Fotó: A szerző felvétele
2010. március 18., 10:532010. március 18., 10:53
A tárlat 2009 novembere óta vándorol Erdély városaiban. Eddig Kolozsváron, Marosvásárhelyen és Nagyváradon látták vendégül, a partiumi kisvárosból pedig április 2-án átköltözik Debrecenbe. Szálkai Tamás debreceni történész-kutató, a kiállítás főszervezője és összeállítója lapunk kérdésére elmondta, a vándortárlat lényege a kiemelkedően fontos művelődéstörténeti értékkel bíró címerek minél szélesebb körben való megismertetése.
„Olyan, erdélyi fejedelmek által kibocsájtott nemesi jegyeket kutattam fel és fényképeztem le, amelyeket a legtöbb ember egyébként nem láthatna, hiszen nagyon nagy részüket sohasem publikálták, csak a levéltárakban fellelhető okleveleken bukkanhat rájuk a kutató” – fogalmazott a debreceni szakember.
A kedden Nagykárolyba érkezett kiállítás csaknem 4 éves kutatómunka eredményének egy részét teszi közszemlére, 6 közgyűjteményből előkerült okmányokról van szó, amelyeket Budapesten és Erdély különböző levéltáraiban, például Kolozsváron és Gyulafehérváron őriznek.
Szálkai szerint az erdélyi címerfestészetnek komoly helye van az európai kultúrtörténetben. A szakember szerint szükség van a 17. századi címerek bemutatására, hiszen ezek egyre inkább feledésbe merülnek. A kutató a tárlat öszszeállításán kívül könyvet is írt a címerekről, amelyet a tárlatnyitókon meg is lehet vásárolni.
A kedd esti bemutatót a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Géberjén település Gabrien nevű néptánc-együttese adott elő szatmári és szilágysági táncokat.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.