Fotó: Agerpres
2010. január 12., 10:002010. január 12., 10:00
A határon túli magyar nyelvű teátrumok számára a rendszeres bemutatkozási lehetőséget teremtő sorozat első meghívottja idén a Kassai Thália Színház, amely Rostand Cyrano de Bergerac, illetve Schisgal Szerelem, ó! című darabjaival vendégszerepel a baranyai megyeszékhelyen.
Ezután a Szabadkai Népszínház magyar társulata, a szabadkai Kosztolányi Dezső Színház, valamint a nisi Szerb Népszínház meghívásával a Déli Kulturális Övezet kerül a középpontba, majd ősszel erdélyi magyar és román nyelvű társulatok látogatnak Pécsre. Kerek évfordulót ünnepel 2010-ben a Pécsi Országos Színházi Találkozó (POSZT): a rangos fesztivált június 3. és 12. között immár tizedszer rendezik meg. Az idén Fáy Miklós újságíró összeállította szakmai versenyprogram mellett az off-program keretében Pécs 32 helyszínén további 200 rendezvény várja a közönséget.
A hagyományok ápolása mellett új kezdeményezések is elindulnak Pécsett: június 17. és 20. között első alkalommal kerül sor a Roma Színházművészeti Találkozóra. Egyébként hatalmas érdeklődés kísérte a programsorozat megnyitóját vasárnap este a baranyai megyeszékhelyen, amely Bajnai Gordon kormányfő szavai szerint most nagybetűkkel felkerül Európa kulturális térképére. Becslések szerint tízezer ember gyűlt össze a helyszínen, a Széchenyi téren, valamint a környező utcákban, hogy személyesen legyenek tanúi a történelmi eseménynek.
Mostantól Magyarországnak két fővárosa van, Budapest mellett Pécs is azzá vált, a magyar és az európai kultúra fővárosává – hangoztatta a miniszterelnök a megnyitón mondott beszédében. A mikrofonhoz lépő miniszterelnököt füttyszó fogadta, de Páva Zsolt pécsi polgármester kézjelzéssel kérte az emberektől, hogy ezt hagyják abba. Bajnai Gordon és Páva Zsolt beszédét követően a Dunántúl legnagyobb városának történelmi, kultúrtörténeti korszakai elevenedtek meg pécsi kötődésű művészek, hírességek, művészeti csoportok, valamint több száz helyi diák közreműködésével.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.
A csomaközi kelta harcos sírját, a rituális temetkezési eszközöket és a kelta sisakot is megtekinthetik a látogatók a Maros Megyei Múzeumban. A Szatmár megyében feltárt őskori tárgyak a Romániában fellelt vaskori kelta leletek közül a leglátványosabbak.
Több mint 3.5 millió forint értékben osztottak ki díjakat május 14-én, szerdán este a budapesti Petőfi Irodalmi Múzeumban, a Méhes György – Nagy Elek Alapítvány irodalmi díjait erdélyi folyóirat szerkesztősége és erdélyi alkotó is átvehette.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.