2010. április 01., 09:212010. április 01., 09:21
Tódor Albert, a filharmónia igazgatója elmesélte: a magyarországi szervezők azért akarták az idei költészetnapot a határon túl tartani, hogy politikailag teljesen „tiszták” maradjanak, a magyar költészet napja ugyanis odaát egybeesik a parlamenti választás napjával – ettől szerettek volna távol maradni.
Nagyvárad és Kolozsvár közül választották a partiumi megyeszékhelyet, de a Kolozsvári Magyar Opera két művésze is fellép majd az esten: Vigh Ibolya szoprán, illetve Pataki Adorján tenor. Mivel nemcsak a költészet napját ünnepeljük, hanem Erkel-év és Márai-évforduló is van idén, a gálán több Erkel-operaária és a magyar költészet nagyságainak néhány költeménye is elhangzik. A produkciós iroda épp a Duna Televízióval folytat tárgyalásokat a Versünnep címet viselő est rögzítésének jogát illetően. Az igazgató szerint a televíziós szereplés nagyszerű lehetőség arra, hogy megmutassák a váradi kulturális élet egy szeletét.
„Azonnal elfogadtuk a felkérést, mert úgy gondoljuk, Várad érdemes arra hogy egy fontos ünnep helyszíne legyen” – jelentette ki. Dimény Levente, a színtársulat vezetője elmondta: a cég megszerezte az Országos Rádió és Televízió Testület támogatását erre a rendezvényre, így a belépés ingyenes, az viszont fontos, hogy csak meghívóval engedik majd be a közönséget, a meghívót pedig a színház vagy a filharmónia pénztáránál kell igényelni. Tódor Albert megjegyezte: azért mert belevágni ebbe a nagyszabású rendezvénybe, mert a legutóbbi magyar kultúra napján már szervezett a filharmónia a színművészekkel közösen egy nagy sikerű, telt házas gálaestet, amely bebizonyította, hogy Nagyvárad művészei és közönsége is alkalmas erre a feladatra.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.