A TDW célja, hogy bemutassa, összekapcsolja az erdélyi dizájnereket
Fotó: Borbély Fanni
Az új középkor a témája az idei Transylvanian Design Week (TDW) kiállításnak, mely március 20. és április 20. között tekinthető meg a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban – közölték kedden az MTI-vel a szervezők.
2025. március 11., 22:202025. március 11., 22:20
A közlemény szerint a vizuális kultúra mai szerepét és hatásait vizsgáló kiállításon több mint 50 erdélyi és nemzetközi dizájner alkotása lesz látható.
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója közölte: a TDW idei kiállítása „különleges módon hozza párbeszédbe a múlt és a jelen tárgyi világát”. A tárlaton ugyanis a múzeum egyes kiállítási tárgyai és a dizájnerek munkái együtt láthatók.
Kifejtette: a múzeum számára az esemény nemcsak a kulturális örökség bemutatásának új formája, hanem annak is bizonyítéka, hogy a design és hagyomány nem egymás ellentétei, hanem egymást erősítő, folyamatosan alakuló kapcsolatok. Oláh Gyárfás kurátor szerint a kiállítás témáját a mai politikai helyzet határozta meg, és az a kíváncsiság, hogy „a dizájnereket mennyire érinti meg, mi történik ma a világban”.
A kiállítást március 20-án 17 órakor nyitják meg, Oláh Gyárfás és Keszeg Anna kultúrkutató tart tárlatvezetést. Március 21-én a Design Talks keretében szakmai előadások, beszélgetések lesznek a formatervezőknek. Mindkét esemény regisztrációhoz kötött. Március 22-én Dizájn Vásárt tartanak, április elsején Brands in Motion címmel erdélyi brandek reklámfilmjeit és alkalmazott animációs munkáit tekinthetik meg az érdeklődők. A részletes program és regisztrációs felület a rendezvény honlapján található.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
szóljon hozzá!