2010. március 30., 09:542010. március 30., 09:54
A Magyar Televízióban kiváló szakemberek több generációja dolgozott és dolgozik a természetfilmezés területén, köztük szerkesztők, operatőrök, rendezők. A Másfél millió lépés Magyarországon című sorozattól kezdve a Megsebzett bolygót vagy Magyarország nemzeti parkjait bemutató nagyszabású vállalkozásokon át a Szót kér a természet és a Zöld 7-es rövid etűdjeiig értékes alkotások százaiban mutatták be a szakemberek Magyarország és a nagyvilág természeti értékeit.
A Pro natura – Televíziósok a természetért című, szombatonként az m1-en látható kilenc részes sorozat a rövid portrék mellett legjellemzőbb filmjeik segítségével mutatja be az egy célért, de különböző szemlélettel dolgozó természetfilmeseket. A műsorban viszontláthatják a nézők a Natura szerkesztőséget alapító Novákovits Andrást, Rácz Gábort és Rockenbauer Pált, a munkát az említettek mellett „kisinasként” kezdő, ma is aktív természetfilmest, Sáfrány Józsefet és a szerkesztőséget a 90-es években újra megalapító Gyenes Károlyt.
Rég nem látott filmjeikből ismerhetik meg a nézők a magyar víz alatti filmezést meghonosító Pásztor Ferencet és Siska Vincét, és a természetfilmezés nagy operatőreit, mint Szabados Tamást és Stenszky Gyulát, vagy ma is aktív szerkesztőket, rendezőket és természetfilmeseket, mint Zachar Zita, M. Nagy Richárd, Varga Zs. Csaba és Tóth Zsolt Marcell.
Az 50 perces adásokban néhány epizód erejéig a magyar természetfilmezés legnagyobb szabású vállalkozásait láthatják újra a nézők, így az 1978-as Másfél millió lépés Magyarországon című sorozatot és az 1979-es Megsebzett bolygót, amelyet Rácz Gábor rendező Balogh János professzorral forgatott nemzetközi koprodukcióban.
A Pro natura felidézi Novákovits András és Szabados Tamás műveit, továbbá újra láthatják a nézők a természet parányi szépségeit ábrázoló Madárerdőt, és a Vörös-tenger korallzátonyainál (A Hurghada korallkertjei) vagy az afrikai gyémántlelőhelyeknél (Az én Afrikám – Sossusvlei, Sperrgebiet) készült magyar filmeket. Szerepelnek a válogatásban magyar természeti értékeket bemutató sorozatok egyes epizódjai is (Magyarország nemzeti parkjai, Tölgyek a homokon).
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.