Rejtőzködő kincseket hozott felszínre a Kölcsey Galéria – Album jelent meg a kiállítássorozat tíz évéről

kincseket

A 2023-as, a tíz évet átölelő retrospektív kiállítás megnyitóján is sok érdeklődő jelent meg

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Többrészes dokumentumkötet-sorozatban dolgozza fel az aradi Kölcsey Egyesület a magyar közművelődés támogatására alapított szervezet több mint 140 éves történetét. A minap mutatták be azt az albumot, amely az egyesület újkori történetének egyik sikeres rendezvénysorozatát, a Kölcsey Galéria 2013 és 2023 közötti képzőművészeti kiállításait fogalja össze. A tíz év alatt a Kölcsey Galéria Arad művelődési életének egyik meghatározó fórumává vált, a helyi román kultúrpolitika is elismerően viszonyult a kiállításokhoz.

Pataky Lehel Zsolt

2024. november 16., 10:012024. november 16., 10:01

2024. november 16., 11:492024. november 16., 11:49

A néhai és a kortárs aradi magyar alkotók munkásságát bemutató tárlatsorozat első rendezvényét azért szervezték meg, hogy Pataky Sándor festő sírjának rendbetételére gyűjtsenek. 2012. november 1-jén az egyesület egyik tagja értesítette a vezetőséget, hogy a néhai aradi művész sírját a Felsőtemetőben megrongálták: egy tenyérnyi bronzplakettért a színesfémtolvajok szétverték a sírkövet. A következő év januárjában, 2013-ban, a Magyar Kultúra Napján kiállítást szerveztek a Csiky Gergely Főgimnázium dísztermében Pataky Sándor munkáiból, tisztelegve a már-már elfeledett művész emléke előtt, továbbá, hogy adakozást hirdessenek a sírhely megváltása és a sírkő rendbetétele érdekében (amit az egyesület el is végzett a befolyt összegből).

kincseket Galéria

Ezzel kezdődött: Pataky Sándor festőművész megrongált és a Kölcsey Egyesület által felújított sírja

Fotó: Kölcsey Egyesület

Hamar kiderült, hogy mind a művészek, mind a közönség részéről igény van újabb kiállításokra.

Idézet
Mi sem gondoltuk akkor, hogy ez egy sikertörténet lesz, de jöttek az ötletek, hogy ennek is, annak is rendezzünk kiállítást, és azt hiszem, az ötödiknél tudatosult bennem, hogy ez egy sorozattá bővül” – idézte fel a kezdeteket a Krónikának Fekete Károly, a Kölcsey Egyesület műértő alelnöke, a kiállítások főszervezője.

Kezdetben a néhai aradi vagy Aradhoz kötődő festőművészek munkáiból rendeztek kiállításokat, egyrészt azzal a céllal, hogy bemutassák az aradi magyar szépművészeti értékeket, másrészt, hogy köztudatban tartsák azokat a személyiségeket, akiket az idősebb nemzedék tagjai még személyesen is ismerhettek. Pataky Sándor után Hajós Imre László és Wolf Károly emlékének is szenteltek tárlatokat, aztán szélesítették a palettát, és a kortárs képzőművészeknek – nemcsak festőknek, hanem szobrászoknak, grafikusoknak, textil- és kerámiaművészeknek – is megnyilvánulási lehetőséget biztosított a Kölcsey Egyesület. Többek között Siska-Szabó Hajnalka, Simó Margit, Ódry Mária, Kocsis Rudolf, Steinhübel Zoltán alkotásit csodálhatta meg a nagyérdemű, de például az azóta megboldogult Csernyánszki Judit vagy Eisele-Szűcs Zoé is a Kölcsey Galéria keretében tartották utolsó egyéni tárlataik egyikét.

kincseket Galéria

Képzőművészek az album bemutatóján: Steinhübel Zoltán és Kett-Groza János, mögöttük Ódry Mária

Fotó: Kurunczi Ferenc

A Kölcsey Galéria szervezésével nagyon sok „rejtőzködő” kincsre derült fény Aradon.

Idézet
A már nem élő művészek kiállításainak az adta az egyediségét, hogy nem valamelyik múzeum raktári anyagából készítettük, hanem aradiaktól, magángyűjtőktől és családi gyűjteményekből kértük kölcsön a műalkotásokat. Tehát egyszeri és megismételhetetlen tárlatok voltak!” – emelte ki Fekete Károly.

Nem volt könnyű – tette hozzá az alelnök –, mert a felhívásra nehezen nyíltak meg az emberek, még úgyis, hogy teljes anonimitást biztosítottak, mert nem akartak „ötletet adni, hogy kinél milyen kép található”.

A képzőművészet támogatása mindig is a Kölcsey Egyesület céljai közé tartozott, de nem kapott hangsúlyos szerepet a társaság korábbi tevékenységében. A Kölcsey Galériával azonban merőben megváltozott a helyzet. „Fény derült arra, hogy van igény rá, van igényes közönség, és bennem úgy a tizedik rendezvény körül tudatosult, hogy

nagyon is van nemzetisége a képzőművészetnek. A kortárs festészetben is, ami nem feltétlenül nemzeti témát dolgoz fel, előbb-utóbb utolérhető a nemzeti jelleg.

