Közös liga. A mérkőzéseken rendszerint helyzet helyzetet követ
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Tizenhét évvel ezelőtt kezdődött Interliga néven a magyar és román határ menti megyék közös labdarúgó-bajnoksága, amelyben a 8–11 éves (hivatalosan U8-as, U9-es, U10-es és U11-es korosztályba tartozó) gyerekekből álló csapatok vesznek részt. Az európai uniós támogatással életre hívott, de azóta önszerveződővé vált sorozat űrt töltött be, hiszen a legkisebbeknek a két ország egyikében sem szerveztek akkor még rendszeres bajnokságokat. Azóta Magyarországon és Romániában a 10-11 éveseknek már szerveznek országos bajnokságot, sőt az ötletet lekoppintva a román szövetség is megszervezte a saját Interligáját, bár az első román–magyar kezdeményezést még bojkottálta.
2024. október 18., 13:582024. október 18., 13:58
2024. október 23., 09:232024. október 23., 09:23
A 2024–2025-ös szezon már javában tart, hétvégenként egy-egy rendező klub ad otthont a tornarendszerű fordulóknak. Egy szabványméretű játéktéren a két kisebb korosztálynak négy, a két nagyobb korcsoportnak két kispályát alakítanak ki, ezeken zajlanak párhuzamosan a meccsek, öt-, illetve hétfős csapatokkal.
„Gyere, gyere, rúgjad!”, „Mindent bele!”, „Menj rá!” – ilyen és ehhez hasonló vezényszavak hangzanak a pálya széléről magyarul és románul egyaránt.
Az Interligát a rendszeres játék igénye hívta életre, hiszen ezeknek a kölyökcsapatoknak akkor sem Romániában, sem Magyarországon nem volt rendszeres meccslehetőségük, általában a szünidőkben szervezett nyári és téli tornákon mutathatták meg élesben a gyerekek, mit is tanultak az edzéseken – mondta Szokolay Sándor főszervező, a Békéscsabai Utánpótlás-nevelő FC (volt Szokolay Focisuli) ügyvezetője.
16 klub 64 csapatával indult az Interliga, amelyik idén a 17. kiírásához érkezett. A mezőny olykor változik, egy-egy korosztályban kevesebb vagy több csapat áll rajthoz, attól függően, hogy az időközben beindított hazai bajnokságnak milyen a meccsnaptára.
Bevetésre várva
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Mészár Sándor sportmenedzser, az Aradi Atletico utánpótlásközpont alapítója, az élvonalbeli UTA labdarúgóklub vezetője is felidézte, hogy az Interliga előtt saját szervezésű tornákon tudtak csak szerepelni a futballistapalánták.
Szokolay Sándor ezt azzal egészítette ki, hogy az Interliga mintáját később átvették a magyar–osztrák és a magyar–szlovák határ menti megyék is, de más hozadéka is volt a közös bajnokságnak.
„Szerveztünk focitáborokat is, nálunk jártak a romániai csapatok, a magyarországiak pedig odaát, hogy a gyerekek megismerjék egymást. Eleinte volt egy ellenállás, nem nagyon szerettek a csapatok Romániába járni, de nagyon hamar kisimultak a dolgok… Gondolom, erre találták ki ezeket a határon átnyúló pályázatokat” – vélte.
Minden labdáért meg kell küzdeni
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Kezdetben nem csak az edzők vagy a szülők idegenkedtek, Mészár Sándor szerint onnan gördítettek akadályt a projekt elé, ahonnan nem is várták volna: a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) bojkottálta az első rendezvényt, ami Aradon és Temesváron zajlott, megtiltva a megyei szövetségeknek, hogy bírókat küldjenek, mondván, megengedhetetlen, hogy két ország közötti bajnokságot szervezzen valaki.
Utóbb a román szövetség lemásolta a bajnoki rendszert, még az elnevezésen sem változtatott, amikor elindította a romániai Interligát, négy-négy szomszédos megye csapatai között, ugyanezeknek a korosztályoknak.
„Nagyon sok tehetséges korosztályunk volt, annyi NB I-es játékos került ki innen, hogy nem győzzük nyilvántartani” – jegyezte meg Szokolay Sándor. Mészár Sándor szerint egy teljes nagypályás csapatot ki lehetne állítani azokból az Atletico-nevelésű játékosokból, akik annak idején a román–magyar kölyökbajnokságban rúgták a bőrt: többek között a román válogatott szélsője, Dennis Man, a bukaresti FCSB csatára, David Miculescu vagy a jelenleg listavezető Kolozsvári Universitatea középpályása, Răzvan Oaidă is az Interligában pallérozódott.
