Elhunyt a román futball sevillai hőse, Helmuth Duckadam

Megdolgozott érte: Duckadam a BEK-serleggel •  Fotó: Facebook/Román Labdarúgó-szövetség

Megdolgozott érte: Duckadam a BEK-serleggel

Fotó: Facebook/Román Labdarúgó-szövetség

Hatvanöt éves korában, hétfőn elhunyt Helmuth Duckadam, a román hadsereg egykori kirakatklubja, a Bukaresti Steaua labdarúgócsapatának legendás hálóőre, aki oroszlánrészt vállalt abban, hogy a román együttes – első kelet-európai gárdaként – 1986-ban megnyerte a Bajnokcsapatok Európa-kupáját (BEK), a mostani Bajnokok Ligája elődjét.

Pataky Lehel Zsolt

2024. december 02., 14:172024. december 02., 14:17

2024. december 02., 14:572024. december 02., 14:57

Az Arad megyei Szemlakon német nemzetiségű családban született Helmuth Duckadam a sevillai BEK-döntő hőse volt, hiszen a 0–0-val végződött finálé rendes játékideje és hosszabbítása után, a jóval esélyesebb Barcelona elleni tizenegyespárbajban egymás után négy tizenegyest is kivédett (hasonló kapusbravúrra azelőtt nem volt példa).

Helmuth Duckadam az utóbbi években szív- és érrendszeri problémákkal küzdött, hétfőn délelőtt a fővárosi katonai kórházban hunyt el. Halálhírét barátja, volt csapattársa, a nagyváradi származású Marcel Pușcaș osztotta meg a Facebookon, de a Krónika kérésére aradi futballkörökből is megerősítették.

A hírt a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) is megerősítette a Facebook-oldalán, egyúttal részvétét fejezve ki a hozzátartozóinak.

A legendás hálóőr – aki a román sajtó szerint bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe a 2–0-s Steaua-sikerrel végződött tizenegyespárbajban nyújtott remeklésével – 1959. április 1-jén született, Szemlakon ismerkedett a labdarúgással, majd Aradra, a Gloria (a Sportiskola) csapatához került 1975-ben.

1977–1978-ban az aradi Constructorul, 1978–1983 között a város „zászlóscsapatának”, az UTÁ-nak a játékosa volt, majd a Steaua szerződtette le.

Röviddel azután, hogy a bukaresti csapattal világraszóló sikert aratott, súlyos artériás problémát diagnosztizáltak nála, műtéten is átesett, és csak három évvel később folytathatta pályafutását, az akkor másosztályú aradi vagongyári (Vagonul) csapatban, de 1991-ben végleg visszavonult.

A kétszeres válogatott veterán labdarúgó az elmúlt évtizedekben a Steaua, majd az FCSB szakmai vezetésben vállalt szerepet, az utóbbi esztendőkben pedig televíziós szakkommentátorként működött közre.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 01., kedd

Székely döntőt játszanak a jégkorong Erste Ligában

Az SC Csíkszereda bejutott a jégkorong Erste Liga döntőjébe, miután kedden hosszabbítás után 4-3-ra győzött a Budapest Jégkorong Akadémia HC otthonában, és így 4-1-es összesítéssel bizonyult jobbnak.

Székely döntőt játszanak a jégkorong Erste Ligában
2025. március 29., szombat

Sok „mínuszos” év után nyereséggel zárt a Kolozsvári CFR

Sokat segítettek tavaly a játékoseladások a Kolozsvári CFR labdarúgócsapatának, amely ennek köszönhetően 2024-ben – a több millió eurós veszteségeket termelő korábbi éveket követően – nyereséggel zárta az esztendőt.

Sok „mínuszos” év után nyereséggel zárt a Kolozsvári CFR
2025. március 26., szerda

Ketyegő futballbomba? Magyar–román–ukrán–koszovói csoporttal riogat a bukaresti sajtó

„Legmagasabb szintű riadót fújtak” az Európai Labdarúgó-szövetségnél, miután kiderült, hogy magyar–román–ukrán–koszovói csoport is összejöhet a Nemzetek Ligája következő kiírásában – írja a Prosport.

Ketyegő futballbomba? Magyar–román–ukrán–koszovói csoporttal riogat a bukaresti sajtó
2025. március 24., hétfő

Jégkorong Erste Liga: erdélyi csapatokkal rajtol az elődöntő

A Budapest Jégkorong Akadémia HC–Csíkszeredai Sportklub és a Gyergyói HK–Brassói Corona párharccal kedden megkezdődik az Erste Liga elődöntője, melyben az ütközetek az egyik csapat negyedik sikeréig tartanak.

Jégkorong Erste Liga: erdélyi csapatokkal rajtol az elődöntő
2025. március 23., vasárnap

Budapesten sem ment a törökverés, lejjebb csúszott a magyar labdarúgó-válogatott a Nemzetek Ligájában

Budapesten is vereséget szenvedett a magyar labdarúgó-válogatott a török csapattól a Nemzetek Ligája osztályozójának visszavágóján.

Budapesten sem ment a törökverés, lejjebb csúszott a magyar labdarúgó-válogatott a Nemzetek Ligájában
2025. március 23., vasárnap

Marco Rossi a magyar-török visszavágóról: fontos a támadás és védekezés egyensúlya

Marco Rossi szövetségi kapitány szombaton azt mondta, fontos lesz, hogy megtalálja a magyar labdarúgó-válogatott az egyensúlyt támadás és védekezés között.

Marco Rossi a magyar-török visszavágóról: fontos a támadás és védekezés egyensúlya
2025. március 21., péntek

A világ legjobb sportfotósai közé jutott egy kolozsvári magyar diák

A világ legjobb sportfotósainak listájára került fel a 18 éves kolozsvári Horváth Tamás, akinek alkotását a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) versenyén a legjobbak közé választotta a sportmédia nemzetközi szakértőiből álló zsűri.

A világ legjobb sportfotósai közé jutott egy kolozsvári magyar diák
2025. március 20., csütörtök

Török gyerek bevágta: nehéz helyzetben a magyarok az NL-osztályozó visszavágója előtt

Magyarország labdarúgó-válogatottja csütörtökön este 3-1-es vereséget szenvedett Törökország vendégeként a Nemzetek Ligája osztályozójának első mérkőzésén, így kétgólos hátrányból várja a budapesti visszavágót.

Török gyerek bevágta: nehéz helyzetben a magyarok az NL-osztályozó visszavágója előtt
2025. március 20., csütörtök

Vízilabda: jól foghat a román bajnoki címért küzdő Nagyváradnak a Ferencváros ellen mutatott küzdeni tudás

Elismerően nyilatkozott a Ferencváros vízilabdacsapatának vezetőedzője és több játékosa is a Nagyváradi VSK küzdeni tudásáról a Bajnokok Ligájában lejátszott csoportmérkőzést követően.

Vízilabda: jól foghat a román bajnoki címért küzdő Nagyváradnak a Ferencváros ellen mutatott küzdeni tudás
2025. március 20., csütörtök

Eldőlt: a 2028-as Los Angeles-i olimpián is lesz ökölvívás

A 2028-as Los Angeles-i játékokon is az olimpiai program része lesz az ökölvívás. Erről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntött a görögországi Costa Navarinóban zajló 144. kongresszusán.

Eldőlt: a 2028-as Los Angeles-i olimpián is lesz ökölvívás