2009. december 15., 09:192009. december 15., 09:19
Jövő őszre filmek születhetnek a Transikon Egyesület által szervezett forgatókönyvíró tábor munkáiból, tudtuk meg Fecső Zoltán egyesületi tagtól.
A székelyudvarhelyi fiatal filmesek által két éve alapított Transikon Egyesület tagjai javarészt dokumentumfilmeket készítettek, nem kis sikerrel.
A legutóbbi Film.dok magyar–román dokumentumfilm-fesztiválon például a fődíjat és közönségdíjat is Transikonhoz tartozó alkotók vihették haza. Bálint Arthur Poros öltöny és Bálint Ibolya Asszonyélet című munkáját azóta számos televízió műsorra tűzte. Ibolya új dokumentumfilmje, az Apró örömök ez évben ért el szép sikereket, elismerésben részesült például a 40. Magyar Filmszemlén.
„A székelyudvarhelyi filmesek eredményességének egyik magyarázata az, hogy az itt készülő alkotások a szituációs vagyis megfigyelő dokumentumfilmek közé tartoznak. Ez a műfaj pedig komoly filmes felkészültséget feltételez, hiszen a legtöbb esetben a kamera nem interjúkat rögzít, hanem a dokumentumfilmek vázát spontán felvett helyzetek képezik, amelyeket a narrátor magyarázata fűz össze. Így alakul ki a játékfilmekre emlékeztető képi világ, ennek ellenére ezek az alkotások a szigorúan vett dokumentumfilmek közé tartoznak” – mondta el a Krónikának Fecső Zoltán.
Azt is megtudtuk a szakembertől, hogy az egyesület tagjai új műfajjal kísérleteznek, amely világszerte egyre népszerűbb: a dokumentumfilmek hangulatát idéző játékfilmről van szó. Jó példa erre a hamarosan bemutatásra kerülő alkotás: Bálint Arthur Bujdosók című kisjátékfilmjét májusban forgatták Székelyudvarhelyen és Székelykeresztúron.
A Duna Műhely és a Transikon közös produkciójaként készült Bujdosók az egyesület tervezett kisjátékfilmjeinek első darabja, jövőre azonban további hat készül. A forgatókönyvek közül öt már kész van: Fecső Zoltán még nyáron elkészítette saját munkáját, ugyancsak nyáron fejezte be Bálint Arthur is a Bujdosók utáni újabb forgatókönyvét, további három forgatókönyv a november végén tartott alkotótáborban nyerte el végleges formáját, a hatodik pedig szintén elkészül idén. Jövőre pedig elkezdődnek a forgatások, őszre talán elkészülhetnek a filmek is, tudtuk meg. A Transikon tagjai bizakodóak, hiszen az alacsony költségvetésű filmek finanszírozásában több intézmény és vállalkozó is részt venne.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.