Nagyon nagy dobás: a szervezők minden várakozását felülmúlta a budapesti atlétikai világbajnokság

Németh Balázs, a versenyt szervező Budapest 2023 NZrt. vezérigazgatója (jobbra) beszél, mellette Schmidt Ádám sportért felelős államtitkára (balra) az atlétikai világbajnokság záró sajtótájékoztatóján •  Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

Németh Balázs, a versenyt szervező Budapest 2023 NZrt. vezérigazgatója (jobbra) beszél, mellette Schmidt Ádám sportért felelős államtitkára (balra) az atlétikai világbajnokság záró sajtótájékoztatóján

Fotó: MTI/Hegedüs Róbert

A szervezők valamennyi várakozását, legszebb reményeit is túlszárnyalta a vasárnap zárult budapesti atlétikai világbajnokság.

MTI

2023. augusztus 28., 16:252023. augusztus 28., 16:25

A hétfői sajtótájékoztató két videó bejátszásával kezdődött, az elsőben a hangulatot és a szurkolást idézték fel, a másodikban pedig többek között olyan világsztárok beszéltek élményeikről és benyomásaikról, mint a rúdugrás „királya”, a svéd Armand Duplantis és a női magasugrás bajnoka, az ukrán Jaroszlava Mahucsih.

Szavaik alapján valamennyiüket lenyűgözte a budapesti világbajnokság és Duplantis azzal zárta gondolatait, hogy reméli, mielőbb visszatérhet Magyarországra.

A bejátszásokat követően Schmidt Ádám sportért felelős államtitkár összegzett, megköszönte a segítséget mindenkinek, aki hozzájárult a sikerhez, melyet az elmúlt kilenc napban valamennyi külföldi vendégtől, magas rangú vezetőtől kapott visszajelzés alapján arattak. Köszönetet mondott többek között Sebastian Coe-nak és a nemzetközi szövetségnek a bizalomért és a lehetőségért, a Magyar Atlétikai Szövetségnek a sportszakmai támogatásért, a magyar kormánynak azért, hogy minden feltételt biztosított a sikeres rendezéshez, illetve a szurkolóknak és a sportolóknak a kiemelkedő teljesítményükért és az önkénteseknek a remek munkájukért.

A politikus számokkal támasztotta alá, miért a világ harmadik legnagyobb sporteseményeként tartják számon az atlétikai világbajnokságot. „Hogy milyen volumenű esemény volt, azt néhány számadattal szeretném érzékeltetni.

Idézet
Rekordszámú, 2100 sportoló vett részt a versenyen 195 országból. 120 országból több mint 400 ezer szurkoló látta a helyszínen élőben a világbajnokságot. Az első hét napban napi közel egymillió látogató nézte meg a vb-nek a weboldalát, ezzel minden korábbi eseményt túlszárnyaltunk.

Tizennégyezer cikk született a világbajnokságról, melyeknek 28 és fél milliárdos elérése volt világszerte” – sorolta az államtitkár, azt is hozzátéve, hogy pontos számok még nincsenek, de hozzájuk eljutott adatok alapján több mint egymilliárd tévénéző figyelte a budapesti versenyeket.

Schmidt Ádám emlékeztetett rá, hogy amikor megkapta az államtitkári feladatot, célja volt, hogy a nemzetközi sportesemények másfajta megközelítésben részesüljenek, hogy túlmutassanak annál a néhány napnál, amíg tartanak és általuk közelebb vigyék a sportot, az adott sportágat a magyar emberekhez és ez most kiemelkedően sikerült.

„A vb előtti sajtótájékoztatón azt fogalmaztam meg, hogy a fő cél az lehet, hogy minden magyar magáénak érezhesse ezt a világbajnokságot és büszke lehessen rá. Most azt gondolom, hogy minden honfitársunk részese volt ennek a vb-nek, és most, amikor lezárjuk a világbajnokságot, okkal bízom abban, hogy minden honfitársunk büszke is erre a világbajnokságra” – hangsúlyozta Schmidt Ádám.

Németh Balázs, a szervező Budapest 2023 Nzrt. vezérigazgatója közölte, minden álmukat túlszárnyalta a világbajnokság. „Bizton állíthatjuk, hogy a 2023-as budapesti atlétikai világbajnokság minden álmunkat túlszárnyalta, sokkal sikeresebb volt annál, mint amit előzetesen megterveztünk, megálmodtunk.

Idézet
Minden idők legnagyszerűbb magyarországi sporteseménye volt és olyan jelzőket gyűjtöttünk az elmúlt másfél hétben a világ legkomolyabban vehető sportdiplomatáitól, illetve az atlétika szuperhőseitől, hogy elképesztő, lenyűgöző, tökéletes, kiváló, a legnagyszerűbb, egy új mérce”

– jelentette ki a vezérigazgató, aki Sebastian Coe vasárnapi szavait külön is idézve azt mondta: „a budapesti egy új mérce a szabadtéri vb-k történetében, tehát mostantól Budapesthez mérik majd az atlétikai világbajnokságokat, Budapesthez mérik majd, hogy mit tud egy atlétikai vb, és ez jó érzés.”

Németh Balázs pontos jegyeladási adatokkal is szolgált. Elmondta, a budapesti a számok tekintetében túlszárnyalja az eddigi legsikeresebb, 2017-es londoni vb-t. A versenyekre 404 088 jegyet adtak el az elérhető 423 090-ből, azaz a belépők 95,5 százalékát értékesítették.

