként jelentkezett az inflációs nyomás és a nemzeti valuták dollárral szembeni felértékelődése.

A szembeötlő földrajzi ellentéteket az elemzők az országok nyertes vagy vesztes kategóriába sorolásával támasztják alá. Mindehhez egy indexet állítottak fel, amely az adott ország makrogazdasági teljesítményét méri a 2007. évi szinthez viszonyítva. A mutató hat alapvető változót ötvöz: kibocsátás, munkanélküliség, belső kereslet, bankhitelállomány, infláció és a nemzeti valuta reálárfolyama. A vizsgálatokat a világ valamenynyi régióját lefedő 42 országra végezték el. A nyertes országok között kimagasló eredményekkel bírnak a latin-amerikai országok (Argentína, Brazília, Panama, Peru és a Dominikai Köztársaság), néhány afrikai ország (Kenya, Egyiptom), továbbá a feltörekvő ázsiai piacok, elsősorban Kína és India.

A vesztes országok többsége a fejlett régióból és a velük szoros kapcsolatban lévő feltörekvők közül került ki. Munyo és Talvi az index alapján meghatározott két kategóriával egy új gazdaságföldrajzi felosztást vázolt fel. A tanulmányban azonban hangsúlyozzák, hogy ugyan a nyertes országok többsége a feltörekvő piacok közül került ki, és a vesztesek nagyrészt a fejlett gazdaságok, azért számos feltörekvő ország az utóbbi kategóriába sorolható. Továbbá a földrajzi régiókon belül is változatosság tapasztalható, szinte minden régióban mindkét kategóriára találhatunk példát. A két elemző kiemeli, hogy ugyan az Egyesült Államok és az EU vesztesei, Kína pedig nyertese a globális válságnak, mindez nem a klasszikus kelet–nyugati dimenzió kirajzolódása. Az általuk felvázolt kategóriák a gazdasági erőviszonyok annál jóval komplexebb meghatározását jelentik.

Milyen következtetéseket vonhatunk le ebből a kelet-közép-európai országok számára annak tudatában, hogy a térséget képviselő országok közül Lengyelország kimagasló pozitív értékkel a nyertes országok csoportjába tartozik, míg a többi – Csehország, Magyarország és Románia – a vesztesek között foglal helyet? Az utóbbi három ország makrogazdasági teljesítményének romlása a fejlett piacokhoz való kapcsolódásuk, elsősorban a német gazdasági ciklushoz való igazodásuk okán nem meglepő, de vajon miért jelent a lengyel gazdaság térségünkből kivételt a veszteségek alól? Lengyelország a gazdasági és pénzügyi válság során Európában egyedüliként nem süllyedt recesszióba, pénzügyi és banki szektora stabilitást mutatott. A kormány lépései a válság korai szakaszában prioritásként a kis- és középvállalati szektor támogatását célozták, továbbá a Nemzetközi Valutaalappal kötött különleges hitelmegállapodással (Flexible Credit Line) a befektetői bizalmat is hamar helyreállították.

A zloty leértékelődése kedvezett az exportszektornak. A lengyel gazdaság stabilitását a tavaly őszi választási eredmények is alátámasztják, hiszen az ország a rendszerváltás óta először szavazott bizalmat a kormányon lévő pártnak.

Mi lehet a tanulság a régió vesztes országai számára? A lengyel sikert sokan a nagy belső piac és az exportszektor javára írják. A kép azonban nem teljes, ha nem ismerjük el a gazdaságpolitikai lépések helyességét. A vesztesek számára a belső piac mérete, valamint az exportszektor nagysága és szerkezete rövid, illetve középtávon is adottságnak tekinthető, ezért mozgásterük leginkább a gazdaságpolitikai döntések meghozatalában van. A gazdaságpolitika megfontolt stratégiai döntései és azok következetes kivitelezése segítheti leginkább elő az országok újbóli növekedését és annak fenntarthatóságát. Mindehhez pedig az is hozzájárulhat, ha a gazdaságpolitikai döntéshozók szem előtt tartják és kiaknázzák a fentebb vázolt globális gazdasági hatalmi átrendeződésből adódó lehetőségeket.

Kozenkow Judit
A szerző a Budapesti Corvinus Egyetem világgazdasági tanszékének doktorandusa

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2018. július 21., szombat

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról

Aki komolyan veszi a saját vallását, komolyan tudja venni a másikat a maga vallásosságának megélésében, el tudja fogadni, hogy ő azon az úton keresi az üdvösségét – jelentette ki a lapunknak adott interjúban Kovács István sepsiszentgyörgyi unitárius lelkész.

