Fotó: A szerző felvétele
2010. április 20., 09:182010. április 20., 09:18
Harmadik alkalommal került megrendezésre a múlt héten a Terra Siculorum Nemzetközi Klasszikusgitár-fesztivál, amelynek keretében több székelyföldi városban, Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában és Sepsiszentgyörgyön is tartottak koncerteket. A koncertek nagyobb részét, a mesterkurzusokat és a versenyt Székelyudvarhelyen tartották, ahol a főszervező Harmonia Cordis Egyesületen kívül a Palló Imre Zene- és Képzőművészeti Szakközépiskola és a Székelyföldi Filharmónia is segédkezett a fesztivál programjainak lebonyolításában.
A gitárfesztiválra 10 országból érkeztek meghívottak és versenyzők is, hiszen idén először szerveztek versenyt, melyre életkortól függően négy kategóriában indulhattak a gitárosok: az A csoportban 12 éves korig mérkőztek meg a gyerekek, a B csoportban a 12–14 éves korosztály zenélt, mindkét kategóriában Ciapi Alecu lett az első helyezett. A C csoportban, a 15–18 évesek versenyén Cseresznye Dóra, míg a D kategóriában, ahol korhatár nélkül jelentkezhettek az érdeklődők, Leaţă Eduard nyerte el az első díjat.
Derzsi Dénes, a verseny egyik zsűritagja szerint nagyon erős volt a mezőny, ugyanis az ország jelentősebb klasszikusgitárt oktató intézményei mind képviseltették magukat, így Kolozsvárról, Bukarestből, Iaşi-ból és Marosvásárhelyről is érkeztek fiatalok. „Kifejezetten elégedett vagyok a verseny eredményeivel, mert nemcsak a diákok tanárai alkották a zsűrit, hanem egy szegedi gitártanárt, Bozoki Andreát is meghívtak. Az ő ötlete alapján a tanárok nem pontozhatták a saját tanítványaikat, aminek köszönhetően igazságos döntés született” – részletezte lapunknak Derzsi. Az udvarhelyi szervezők örömére mind a négy kategóriában udvarhelyi versenyző lett a harmadik helyezett: Szcsotka Zalán, Ladányi Lóránt, Czegő Krisztina és Karácsony Bernadett.
A vasárnap esti gálaműsor a gitárverseny díjátadójával kezdődött, majd a Székelyföldi Filharmóniával közösen koncertezett a szervező, Beke István Ferenc, ezt követően pedig a görög Dimitrisz Dekavallasz. A karmester ezúttal Mihaela Cesa-Goje volt.
„Nagy elégtétel számomra, hogy mindennap tele volt a nézőtér. Persze voltak szervezési bakik is, de szerencsére a közönség ezt nem érzékelte” – mondta el a díjátadó gála után Beke. Kérdésünkre, hogy mi alapján választotta ki a meghívottakat, Beke elmondta, hogy a fesztivál fellépői már mind világsztárok, vagy a legnagyobb nemzetközi versenyek győztesei. A neves meghívottak koncertjeinek és a színvonalas versenynek köszönhetően az egy héten át, három helyszínen zajlott fesztivál Beke szerint Románia legnagyobb gitárfesztiváljává nőtte ki magát.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.