2010. január 21., 09:452010. január 21., 09:45
„A kiállítás címe, Fülöp Árontól a NATO-Vénuszig – tulajdonképpen két szobor címét foglalja magába. Az egyik szobor egy 1919-ben készült Fülöp Áron-alkotás – ez a legkorábbi darabja a tárlatnak. A NATO-Vénusz a Marosvásárhelyen élő Öllerer András szobra, mely a kétezres évek elején került a múzeum tulajdonába.
A két szobor születése között készült alkotásokból áll ez a kiállítás, amelynek darabjai a képtár anyagához tartoznak” – mondta el a Krónikának Veres Péter. Olyan alkotók szobrai is megtalálhatók itt, mint Román Viktor, akit Unesco-díjjal is kitüntettek, de Kovács Géza, Istók János, Jecza Péter, Ferenczy Attila, Balogh Péter, Suba László, Tirnovan Ari-Vid, Török István, Kovács Géza, Benczédi Ilona, Kósa Huba Ferenc, Löwith Egon, Benczédi Sándor egy-egy szobra is a tárlat anyagát képezi. „Helyszűke miatt sajnos kevesebb szobrot tudtunk kiállítani, mint amennyit szerettünk volna” – tette hozzá Veres Péter képtárvezető. A szoborkiállítás, melyet a Magyar Kultúra Napja tiszteletére állítottak össze, négy hétig látogatható.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.