Világháborús líra, katonadalok a színpadon

Az első világháború kitörésének 100. évfordulója adta az apropót a Maros Művészegyüttes új előadásához – az Imádság háború után című háborús líra táncszínházi produkció nemcsak az időseknek, de a fiatalabb közönségnek is szól.

Szász Cs. Emese

2014. szeptember 22., 20:002014. szeptember 22., 20:00

A Maros Művészegyüttes az utóbbi években előszeretettel mutat be tematikus produkciókat, volt már mesejáték, rockballada a repertoárjukon, most történelmi témájú népi előadással jelentkeznek.
A háborús lírát – amelynek premierjét szeptember 26-án, pénteken 19 órától tartják az együttes kövesdombi székházában – Varga János koreográfus jegyzi, aki 1998-tól dolgozik a Maros Művészegyüttessel, táncjátékot sem először visz színpadra a csapattal.

„A mostani előadáshoz rengeteg közismert népdalt, katonadalt dolgozott fel Varga János kérésére Bonczó István zeneszerző, aki kimondottan népdalok feldolgozásával foglakozik. Olyan katonadalokról van szó, mint például a Kimegyek a doberdói harctérre – ezt ismeri a közönség is. Emellett prózai szövegek is megjelennek a darabban, lövészárkokban született háborús naplók és frontkatonák háborús visszaemlékezései, versek. A táncot pedig egyfajta testbeszédként használja Varga János, vagyis a prózai szövegeket alátámasztják, felerősítik a táncjelenetek” – mondja az előadásról az együttes művészeti vezetője, Varró Huba, aki azt szeretné, ha a táncképekkel sikerülne a fiatalokat és az időseket is megszólítani.

Hozzáteszi: az autentikus folklórt Varga János úgy dolgozza át, hogy azt a laikusok is megértik. Az előadás a katonák mindennapjait mutatja be, azt, hogy amikor nem harcol, akkor mulat a baka, de azt a belső vívódást is megjeleníti, amelyen keresztülmennek a harcosok, beleőrülve a fölösleges csatározásba. A szövegrészeket két meghívott színész, Benedek Botond és Tollas Gábor adja elő – ez is újdonság az együttes életében, hogy nemcsak táncosok, hanem színészek is közreműködnek az előadás megteremtésében.

Barabási Attila igazgató szerint éjjel-nappal folynak a próbák, a szabadságukról is hamarabb visszajöttek a táncosok, pedig már tavasszal nekiláttak az előadás próbáinak. A táncszínház azonban nem a legkönnyebb műfaj, főleg úgy, hogy jó néhány fiatal, friss táncos csatlakozott az együtteseshez. Az előadás premierjét követően Imádság háború utánt szeptember 30-án kedden játsszák, 13 órától ugyancsak a kövesdombi székházban.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. augusztus 08., péntek

Sztánán mérettetnek meg a Kárpát-medencei néphagyományokat, néprajzot bemutató filmek

Szilágy megye festői szépségű falujában, Sztánán rendezik meg augusztus 28. és 31. között a Nemzetközi Népismereti Filmszemlét, ahol több mint húsz versenyfilmet, tábori alkotást mutatnak be.

Sztánán mérettetnek meg a Kárpát-medencei néphagyományokat, néprajzot bemutató filmek
2025. július 29., kedd

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa: kettős esemény a Mikes-kastélyban

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.

Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa: kettős esemény a Mikes-kastélyban
2025. július 29., kedd

Radu Jude Drakulájával jubilál a TIFF horrorfilm-fesztiválja a Szeben megyei Berethalomban

Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.

Radu Jude Drakulájával jubilál a TIFF horrorfilm-fesztiválja a Szeben megyei Berethalomban
2025. július 28., hétfő

Kertkönyvtár nyílik Sepsiszentgyörgyön, várják az érdeklődőket

Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.

Kertkönyvtár nyílik Sepsiszentgyörgyön, várják az érdeklődőket
2025. július 28., hétfő

Népi kultúrával köt össze generációkat a nagykárolyi Rekettye egyesület

Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.

Népi kultúrával köt össze generációkat a nagykárolyi Rekettye egyesület
2025. július 24., csütörtök

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről

Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.

Szent László halálának évfordulóján tart előadást Jánó Mihály a középkori falképekről
2025. július 22., kedd

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között

Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.

Bartók Béla életművéhez kapcsolódva erősítik a kulturális kapcsolatokat Mórahalom és Nagyszentmiklós között
2025. július 18., péntek

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.

Színház, kosárlabda, autóverseny – Damokos Csaba designer plakátjaiból nyílik kiállítás
2025. július 18., péntek

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját

A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.

A Magyar Rendőrség is körözi a mezőméhesi gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját
2025. július 16., szerda

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata

Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).

Tusványos előrendezvénye: a nagyváradi festészet meghatározó alakjának állít emléket az EMŰK tárlata