A gazdasági válság nyertesei és vesztesei

Egy friss tanulmány a jelenlegi globális gazdasági válság makrogazdasági teljesítményre gyakorolt hatását elemzi, és a vizsgált országokat az elért eredményeik alapján nyertes és vesztes kategóriákba sorolja. Az országok közül térségünkből Lengyelország egyértelműen nyertesként, Csehország, Magyarország és Románia pedig vesztesként került ki az elmúlt négy év gazdasági problémáival való küzdelemből. Milyen következtetéseket vonhatunk le ebből a jövőre nézve?

2011. november 25., 11:152011. november 25., 11:15

A Gazdasági és Szociális Kutatási Központ (CERES) latin-amerikai gazdaságpolitikai kutatóintézetének két elemzője, Ignacio Munyo és Ernesto Talvi tanulmánya alátámasztja azt a gazdasági és pénzügyi válság kapcsán gyakran hangoztatott nézetet, miszerint új globális gazdaságföldrajzi viszonyok kirajzolódásának lehetünk tanúi. Éles ellentét mutatkozik ugyanis a fejlett világ és néhány kulcsfontosságú fejlődő ország elmúlt négyéves gazdasági teljesítménye között.

z Egyesült Államokban és az Európai Unióban a válság súlyos hitelpiaci problémákkal jelentkezett, valamint nagymértékű visszaesést okozott a fogyasztásban, a beruházásokban és a kibocsátásban a válság előtti trend szintjéhez képest (2007). A fejlett Nyugaton tartósan növelte a munkanélküliséget, deflációs veszélyeket gerjesztett, valamint a dollár és az euró vásárlóerejének leértékelődéséhez vezetett. A világ más részein – elsősorban Kínában, Indiában és Brazíliában – azonban homlokegyenest ellentétes folyamatok játszódtak le. A kibocsátás a válság előtti szint fölé emelkedett, a munkanélküliség egyébként is alacsony mértéke tovább csökkent. A belső kereslet mindkét komponense – a fogyasztás és a beruházás is – a válságot megelőző trend feletti szintre ugrott a gyors banki hitelexpanzió következtében. A fejlődő országokban negatív folyamatként jelentkezett az inflációs nyomás és a nemzeti valuták dollárral szembeni felértékelődése.

A szembeötlő földrajzi ellentéteket az elemzők az országok nyertes vagy vesztes kategóriába sorolásával támasztják alá. Mindehhez egy indexet állítottak fel, amely az adott ország makrogazdasági teljesítményét méri a 2007. évi szinthez viszonyítva. A mutató hat alapvető változót ötvöz: kibocsátás, munkanélküliség, belső kereslet, bankhitelállomány, infláció és a nemzeti valuta reálárfolyama. A vizsgálatokat a világ valamenynyi régióját lefedő 42 országra végezték el. A nyertes országok között kimagasló eredményekkel bírnak a latin-amerikai országok (Argentína, Brazília, Panama, Peru és a Dominikai Köztársaság), néhány afrikai ország (Kenya, Egyiptom), továbbá a feltörekvő ázsiai piacok, elsősorban Kína és India.

A vesztes országok többsége a fejlett régióból és a velük szoros kapcsolatban lévő feltörekvők közül került ki. Munyo és Talvi az index alapján meghatározott két kategóriával egy új gazdaságföldrajzi felosztást vázolt fel. A tanulmányban azonban hangsúlyozzák, hogy ugyan a nyertes országok többsége a feltörekvő piacok közül került ki, és a vesztesek nagyrészt a fejlett gazdaságok, azért számos feltörekvő ország az utóbbi kategóriába sorolható. Továbbá a földrajzi régiókon belül is változatosság tapasztalható, szinte minden régióban mindkét kategóriára találhatunk példát. A két elemző kiemeli, hogy ugyan az Egyesült Államok és az EU vesztesei, Kína pedig nyertese a globális válságnak, mindez nem a klasszikus kelet–nyugati dimenzió kirajzolódása. Az általuk felvázolt kategóriák a gazdasági erőviszonyok annál jóval komplexebb meghatározását jelentik.

Milyen következtetéseket vonhatunk le ebből a kelet-közép-európai országok számára annak tudatában, hogy a térséget képviselő országok közül Lengyelország kimagasló pozitív értékkel a nyertes országok csoportjába tartozik, míg a többi – Csehország, Magyarország és Románia – a vesztesek között foglal helyet? Az utóbbi három ország makrogazdasági teljesítményének romlása a fejlett piacokhoz való kapcsolódásuk, elsősorban a német gazdasági ciklushoz való igazodásuk okán nem meglepő, de vajon miért jelent a lengyel gazdaság térségünkből kivételt a veszteségek alól? Lengyelország a gazdasági és pénzügyi válság során Európában egyedüliként nem süllyedt recesszióba, pénzügyi és banki szektora stabilitást mutatott. A kormány lépései a válság korai szakaszában prioritásként a kis- és középvállalati szektor támogatását célozták, továbbá a Nemzetközi Valutaalappal kötött különleges hitelmegállapodással (Flexible Credit Line) a befektetői bizalmat is hamar helyreállították.

A zloty leértékelődése kedvezett az exportszektornak. A lengyel gazdaság stabilitását a tavaly őszi választási eredmények is alátámasztják, hiszen az ország a rendszerváltás óta először szavazott bizalmat a kormányon lévő pártnak.

Mi lehet a tanulság a régió vesztes országai számára? A lengyel sikert sokan a nagy belső piac és az exportszektor javára írják. A kép azonban nem teljes, ha nem ismerjük el a gazdaságpolitikai lépések helyességét. A vesztesek számára a belső piac mérete, valamint az exportszektor nagysága és szerkezete rövid, illetve középtávon is adottságnak tekinthető, ezért mozgásterük leginkább a gazdaságpolitikai döntések meghozatalában van. A gazdaságpolitika megfontolt stratégiai döntései és azok következetes kivitelezése segítheti leginkább elő az országok újbóli növekedését és annak fenntarthatóságát. Mindehhez pedig az is hozzájárulhat, ha a gazdaságpolitikai döntéshozók szem előtt tartják és kiaknázzák a fentebb vázolt globális gazdasági hatalmi átrendeződésből adódó lehetőségeket.

Kozenkow Judit
A szerző a Budapesti Corvinus Egyetem világgazdasági tanszékének doktorandusa

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei