2010. május 17., 09:552010. május 17., 09:55
Szatmárhegy község polgármesteri hivatalának díszterme adott otthont a hétvégén 15. alkalommal megrendezett Páskándi-megemlékezésnek. Muzsnay Árpád, az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) alelnöke, a rendezvény főszervezője megnyitóbeszédében elmondta, Szatmár megye ritka szellemi kincsekkel büszkélkedhet, több elismert irodalmi személyiség is született a megyében, akiknek szülőhelye ma már valóságos zarándokhely. Egyikük a Kossuth-díjas Páskándi Géza, akit költőként, próza- és drámaíróként, publicistaként egyaránt ismerhet a nagyközönség. Szűcs Szabolcs, a település polgármestere megemlítette, a falu a jövőben is folytatja az immár hagyományossá vált megemlékezést, annál is inkább, mert úgy látja, Szatmárhegyen egyre inkább erősödik a Páskándi-kultusz. A tanácskozásra meghívott előadók közül többen személyesen is ismerték a falu nagy szülöttét, és a hozzá fűződő emlékeikről számoltak be a hallgatóságnak, mint Bauer Béla szatmárnémeti orvos vagy Debreceni Mihály budapesti szerkesztő. Mások – kolozsvári közéleti személyiségek, mint például Kötő József, Dávid Gyula és Cseke Péter, a kolozsvárról elszármazott Láng Gusztáv vagy Bertha Zoltán budapesti irodalomtörténész – élethelyzeteket, történeteket elevenítettek fel, vagy irodalmi szempontból méltatták Páskándi munkásságát. A szimpózium résztvevői megtekintették a községi könyvtárban berendezett Páskándi-kiállítást, megkoszorúzták a költő szülőháza helyén álló épület emléktábláját és a falu központjában álló mellszobrot is, illetve a távolabbról érkezetteknek egy idegenvezető mutatta be a települést.
Szombaton Szatmárnémetiben koszorúzással és rövid megemlékezéssel folytatódott a rendezvény. Reggel 9-től Dsida Jenő, 10.30-tól Szilágyi Domokos szobránál, 10-től pedig a nyugatos Bródy Sándor édesanyjának sírjánál helyezték el a kegyelet koszorúit és virágait. A kétnapos ünnepség szombaton 11-kor ért véget a költő egykori iskolájában, a mostani Kölcsey Ferenc Főgimnáziumban, amelynek magyar módszertani terme Páskándi nevét kapta, folyosóján pedig egy bronz mellszobor állít neki emléket.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.