Lehet, hogy csak belül, zsigerileg, de megvan. Felébresztettünk egy olyan közönséget, amely addig talán soha nem volt képkiállítás-megnyitón, vagy nem érdeklődött a kortárs képzőművészet iránt” – mondta Fekete Károly.

kincseket Galéria

A könyvben időrendi sorrendben mutatják be a kiállításokat. Ez az első (akkor még képtár néven szervezték)

Fotó: Kurunczi Ferenc

A tíz év alatt a Kölcsey Galéria Arad művelődési életének egyik meghatározó fórumává vált, a helyi román kultúrpolitika is elismerően viszonyult a kiállításokhoz. A megyei múzeum ingyen bocsátotta az egyesület rendelkezésére a kiállítótermeket, a városi kulturális központ támogatásával igényes kivitelezésű katalógusokat is megjelentethettek egy-egy tárlatnyitóra, és egy idő után a közönség heterogén volta miatt a megnyitókat is részben két nyelven kellett tartani, akkora volt az érdeklődés.

Az is hozadéka volt a kiállítássorozatnak, hogy a Kölcsey Egyesület kezdeményezésére előbb időszaki kiállítást rendeztek be a múzeumban őrzött világhírű magyar festők műveiből (amelyek a Kultúrpalota 1913-as megnyitására kerültek Aradra a budapesti Szépművészeti Múzeumból, majd az első világháborút követően itt „ragadtak”), 2022 májusában pedig állandó kiállítást rendeztek be a közel száza alkotást számláló gyűjteményből, amelynek központi eleme Feszty Árpád monumentális hármasképe, a Krisztus temetése című triptichon.

„Nem úgy kezeltek bennünket, mint utcáról bezuhant laikusokat, mert volt egy olyan háttér mögöttünk, ami hozzájárult ahhoz, hogy elfogadjanak bennünket a triptichon újra falra tételéért folytatott hétéves munkában” – fogalmazott az egyesület vezetőségi tagja.

kincseket Galéria

Pillanatképek a tárlatnyitókról egy helyen

Fotó: Kurunczi Ferenc

A Kölcsey Galéria tíz évét átölelő album megjelentetésével egy tavalyi ígéretét váltotta be az egyesület: a 2023-as retrospektív kiállításon a vezetőségi tagok bejelentették, hogy összefoglalják a tárlatokat egy könyvben, időrendi sorrendben, a megnyitókon készült fotókkal és az alkotások reprodukcióival illusztrálva, a korabeli sajtóvisszhangokkal mellékelve. Ez egyúttal egy periódus lezárása is, mert miként Fekete Károly fogalmazott, bár kiállításra váró anyag van bőven, egyre kevesebb energiát tudnak a szervezésre fordítani. Ígérete szerint azonban, ha nem is évente kétszer – a Magyar Kultúra Napján és ősszel az Aradi Magyar Napokon jelentkeztek egy-egy kiállítással –, de alkalomszerűen fognak még magyar képzőművészeti kiállításokat rendezni Aradon.

kincseket Galéria

Az album borítólapja

Fotó: Kurunczi Ferenc

A Kölcsey Egyesület története

Az első 40 év után, a kommunista diktatúrában beszüntetett, de az 1989-es rendszerváltás után aradi értelmiségiek által újraalapított Kölcsey Egyesület egyike a legrégebbi romániai magyar közművelődési szervezeteknek. 1881. november 6-án kapta meg a működési engedélyt a magyar királyi belügyminisztériumtól, de

az első hivatalos közgyűlést 1881. december 15-én tartották a városházán, úgyhogy a mai tagok azt a napot tekintik az alapítás dátumának.

A Kölcsey Egyesület kezdeményezte az 1848–1849-es Ereklyemúzeum létrehozását, ami a mai aradi közgyűjtemény elődje, a Kölcsey Egyesület könyvtárából nőtte ki magát a mai aradi téka, és az Egyesület indítványozta a Kultúrpalota építését, ami a város egyik legszebb épülete (ma a múzeum és a filharmónia otthona, hangversenyterme Európa-hírű akusztikával rendelkezik).

kincseket Galéria

Fekete Károly a 2020-as közgyűlésen mutatta be az egyesület által visszavásárolt alapító okiratot

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Az utóbbi években ismét az aradi (és nem csak a magyar) kulturális élet megkerülhetetlen tényezőjévé vált a Kölcsey Egyesület. 2020 elején az egyesület egy gyűjtőtől visszavásárolta a Kölcsey Egyesület első húsz évének hiánytalan irattárát, és a következő negyven esztendő írásos emlékeinek egy részét. A kalandos és titokzatos úton fennmaradt kultúrtörténeti értékű hagyaték feldolgozásával készülnek a Kölcsey Egyesület történetét bemutató dokumentumkötetek.

korábban írtuk

„Palotaforradalom”: a helyi román kultúrpolitika is elismeri az aradi magyar műkincseket
„Palotaforradalom”: a helyi román kultúrpolitika is elismeri az aradi magyar műkincseket

Március 15. nemcsak az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulója, hanem az aradi Ereklyemúzeum megnyitásának is: 131 évvel ezelőtt ezen a napon nyílt meg először a relikviagyűjtemény, ami az Arad Megyei Múzeum alapját jelenti.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 31., hétfő

Kitüntetik a szatmári magyar kulturális életet gazdagító személyiségeket

Kiválósági okleveleket adnak át április 3-án Szatmárnémetiben a helyi magyar kulturális életet gazdagító személyiségeknek.

