A TDW célja, hogy bemutassa, összekapcsolja az erdélyi dizájnereket
Fotó: Borbély Fanni
Az új középkor a témája az idei Transylvanian Design Week (TDW) kiállításnak, mely március 20. és április 20. között tekinthető meg a csíkszeredai Csíki Székely Múzeumban – közölték kedden az MTI-vel a szervezők.
2025. március 11., 22:202025. március 11., 22:20
A közlemény szerint a vizuális kultúra mai szerepét és hatásait vizsgáló kiállításon több mint 50 erdélyi és nemzetközi dizájner alkotása lesz látható.
Karda-Markaly Aranka, a Csíki Székely Múzeum igazgatója közölte: a TDW idei kiállítása „különleges módon hozza párbeszédbe a múlt és a jelen tárgyi világát”. A tárlaton ugyanis a múzeum egyes kiállítási tárgyai és a dizájnerek munkái együtt láthatók.
Kifejtette: a múzeum számára az esemény nemcsak a kulturális örökség bemutatásának új formája, hanem annak is bizonyítéka, hogy a design és hagyomány nem egymás ellentétei, hanem egymást erősítő, folyamatosan alakuló kapcsolatok. Oláh Gyárfás kurátor szerint a kiállítás témáját a mai politikai helyzet határozta meg, és az a kíváncsiság, hogy „a dizájnereket mennyire érinti meg, mi történik ma a világban”.
A kiállítást március 20-án 17 órakor nyitják meg, Oláh Gyárfás és Keszeg Anna kultúrkutató tart tárlatvezetést. Március 21-én a Design Talks keretében szakmai előadások, beszélgetések lesznek a formatervezőknek. Mindkét esemény regisztrációhoz kötött. Március 22-én Dizájn Vásárt tartanak, április elsején Brands in Motion címmel erdélyi brandek reklámfilmjeit és alkalmazott animációs munkáit tekinthetik meg az érdeklődők. A részletes program és regisztrációs felület a rendezvény honlapján található.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
Kolozsváron négy napra ismét a könyvek kerülnek a középpontba: június 26-án megnyílt a 14. Kolozsvári Ünnepi Könyvhét, a kortárs magyar irodalom egyik legjelentősebb erdélyi seregszemléje.
Sepsiszentgyörgyön gazdag programot kínáló jazzfesztiválra várják a közönséget.
szóljon hozzá!