Fotó: A szerző felvétele
2010. április 19., 09:372010. április 19., 09:37
Az Erdélyi Összművészeti Egyesület és a Csík Területi Ifjúsági Tanács által támogatott Projekt 2 kiállítás keretében egyébként összesen 41 frissen végzett ifjú képzőművész mutatkozott be Csíkszeredában, Sepsiszentgyörgyön és Gyergyószentmiklóson, és a szervezők további erdélyi városokban is terveznek bemutatkozó kiállításokat.
„Célunk, hogy a székelyföldi fiatal művészeknek létezzen egy állandó fóruma, amelynek a kiállítások csupán a közönség számára is látható részei, de teret kívánunk biztosítani a háttérben zajló állandó szakmai párbeszédnek is” – hangzott el Túrós Eszter művészettörténész, a székelyföldi fiatal művészeket tömörítő fórum értelmi szerzőjének Fazakas László János képzőművész által felolvasott levelében.
A művészettörténész arra is kitért, hogy a Székelyföld városaiban és falvaiban alkotó fiatal művészek alkotókedvének fenntartására hozták létre a Projekt virtuális szakmai fórumot, amelynek szükségességét és életképességét mi sem bizonyítja jobban, mint hogy egyre többen csatlakoznak a mozgalomhoz.
„Nem elég jó művésznek lenni, hiszen a jó szervezés, az állandó mozgás is elengedhetetlen feltétele az ismertté válásnak” – fogalmazott a továbbiakban levelében a művészettörténész, kifejtve, hogy a szakmai fórum megálmodói éppen a szervezési kérdésekben kívánnak segítséget nyújtani a pályakezdőknek. A különböző műfajú és stílusú kiállítási anyag április végéig tekinthető meg a Pro Art Galériában.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.