2012. február 23., 09:092012. február 23., 09:09
A vendégeket Szilágyi Mátyás főkonzul köszöntötte, majd Murádin Jenő tartott történelmi és művészeti ismertetőt az ex librisről és a marosvásárhelyi Mentor Kiadó gondozásában megjelent kötetről. Hiánypótló Takács Gábor munkája – mondta el Murádin Jenő professzor, aki szerint nincs olyan könyv, amely eligazíthatna az ex librisek megismerésében. Hiányolta a könyből az erdélyi ex librisek történetét, szerinte ez akár újabb publikáció témája lehet. Utalt az erdélyi gyűjtőkre, illetve az Erdélyi Szépmíves Céh könyveire, amelyek fellendítették a könyvjegyek hazai helyzetét és a könyvrendeléseket is. Megemlítette a hatvanas évek számos kiállítását és az érmekkel hazatérő grafikai alkotásokat is.
Ovidiu Pecican történész emblematikusnak nevezte a bemutatott könyvet, hiszen a gyűjtő átlépte művészi büszkeségét, és felvállalta kollégái munkáinak publikálását. „Személyes és egy művészi manifesztumnak tekinthető a könyv, amely az erdélyi közösség értékeit vázolja, a közös kulturális indentitásunkat foglalja össze” – mondta. Mint mondta, az ex libris egy ablak, amely a mitológiára, a dekorativitásra, a szépművészetre nyit.
Szilágyi Mátyás hozzátette, hogy a kötet művészeti értéke mellett pragmatikus is, hiszen háromnyelvű: magyar, román és angol. Teljes képet ad az ex librisekről, az elkészítés különböző technikáit is leírja. A képanyagot több tízezer kisgrafikából választotta ki a szerző. A szerző hangsúlyozta: Illyés István ex libris gyűjtő segítsége volt a legfontosabb, hiszen 15 ezer darabos gyűjteményéből válogathatott a szerző. Eredetileg 500 könyvjegyet állított össze Kántor Lajos segítségével, anyagi okok miatt azonban csak 168 jelenhetett meg a könyvben.
Veres Katalin-Réka
Rodostó, a Rákóczi-kultusz zarándokvárosa címmel kötetbemutatót és kiállításmegnyitót tartanak csütörtökön a háromszéki Zabolán a Mikes-kastélyban.
Tizedik alkalommal szervezi a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) szervezőcsapata augusztus közepén a horrorfilmek fesztiválját a Szeben megyei Berethalomban.
Kertkönyvtár címmel szervez foglalkozást az érdeklődők számára a sepsiszentgyörgyi Bod Péter Megyei Könyvtár.
Néptánc- és népzeneoktatás, kézműves foglalkozások, nagycsaládos programok, minden korosztályt megszólító táborok szerepelnek a nagykárolyi Rekettye Kulturális Egyesület tevékenységei között, melynek elnöke céljaikról, terveikről beszélt a Krónikának.
Szent László magyar király halálának 930. évfordulóján Jánó Mihály művészettörténész érdekfeszítő és látványos vetített képes előadást fog tartani Sepsiszentgyörgyön.
Mikrokosmos címmel indul a kulturális kapcsolatokat Bartók Béla örökségét bemutatva erősítő program a magyar–román határ mentén európai uniós támogatással.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeumban nyílik meg július 22-én, kedden 18 órától a Lábasház emeleti kiállítótereiben Damokos Csaba designer kiállítása.
A Magyar Rendőrség is felhívást tett közzé, hogy ha valaki látta a Maros megyei Mezőméhesen történt gyilkosság szökésben lévő gyanúsítottját, azonnal értesítse a rendőrséget. A gyanúsított ellen európai és nemzetközi elfogatóparancsot adtak ki.
Kristófi János nagyváradi festőnek állít emléket az a retrospektív kiállítás, amelyet július 22-én nyitnak meg a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban (EMŰK).
Megnyílt a jelentkezés a Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle versenyszekciójára. A Filmgaloppban tavaly fikciós alkotások versenyeztek egymással, így idén az erdélyi dokumentumfilmeké a főszerep.