Holdra szálláshoz fogható szellemi megvalósítás – Kovács István unitárius lelkész ember és vallás szabadságáról
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

Tanár úr, az osztályból 18-an vették az érettségit! – jelentette büszkén az egyik tanítványom, amikor az eredményekről érdeklődtem. Nem ez volt a legalkalmasabb pillanat, hogy a magyartalan megfogalmazásra felhívjam a figyelmét, de ez az egyetlen mondat nagyon sok mindenről árulkodik.

Vegyük az adást, ne csak az érettségit
Vegyük az adást, ne csak az érettségit
2018. július 07., szombat

Vegyük az adást, ne csak az érettségit

2018. július 01., vasárnap

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, „az anyák megmentője” (1818. július 1. – 1865. augusztus 13.). Tragikus sorsú orvos, akinek a temetésén sem kollégái, sem családtagjai nem jelentek meg.

Kétszáz éve született Semmelweis Ignác, az anyák tragikus sorsú megmentője
2018. június 02., szombat

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről

A kolozsvári Mátyás-napok, majd a sepsiszentgyörgyi Szent György Napok után egyre több erdélyi helyszínen találkozhatnak majd az érdeklődők Mátyás királyt és korát idéző programokkal, rendezvényekkel. Az Erdély-szerte esedékes megemlékezésekről a budapesti Magyarság Háza igazgatóját, Csibi Krisztinát kérdeztük.&a

Egész Erdélyt bejárja az igazságos király - Csibi Krisztina, a Magyarság Háza igazgatója a Mátyás király emlékév jelentőségéről
2018. május 06., vasárnap

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása

Marosvásárhelyi és bukaresti peres tapasztalatom alapján a leghatározottabban ki merem jelenteni azt, hogy a teljes körű magyar nyelvű orvos- és gyógyszerészképzés jövője jogi eszközökkel nem biztosítható.

Megmenthető a magyar orvosképzés? – Kincses Előd marosvásárhelyi ügyvéd írása
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

‚Oktatótársaim és a magyar hallgatók nevében ma is azt vallom: mi szinte minden lehetségeset megtettünk a demokrácia keretei között, szűkösnek bizonyuló eszköztárunkból ennyire tellett. A helyzet meghaladott bennünket. Mi, tanárok és diákok elsősorban a magyar oktatás lehetőségének a megteremtésében vagyunk, lehetünk felelősek. A kisebbs&am

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?
2018. április 22., vasárnap

Quo vadis, vásárhelyi magyar orvos­képzés?

2018. április 15., vasárnap

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről

Nem jogi, hanem politikai döntés kérdése, hogy mennyire állítható a nemzetközi jog a kisebbségvédelem szolgálatába – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Szalayné Sándor Erzsébet, az Európa Tanács nemzeti kisebbségek védelméről szóló keretegyezménye tanácsadó bizottságának tagja.

Politikai kérdés az európai kisebbségvédelem – Szalayné Sándor Erzsébet az Európa Tanács romániai jelentéséről
2018. április 09., hétfő

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról

Újabb székelyföldi bemutatókörúton ismerheti meg a nagyközönség a napokban Sántha Attila nemrég napvilágot látott Bühnagy székely szótárát. A kötet megszületéséről, a gyűjtőmunkáról, a székely nyelvi örökségről kérdeztük Sántha Attilát.

Nyelvgazdagító, megmentett székely szókincs - Sántha Attila a Bühnagy székely szótárról
2018. március 25., vasárnap

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel

A vers műfordítás egy ismeretlen nyelvből, a Kárpát-medencében írott mai irodalom egyre inkább szervesülő közegnek tekinthető, és fontosak az olvasókkal való személyes találkozások – ezt vallja többek közt Karácsonyi Zsolt kolozsvári költő, aki március 15. alkalmával vett át József Attila-díjat Budapesten.

Szervesülő közeg a Kárpát-medencei irodalom – interjú a friss József Attila-díjas Karácsonyi Zsolt költővel
2018. március 18., vasárnap

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban

Mindenki másként látja, fogja fel és értelmezi a valóságot. Amit látunk, képlékeny, és ha csak kicsit is más szögből próbáljuk nézni mindazt, ami körülvesz bennünket, máris változik a perspektíva, módosulhatnak nemcsak benyomásaink, de véleményünk is.

Külön bejáratú, képlékeny igazságok hálójában – Valóságérzékelésünk szubjektivitása az Illegitim című kolozsvári előadásban