Kitüntetik a szatmári magyar kulturális életet gazdagító személyiségeket
2025. március 31., hétfő

László Noémi a neki ítélt Kovács András Ferenc Költészeti Díj kapcsán: „írásművészete sokunk számára minta és mérce”

„Kovács András Ferenc írásművészete sokunk számára minta és mérce. Ma is közöttünk jár-kel. Nógat, hogy dolgozni kell. Gyöngybetűivel listákat ír, védi a jambust és a hexametert” – fogalmazott megkeresésünkre László Noémi kolozsvári költő.

László Noémi a neki ítélt Kovács András Ferenc Költészeti Díj kapcsán: „írásművészete sokunk számára minta és mérce”
2025. március 30., vasárnap

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja

Elhunyt Richard Chamberlain Golden Globe-díjas amerikai színész, a Tövismadarak és A sógun című tévésorozatok, a Monte Christo grófja és A három testőr című filmek főszereplője – jelentették amerikai hírportálok.

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja
Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja
2025. március 30., vasárnap

Elhunyt a Tövismadarak és A sógun sztárja

2025. március 29., szombat

Elhunyt Miske László, az Erdélyben és Magyarországon is elismert Jászai Mari-díjas színművész

Életének 90. évében elhunyt Miske László, a debreceni Csokonai Nemzeti Színház erdélyi születésű, Jászai Mari-díjas színművésze – közölte a teátrum sajtószolgálata szombaton az MTI-vel.

Elhunyt Miske László, az Erdélyben és Magyarországon is elismert Jászai Mari-díjas színművész
2025. március 29., szombat

Erdély épített öröksége: a védelmen kívül a hiteles bemutatás, a nagyközönséggel való megismertetés is cél

Elsősorban egyetemistákat és fiatal szakmabelieket vár áprilisi szakmai továbbképzésére a Transylvania Trust Alapítvány, de szívesen látnak minden olyan érdeklődőt is, aki szeretne elmélyedni az épített örökség védelemének, népszerűsítésének témájában.

Erdély épített öröksége: a védelmen kívül a hiteles bemutatás, a nagyközönséggel való megismertetés is cél
2025. március 28., péntek

A keresztény szimbólumok becsmérlő használatával vádolja az ortodox egyház Botond Nagy rendezését

A Román Ortodox Egyház (BOR) bírálja a brassói születésű Botond Nagy bukaresti rendezését a „keresztény vallási szimbólumok becsmérlő használata” miatt.

A keresztény szimbólumok becsmérlő használatával vádolja az ortodox egyház Botond Nagy rendezését
2025. március 28., péntek

„Erdély a népművészet területén nagyhatalom” – Kelemen László folklorista Kossuth-díjáról, szerteágazó munkásságáról

Erdély a népművészet területén nagyhatalom, a már alig fellelhető népi kultúrát pedig valahogyan meg kell őrizni, és ez nemcsak a magyar közösségre vonatkozik, hanem a románságra és a cigányságra is – vallja a gyergyóditrói születésű Kelemen László.

„Erdély a népművészet területén nagyhatalom” – Kelemen László folklorista Kossuth-díjáról, szerteágazó munkásságáról
2025. március 27., csütörtök

Ádám Gyula elismert csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni városházán nyílik kiállítása

Ádám Gyula számos rangos díjjal kitüntetett csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni polgármesteri hivatal kiállítóterében nyílik kiállítása – közölte a helyi magyarságot összefogó HÍD Egyesület.

Ádám Gyula elismert csíkszeredai fotóművésznek a nagyszebeni városházán nyílik kiállítása
2025. március 27., csütörtök

Világnapi üzenet: „szorong-e a színház amiatt, amivé az emberi létezést a 21. század átformálja?”

Megfogalmazta a mának szóló világnapi üzenetét Theodoros Terzopoulos Görögország Színházigazgató, tanár, író, a Színházi Olimpia ihletője és a Nemzetközi Színházi Olimpiai Bizottság elnöke. A világnapi az üzenetet alább közöljük.

Világnapi üzenet: „szorong-e a színház amiatt, amivé az emberi létezést a 21. század átformálja?”
2025. március 27., csütörtök

Sebestyén Aba világnapi üzenete: a digitális pörgésben felértékelődik a színház élő mivolta

A színházi világnap, március 27. alkalmából Sebestyén Aba rendezőt, színészt, az immár 20 éve létrejött marosvásárhelyi Yorick Stúdió független színház vezetőjét faggattuk a teátrum küldetéséről.

Sebestyén Aba világnapi üzenete: a digitális pörgésben felértékelődik a színház élő mivolta