Fotó: A szerző felvétele
2009. december 22., 08:402009. december 22., 08:40
Gergely Csaba, az egyesület elnöke megnyitóbeszédében hangsúlyozta, hogy ez immár a harmadik galériájuk a megyeközpontban, melynek fő célja, hogy a szűk szakmai rétegen kívül a nagyközönségnek is bemutathassák egyesületük sokszínűségét.
„Mivel a közigazgatási palotában kapott helyet, ez a galéria a nyugalom szigetét jelentheti a politikai csatározások és a mindennapos rohanás közepette megfáradt embereknek” – véli az egyesület vezetője. A frissen felavatott kiállítóterem mellett a szatmári képzőművészek a polgármesteri hivatal előcsarnokában és saját székházukban is tárlatot nyitottak meg. Az egyesületet két éve jegyeztették be, és a szatmári alkotók mellett más erdélyi és külföldi művészek is csatlakoztak hozzá.
„Szövetségünk 41 állandó taggal rendelkezik. Romániából szatmárnémeti, kolozsvári és marosvásárhelyi művészek csatlakoztak hozzánk, de vannak magyarországi és szlovákiai tagjaink is” – tette hozzá Gergely. Az alkotóház közössége idén 49 kiállítást szervezett, és a csoportos jelentkezéseken kívül több tagjuk szerepelt egyéni tárlattal Görögországban, Franciaországban, Svédországban és több magyarországi galériában. Emellett a szatmári művészcsoport minden évben rendez alkotótábort a Szatmár megyei Hadadon és a szilágyságbeli Monón, továbbá kiállításaival igyekszik jelen lenni minél több Szatmár megyei településen.
A tegnap kora délután felavatott kiállítóteremben 25 művész 82 munkája látható. Ezek között vannak festmények és szobrok, fafaragványok is. A megnyitóünnepség végén a művészek karikatúraszerű portréval lepték meg Csehi Árpád Szabolcsot, a tanács elnökét, valamint Adrian Ştef és Mircea Govor alelnököt, ezzel köszönve meg a megyei vezetés egész éves támogatását.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.