Fotó: Gönczi Ákos
2009. november 18., 09:092009. november 18., 09:09
A marosvásárhelyi Bethlen Gábor Művelődési Egyesület nem mindennapi irodalmi vitaestet szervez november 19-én, csütörtökön este 18 órai kezdettel a helyi Jazz&Blues Club Pianó Termében. A vita tárgya Kuszálik Péter Sütő Andrásról írt Purgatórium című kötete, amellyel kapcsolatban nemrég a szerzővel készült interjút tettünk közzé.
Ebben Kuszálik kifejtette, hogy kötetével képzeletbeli pert kezdeményezett Sütő András és a kommunista hatalom viszonyáról, amely egyrészt az író műveiben, másrészt közéleti-politikai szerepvállalásaiban nyilvánult meg. Lázok János irodalomtörténész az eseményt beharangozó közleményben jelzi: Kuszálik az utóbbi két évtizedben több hiánypótló bibliográfiát állított össze, köztük Sütő András munkásságának annotált bibliográfiáját is.
Kuszálik Péter azonban a Sütő-életmű kutatóit és monográfusait meredeken felülbírálva megkérdőjelezte Sütő András irodalomtörténeti besorolásának eddigi eredményeit. Ezeket a kutatókat, akik a 2005-ben lezajlott Földes-vitában is megszólaltak (Ablonczy László, Bertha Zoltán, Görömbei András, Márkus Béla, Cs. Nagy Ibolya írásait A Hét 2005. első félévi számaiban közölték) Kuszálik Péter védőügyvédeknek, „advocatus deiknek” tekinti Sütő András „szentté avatási perében”. A Krónikának adott interjúban Kuszálik ugyanakkor jelezte: önmagát e vitában az „advocatus diabolinak” tartja, aki a terhelő bizonyítékokat sorolja fel, tehát kötetét vitairatnak szánta.
„Normális perrendtartás esetén a vádat képviselő ügyész a vádirat előterjesztése után, annak konklúzióit összefoglalva egyszeri javaslatot tesz, a legsúlyosabb ítéletet kérve. A tárgyalás hitelét azonban alapjában rendíti meg, ha az ügyész a vádirat előterjesztését többször megszakítva, hol pamfletíróként humorizál a vádpontok kapcsán, hol rövid részleteket árul el az előre elhatározott ítéletből.
Mindezeket átgondolva, a Bethlen Gábor Művelődési Egyesület csütörtöki beszélgetőestje – a szervezők határozott szándéka szerint – nem a vád és nem az ítéletmondás fóruma kíván lenni. Vitaestünk e képletes perben annak a fiktív, ám mégis létező esküdtszéknek kíván megszólalási lehetőséget teremteni, amely belőlünk, az ott megjelentekből áll majd össze” – írja Lázok János a tervezett vitaest kapcsán.
A beszélgetést az Olaszországban született Stefano Bottoni történész vezeti majd fel, aki a Bolognai Egyetemen szerzett történészdiplomát, és szakterülete Kelet-Európa történelme. A közelmúltban jelent meg kötet formájában doktori disszertációja Területi kérdések és etnopolitika Közép-Kelet-Európában. A romániai Magyar Autonóm Tartomány esete, 1952–1960 címen.
Egyébként időközben a helyi Népújság hasábjain is vita alakult ki Sütő András múltjával, szerepvállalásával kapcsolatban, amelynek során Kincses Előd ügyvéd, Kuszálik Péter, illetve Székely Ferenc tette közzé véleményét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.