2010. június 10., 11:002010. június 10., 11:00
A híres magyar festő több mint 650 alkotásának csak alig feléről tudni, hogy hol van – emlékeztetett az Egyesült Államokban élő magyar üzletember, aki jelentős Munkácsy-gyűjteményéből rendszeresen kölcsönöz kiállításokra, például a Csíkszeredában is bemutatott vándortárlatra is tőle származott az alkotások java része.
A Munkácsy-trilógia pedig – amelynek Golgota című darabja Pákh Imre tulajdona – jelenleg Pécsett „vendégeskedik” az Európa Kulturális Fővárosa program részeként. Az alapítvány egyik célja ezeknek a kölcsönzéseknek a koordinációja – mutatott rá a kuratóriumi elnök, hozzátéve, hogy emellett egy új információkat tartalmazó, tehát naprakész Munkácsy Mihály-monográfia is készül az alapítvány jóvoltából, és folyamatosan feldolgozzák a festő levelezését.
Nanovfszky György, az alapítvány ügyvezető elnöke hangsúlyozta: jövőre két, ma Magyarországon csak reprodukcióban ismert Munkácsy-képet hoznak Budapestre az Egyesült Államokból, a Miltont ábrázoló és a Mozart halála című alkotást. Pákh Imre elmondta, hogy az alapítvány kuratóriuma Munkácsy egyik mondatát választotta mottóul: „Legnagyobb dicsőségemnek azt tartom, ha hazámnak, mint hű fia, hírét és dicsőségét növelhetem.”
Terveik között szerepel, hogy segítsék a művész életművének tudományos kutatását, előmozdítsák új, Munkácsy életét feldolgozó operavagy balettalkotások, filmek létrejöttét, támogassák a fiatal tehetségeket az Excelencia Díj megalapításával, valamint közreműködjenek kiállítások szervezésében is. Mint Nanovfszky György kiemelte, Munkácsy őrizte a magyarságát, de európai polgár és művész volt. Ezért nemzetközi alkotótáborok szervezésére is gondolnak, talán már jövőre lehet ilyen Munkácson.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.