Fotó: A szerző felvétele
2009. október 20., 10:272009. október 20., 10:27
Gergely Csaba festőművész, az egyesület elnöke megnyitóbeszédében elmondta: az általa irányított szervezet 1977-ben alakult, és kezdetben 7 tagja volt csupán. Mára már 50 képzőművész csatlakozott az egyesülethez, és a több mint három évtized során több mint kétezer kiállításuk volt. Az egyesületi tagok közül legtöbben az ország különböző részein élnek, de hét külföldi művészt is tagjaik között tartanak számon Magyarországról és Szlovákiából.
Az egyesület már megalakulásától kezdve számos seregszemlén részt vett, hivatalosan 2008 elején jegyeztették be. „Azóta folyamatosan tevékenykedünk, és jelenleg 16 hivatalos partneri szerződésünk van különböző intézményekkel. Többek között kizárólagos jogot kaptunk a szatmárnémeti városháza halljában működő galéria használatára, ahol állandó jelleggel vannak tárlataink” – részletezte Gergely.
A Szatmár Megyei Tanács működtette Hagyományos Kultúrát Megőrző Központ egyébként székházat, kiállítótermet és tanácstermet biztosít a csoportnak. Az egyesületnek jelenleg 4 kiállítása van párhuzamosan Szatmár megyében, és aktívan részt vesznek a megyei tanács szervezte kulturális karavánon, amely idén ősszel több megyei településre látogat el. Emellett immár a negyedik albumuk készül, évente több alkotótábort szerveznek, amelyeken a hazai tagokon kívül külföldi alkotók is részt vesznek.
A nagykárolyi közönség egyébként gazdag válogatást: portrét, tájképet, csendéletet, kompozíciós műveket és szobrokat, valamint domborműveket is láthat. „Kerámia- és nemezalkotásokat sajnos nem tudtunk hozni, mert művészeink franciaországi tárlatra készülnek. Az alkotóház általában magára vállalja művészei egyéni tárlatainak megszervezését, és a külföldi szereplések lebonyolításában is segít” – tette hozzá Gergely.
Nagykárolyban többek között Moldovan Cristina, Tillinger István, Katona Gábor, Balog István és Lakatos Miklós állított ki, akik személyesen is eljöttek a megnyitóra. A tárlat a tervek szerint egy hónapig lesz látogatható.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.
Fürdővilág a Kárpát-medencében: Budapest, Sóvidék és Tarcsafürdő címmel nyit kiállítást április 30-án Sepsiszentgyörgyön a bukaresti Liszt Intézet.