Fotó: A szerző felvétele
2010. április 02., 09:522010. április 02., 09:52
Bogdan Georgescu, a helyi önkormányzat kulturális igazgatóságának vezetője (képünkön) lapunk kérdésére elmondta, örül annak, hogy a művelődési ház szakköreinek korábbi növendékei visszatérnek, és gyerekeiket is beíratják hozzájuk. „Megvalósulni látszik az a tervünk, hogy a nagykárolyi művelődési ház regionális központtá váljon. Erre egyrészt a pályázati pénzekből finanszírozott infrastrukturális fejlesztések miatt van lehetőség, másrészt pedig egyre több környékbeli településről érkeznek érdeklődők a rendezvényeinkre” – nyilatkozta Georgescu.
A művelődési ház széles skálán biztosít kikapcsolódási és tanulási lehetőséget az odalátogatóknak. „3 és 60 év közötti tagjaink vannak, akik számára egy tucat szakkört szervezünk. Többek között a térség három nemzetiségére (román, magyar, német) jellemző néptáncot, népzenét oktatunk. Emellett moderntáncot, színjátszást, könnyűzenét, régizenét, fotó-videó feldolgozást és hangtechnikai alapismereteket is tanítanak a munkatársaink” – részletezte az intézményvezető. Georgescu szerint minden tevékenységüket diplomás, szakképzett előadó vezeti.
„Jelenleg 11 állandó munkatársunk van, és továbbá 2 bedolgozó néptáncoktató működik együtt velünk, akiket órabérrel fizetünk” – tette hozzá az igazgató. Károlyban a zenekari zenélés iránt érdeklődik a legtöbb fiatal. A művelődési ház szaktevékenységei közül is ez a legnépszerűbb, ugyanis több mint 120 fiatal jár zenélni, egyik leánycsapatuk pedig nemrég továbbjutott a magyarországi Megasztár tehetségkutató első előválogatóján. „A köreinken összeállt zenekarok számára a közeljövőben egy környékbeli turnét szervezünk. Ellátogatnánk a környező településekre, és ingyen zenélnénk a helyi közönségnek vasárnap délutánonként. Ez jó reklám lenne a tevékenységeinknek, a gyerekek nagyobb közönség előtt is felléphetnének, és a falvakban is eseményszámba menne egy hasonló rendezvény” – véli Georgescu.
A nagykárolyi művelődési ház minden tevékenysége ingyenes, és az állandó próbák mellett rendszeresen szerveznek fellépéseket, rendezvényeket. Az intézmény vezetője szerint a szakkörök résztvevői minden hétköznap délután gyakorolnak, szombaton pedig egész napos intenzív munka folyik a művelődési ház négy termében. „Egyre inkább kinőjük a rendelkezésre álló épületet, ezért ha sikerül pénzt szereznünk rá, a szomszédos, egykori iskolai kantint is átalakítjuk a tevékenységeink számára. Addig is örülünk a tavaszi jó időnek, és sok rendezvényt viszünk ki a szabadba” – számolt be terveikről Georgescu. A kulturális központ az év minden hónapjában több rendezvény házigazdája, amelyek nagy részét pár száz lejből szervezik meg. Ilyen például a Lovagi Torna Szavalóknak, a Nagykárolyi Kulturális Tavasz, a Színifőiskolák Nemzetközi Fesztiválja, a Magic Dance Táncverseny, az Augustfest vagy a Star Select tehetségkutató. A csaknem 40 hagyományossá vált rendezvény mellett minden évben újabbakat szerveznek a nagykárolyiak, amelyekbe idén a magyarországi testvérvárosaikat is bevonják.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.