Mészár Sándor szerint a gyerekeknek hasznukra válik az interligás szereplés minden téren
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Igazodva a nemzetközi irányvonalhoz, az Interliga egyik korosztályában sem hirdetnek győztest. Mészár Sándor szerint ugyanakkor a gyereknek a futballon kívül a személyiségfejlődésükre is jó hatással van, felelősségtudatra neveli őket. Az UEFA irányelve – mondta –, hogy ne legyenek eredménycentrikusak ezek a tornák, úgyhogy, bár írják az eredményeket, nem állítanak fel rangsort.
Ennek kapcsán Szokolay Sándor is megfogalmazta a véleményét a két ország utánpótlásképzéséről.
Szokolay szerint 14 éves kor alatt azért nem vezetnek táblázatokat, mert nem az a fontos, hogy mi volt a hétvégén a meccs eredménye, hanem az, milyen játékossá válik a gyerek, ha majd bekopog a felnőtt csapat ajtaján, mit tud a labdarúgásról.
A jövő nagy futballistái
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Cserneczky Árpád testnevelőtanár, az Atletico U9-es és U10- csapatának edzője szerint nagyon hasznos a gyerekek fejlődése szempontjából az Interliga, mert erősebb csapatokkal játszanak, mint a hazai mezőnyben.
„Tudunk tanulni ezekből a nagyobb intenzitású meccsekből” – fogalmazta meg. A két ország utánpótlásképzését összehasonlítva úgy fogalmazott: „Nem tudom megmondani, hogy edzéseken mit gyakorolnak a magyarországi csapatok, de a meccsek alapján úgy látom, hogy ők is a modern futballt próbálják játszani, a kombinatív játékot, ahogy mi is. Az ő előnyük, hogy mindenhol, ahová megyünk, főleg Békés megyében, nagyon jó körülmények fogadnak, ez nagyban segíti a felkészülésüket. Egy-egy ilyen helyszínen nagyméretű füves és műfüves pályák, fedett pályák vannak” – ecsetelte.
Az edző szerint a szülők partnerek az Interliga-szereplésben, és várják ezeket a fordulókat.
„Minden ilyen mini kirándulás segíti a csapat összekovácsolódást. Busszal megyünk, a szülők külön jönnek, de ott a helyszínen erősödik a kohézió” – mondta Cserneczky Árpád.
A pálya széléről szurkolhatnak a szülők
Fotó: Pataky Lehel Zsolt
Az aradi Tóth Csaba fia az Atletico csapatában játszik. Szülőként úgy látja, hogy jó dolog az Interliga, több játéklehetőséget biztosít a gyerekeknek. „Emellett persze belelátnak egy másféle elvek alapján szerveződő utánpótlás-nevelésbe, ami nem csak a gyerekek és edzők, de a szülők számára is hasznos lehet” – fogalmazott.
Az SC Csíkszereda bejutott a jégkorong Erste Liga döntőjébe, miután kedden hosszabbítás után 4-3-ra győzött a Budapest Jégkorong Akadémia HC otthonában, és így 4-1-es összesítéssel bizonyult jobbnak.
Sokat segítettek tavaly a játékoseladások a Kolozsvári CFR labdarúgócsapatának, amely ennek köszönhetően 2024-ben – a több millió eurós veszteségeket termelő korábbi éveket követően – nyereséggel zárta az esztendőt.
„Legmagasabb szintű riadót fújtak” az Európai Labdarúgó-szövetségnél, miután kiderült, hogy magyar–román–ukrán–koszovói csoport is összejöhet a Nemzetek Ligája következő kiírásában – írja a Prosport.
A Budapest Jégkorong Akadémia HC–Csíkszeredai Sportklub és a Gyergyói HK–Brassói Corona párharccal kedden megkezdődik az Erste Liga elődöntője, melyben az ütközetek az egyik csapat negyedik sikeréig tartanak.
Budapesten is vereséget szenvedett a magyar labdarúgó-válogatott a török csapattól a Nemzetek Ligája osztályozójának visszavágóján.
Marco Rossi szövetségi kapitány szombaton azt mondta, fontos lesz, hogy megtalálja a magyar labdarúgó-válogatott az egyensúlyt támadás és védekezés között.
A világ legjobb sportfotósainak listájára került fel a 18 éves kolozsvári Horváth Tamás, akinek alkotását a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) versenyén a legjobbak közé választotta a sportmédia nemzetközi szakértőiből álló zsűri.
Magyarország labdarúgó-válogatottja csütörtökön este 3-1-es vereséget szenvedett Törökország vendégeként a Nemzetek Ligája osztályozójának első mérkőzésén, így kétgólos hátrányból várja a budapesti visszavágót.
Elismerően nyilatkozott a Ferencváros vízilabdacsapatának vezetőedzője és több játékosa is a Nagyváradi VSK küzdeni tudásáról a Bajnokok Ligájában lejátszott csoportmérkőzést követően.
A 2028-as Los Angeles-i játékokon is az olimpiai program része lesz az ökölvívás. Erről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntött a görögországi Costa Navarinóban zajló 144. kongresszusán.
szóljon hozzá!