Idézet
Ha valaki egy éve ezt mondja, orvost hívtunk volna hozzá, én legalábbis biztosan”

– érzékeltette a jegyeladások sikerét. A vezérigazgató arra is emlékeztetett, hogy rengeteg újítást, programot, élményt hoztak tető alá, amely nem lett volna kötelező, nem lett volna elvárás, és bár emiatt lényegesen többet kellett dolgozniuk, de ezek mindegyike beváltotta a hozzáfűzött reményeket, és nem tud olyan döntésről, mellyel hibáztak volna.

Az extrák között említette a szurkolói zónákat, melyekben 200 ezer ember fordult meg, a medál plázát, amely Sebastian Coe-t és a dobogósokat is lenyűgözte, az utcai versenyekre kivonzott tömeggel sem számoltak mások, és azzal sem, hogy a Hősök futása is ekkora sikert arat.

„Jó volt magyarnak, és különösen jó volt szervezőnek lenni az elmúlt kilenc napban” – jelentette ki Németh Balázs. Kérdésre válaszolva Schmidt Ádám elmondta, hogy a tervezett 70 milliárdos költségvetési keretet tartani tudták, nem lépték túl, a végleges elszámolás pedig az év végére várható.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 29., szombat

Sok „mínuszos” év után nyereséggel zárt a Kolozsvári CFR

Sokat segítettek tavaly a játékoseladások a Kolozsvári CFR labdarúgócsapatának, amely ennek köszönhetően 2024-ben – a több millió eurós veszteségeket termelő korábbi éveket követően – nyereséggel zárta az esztendőt.

Sok „mínuszos” év után nyereséggel zárt a Kolozsvári CFR
2025. március 26., szerda

Ketyegő futballbomba? Magyar–román–ukrán–koszovói csoporttal riogat a bukaresti sajtó

„Legmagasabb szintű riadót fújtak” az Európai Labdarúgó-szövetségnél, miután kiderült, hogy magyar–román–ukrán–koszovói csoport is összejöhet a Nemzetek Ligája következő kiírásában – írja a Prosport.

Ketyegő futballbomba? Magyar–román–ukrán–koszovói csoporttal riogat a bukaresti sajtó
2025. március 24., hétfő

Jégkorong Erste Liga: erdélyi csapatokkal rajtol az elődöntő

A Budapest Jégkorong Akadémia HC–Csíkszeredai Sportklub és a Gyergyói HK–Brassói Corona párharccal kedden megkezdődik az Erste Liga elődöntője, melyben az ütközetek az egyik csapat negyedik sikeréig tartanak.

Jégkorong Erste Liga: erdélyi csapatokkal rajtol az elődöntő
2025. március 23., vasárnap

Budapesten sem ment a törökverés, lejjebb csúszott a magyar labdarúgó-válogatott a Nemzetek Ligájában

Budapesten is vereséget szenvedett a magyar labdarúgó-válogatott a török csapattól a Nemzetek Ligája osztályozójának visszavágóján.

Budapesten sem ment a törökverés, lejjebb csúszott a magyar labdarúgó-válogatott a Nemzetek Ligájában
2025. március 23., vasárnap

Marco Rossi a magyar-török visszavágóról: fontos a támadás és védekezés egyensúlya

Marco Rossi szövetségi kapitány szombaton azt mondta, fontos lesz, hogy megtalálja a magyar labdarúgó-válogatott az egyensúlyt támadás és védekezés között.

Marco Rossi a magyar-török visszavágóról: fontos a támadás és védekezés egyensúlya
2025. március 21., péntek

A világ legjobb sportfotósai közé jutott egy kolozsvári magyar diák

A világ legjobb sportfotósainak listájára került fel a 18 éves kolozsvári Horváth Tamás, akinek alkotását a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) versenyén a legjobbak közé választotta a sportmédia nemzetközi szakértőiből álló zsűri.

A világ legjobb sportfotósai közé jutott egy kolozsvári magyar diák
2025. március 20., csütörtök

Török gyerek bevágta: nehéz helyzetben a magyarok az NL-osztályozó visszavágója előtt

Magyarország labdarúgó-válogatottja csütörtökön este 3-1-es vereséget szenvedett Törökország vendégeként a Nemzetek Ligája osztályozójának első mérkőzésén, így kétgólos hátrányból várja a budapesti visszavágót.

Török gyerek bevágta: nehéz helyzetben a magyarok az NL-osztályozó visszavágója előtt
2025. március 20., csütörtök

Vízilabda: jól foghat a román bajnoki címért küzdő Nagyváradnak a Ferencváros ellen mutatott küzdeni tudás

Elismerően nyilatkozott a Ferencváros vízilabdacsapatának vezetőedzője és több játékosa is a Nagyváradi VSK küzdeni tudásáról a Bajnokok Ligájában lejátszott csoportmérkőzést követően.

Vízilabda: jól foghat a román bajnoki címért küzdő Nagyváradnak a Ferencváros ellen mutatott küzdeni tudás
2025. március 20., csütörtök

Eldőlt: a 2028-as Los Angeles-i olimpián is lesz ökölvívás

A 2028-as Los Angeles-i játékokon is az olimpiai program része lesz az ökölvívás. Erről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntött a görögországi Costa Navarinóban zajló 144. kongresszusán.

Eldőlt: a 2028-as Los Angeles-i olimpián is lesz ökölvívás
2025. március 20., csütörtök

Kokaint fogyasztott a Brassói Corona egyik játékosa, pozitív lett a drogtesztje

Kokaint találtak az év elején az akkor még a Brassói Corona jégkorongcsapatában játszó Szabó Pál Krisztián szervezetében.

Kokaint fogyasztott a Brassói Corona egyik játékosa, pozitív lett a drogtesztje