A Kossuth-díjas Csíky András a Doktor Faustus tragikus históriája című előadásban
Fotó: maniutiu.com
Online előadásokkal ünnepli március 27-én, szombaton a színházi világnapot a Kolozsvári Állami Magyar Színház: a Doktor Faustus tragikus históriája és a Képmutatók cselszövése című darabot láthatja a közönség.
2021. március 25., 14:382021. március 25., 14:38
2021. március 25., 14:402021. március 25., 14:40
Mivel a vírushelyzet okozta korlátozások miatt még mindig nincs lehetőség a színház termeiben való találkozásokra, ezért a Kolozsvári Állami Magyar Színház online ünnepli az idei nemzetközi színházi világnapot - olvasható a színház MTI-hez csütörtökön eljuttatott közleményében.
Az előadásokkal a társulat köszönti a nemrég Kossuth-díjjal kitüntetett Csíky Andrást, a kolozsvári színház örökös tagját is, aki mindkét előadásban főszerepet alakít. Christopher Marlowe Doktor Faustus tragikus históriája című művében Doktor Faustus szerepében, míg Mihail Bulgakov Képmutatók cselszövése című darabjában Moliere szerepében látható.
Az előadások a színház Facebook-oldalára kerülnek fel a megadott időpontokban és március 29-én, hétfőn 12 óráig lesznek elérhetőek.
A Képmutatók cselszövése című előadás 1996-ban a I. L. Caragiale Nemzeti Színházi Fesztiválon a legjobb rendezésért járó díjat (Tompa Gábor), és a legjobb díszletért járó díjat (Dobre-Kóthay Judit) kapta, míg a debreceni Országos Színházi Találkozón szintén a legjobb rendezőnek járó díjban részesítették, illetve a legjobb férfi mellékszereplőnek járó díjat Bíró József érdemelte ki.
A Doktor Faustus tragikus históriája című előadás elnyerte a 2003-as év legjobb rendezés (Mihai Măniuțiu) és a legjobb férfi főszereplő (Bogdán Zsolt) UNITER (Román Színházi Szövetség) díját. Az előadásnak a kisvárdai Határon Túli Magyar Színházak Fesztiválján a legjobb előadásért járó nagydíjat ítélték oda, emellett Kézdi Imola Alakítás-díjban, Bogdán Zsolt alakítási különdíjban és Cristian Rusu pedig a legjobb díszlet különdíjban részesült a fesztiválon.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
szóljon hozzá!