2010. április 13., 09:312010. április 13., 09:31
A rendezőt, aki egyébként a szatmárnémeti Harag György Társulat bábtagozatának vezetője, a tavalyi A Félőlény című meseelőadás rendezőjeként ismerhette meg a székelyudvarhelyi közönség. „Idén szerettem volna visszanyúlni a klasszikus mesék világához, és egy olyan darabot rendezni, amely már rég nem volt sehol sem műsoron, és amelyben a klasszikus karakterek jelennek meg: királykisasszony, boszorkány vagy az elvarázsolt királyfi – mondta a rendező.
Hozzátette: Gyerekkoromban láttam ezt a mesét mesejátékként a tévében, és nagyon mélyen megmaradt bennem a boszorkány figurája miatt”. A rendező elárulta, az udvarhelyi társulatban mindenki a boszorkány szerepére pályázott, a választás Márton Rékára esett. „Megpróbáltam olyan boszorkányt faragni belőle, aki nem is anynyira gonosz, mint inkább humoros figura, hogy ne ijessze meg a kicsiket” – avatott be a részletekbe Szilágyi Regina. A rendező Szabó Boglárka fiatal jelmeztervező munkáját is méltatta, elmondása szerint ötletes és nagyon látványos jelmezek születtek.
A közel egyórás előadás valójában a felnőtté válás történetét mutatja be a gyerekeknek. Tordon Ákos 30 éve írt meséje klasszikus királymese: becsület és csalfaság, bátorság és gonoszság, csoda, varázslat mind megtalálhatók benne, úgy játszadozva ezekkel, ahogy azt a modern mesék a rendező szerint már elfelejtették. Az előadást ezen a héten naponta 10, illetve 12 órától láthatják a székelyudvarhelyi gyerekek, majd azt követően, április 19–23. között a társulat Csíkszeredában vendégszerepel a meseelőadással.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.