A TDW célja, hogy bemutassa, összekapcsolja az erdélyi dizájnereket
Fotó: Borbély Fanni
Az új középkor a témája az idei Transylvanian Design Week (TDW) kiállításnak, mely március 20. és április 20. között tekinthető meg a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban – közölték kedden az MTI-vel a szervezők.
2025. március 11., 22:202025. március 11., 22:20
A közlemény szerint a vizuális kultúra mai szerepét és hatásait vizsgáló kiállításon több mint 50 erdélyi és nemzetközi dizájner alkotása lesz látható.
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója közölte: a TDW idei kiállítása „különleges módon hozza párbeszédbe a múlt és a jelen tárgyi világát”. A tárlaton ugyanis a múzeum egyes kiállítási tárgyai és a dizájnerek munkái együtt láthatók.
Kifejtette: a múzeum számára az esemény nemcsak a kulturális örökség bemutatásának új formája, hanem annak is bizonyítéka, hogy a design és hagyomány nem egymás ellentétei, hanem egymást erősítő, folyamatosan alakuló kapcsolatok. Oláh Gyárfás kurátor szerint a kiállítás témáját a mai politikai helyzet határozta meg, és az a kíváncsiság, hogy „a dizájnereket mennyire érinti meg, mi történik ma a világban”.
A kiállítást március 20-án 17 órakor nyitják meg, Oláh Gyárfás és Keszeg Anna kultúrkutató tart tárlatvezetést. Március 21-én a Design Talks keretében szakmai előadások, beszélgetések lesznek a formatervezőknek. Mindkét esemény regisztrációhoz kötött. Március 22-én Dizájn Vásárt tartanak, április elsején Brands in Motion címmel erdélyi brandek reklámfilmjeit és alkalmazott animációs munkáit tekinthetik meg az érdeklődők. A részletes program és regisztrációs felület a rendezvény honlapján található.
Rendhagyó irodalomórákat tartottak az elmúlt hónapokban számos erdélyi településen a kolozsvári Helikon folyóirat szerkesztői.
Március 15. alkalmából Kossuth-díjjal tüntették ki Petrás Máriát, a moldvai csángó magyar kultúra kiemelkedő népdalénekesét és keramikusművészét, aki évtizedek óta fáradhatatlanul dolgozik a csángó zenei és tárgyi örökség megőrzéséért.
A magyar kultúra művelésének és ápolásának elismeréseként járó legmagasabb magyar állami kitüntetést vehetett át pénteken délután Nemes Levente, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház nyugdíjas színművésze, egykori igazgatója.
Gy. Szabó Béla 20 metszetből álló Dante-sorozatából nyílik kamarakiállítás március 22-én, szombaton 17 órakor, a nagyváradi Római Katolikus Barokk Püspöki Palota második emeleti folyosóján – tájékoztatott pénteken a Nagyváradi Római Katolikus Püspökség.
Március 15-től a Magyar Nemzeti Múzeumban látható a Fejedelmek aranya – Uralkodói reprezentáció Erdélyben című tárlat – közölte Hankó Balázs csütörtökön Budapesten.
Erdélyben élő vagy erdélyi származású alkotók is részesültek állami kitüntetésekben és művészeti díjakban a nemzeti ünnep alkalmából.
Nagybányán lép fel március 15-én ingyenes koncerten Sebestyén Márta Kossuth- és Liszt Ferenc-díjas magyar népdalénekes, előadóművész és Andrejszki Judit, a magyar régizenei élet jelentős alakja, barokk szoprán, csembalista és orgonista.
Bezárt öt évre a világ egyik legjelentősebb kortárs képzőművészeti gyűjteményével rendelkező párizsi Pompidou Központ modern művészeti múzeuma.
B. Kovács András Kiskorúak halállistán című kötetét mutatják be csütörtökön, március 13-án 18 órától Kolozsváron a Vallásszabadság Házában.
A Petőfi-bicentenárium eseménysorát követően 2025-ben is folytatódik Laczkó Vass Róbert színművész és Székely Norbert zongoraművész nagy sikerű, Petőfi live! című zenés előadásának erdélyi és magyarországi körútja.
szóljon hozzá!