2010. október 29., 09:452010. október 29., 09:45
A Magyar Újságírók Romániai Egyesülete (MÚRE) az évforduló alkalmából találkozót szervezett Marosvásárhelyen, amelynek keretében Spielmann Mihály történész beszélgetett a néhány éve megszűnt lap egykori főszerkesztőivel, szerkesztőivel: Ágoston Hugóval, Gálfalvi Zsolttal és Horváth Andorral. A jelen lévő publicisták a maguk sajátos szemszögéből elemezték A Hét sikerének titkát. A lap kezdetben 15-16 ezer példányban jelent meg.
„A romániai magyar írástudók közös igényéből keletkezett a lap, akik tudtak élni azzal a lehetőséggel, amit az 1960-as évek végén bekövetkezett politikai enyhülés megteremtett” – véli Gálfavi Zsolt. A Hét az első pillanattól átfogta az erdélyi magyar nemzetiséget, az „értelem fóruma” lett. „Lelkesen javasoltuk azt, hogy Bukarest legyen a lap székhelye, miután ezt már valakik korábban eldöntötték” – emlékezett vissza Gálfalvi, aki a lap indulásakor főszerkesztő-helyettes volt.
Szerinte ez azért volt szerencsés választás, mert a lap így elkerülte a megyei pártbizottságokkal való összetűzést, amire feltétlenül sor került volna, hiszen kezdetektől a nyitottságot, az alkotó gondolkodást népszerűsítette. Ágoston Hugó, a lap egykori természettudományi rovatának szerkesztője arra emlékezett, hogy a 26-27 éves munkatársak (akiket nem a párt rendelt a szerkesztőségbe, hanem a vezetőség verbuválta őket) „kis gilisztáknak érezték magukat, akik örültek, hogy halászni viszik őket”. Horváth Andor az 1970-es, 1980-as évek röntgenképét rajzolta meg. Úgy gondolja: „a politikának szüksége volt az írókra”.
Szerinte ugyanakkor A Hét története arról szól, hogy „miként távolodott el fokozatosan egymástól a politikum és az értelmiség”. A Héttel párhuzamosan létrejött a Kriterion Kiadó, az RTV magyar adása, és más magyar sajtóorgánumok sorsa attól is függött, hogy a szerkesztőségek mennyire voltak egységesek, és a vezetőik mennyire voltak merészek az adott korlátok között. Az egykori munkatársak elismeréssel szóltak Huszár Sándor főszerkesztőről, aki részben azért volt nagyon merész, mert nem mindig ismerte fel a veszélyt, ugyanakkor mélységes empátiával foglalkozott nemcsak beosztottjai sorsával, hanem az olvasók levelekben jelzett gondjain is próbált segíteni.
A Hét nagy érdeme, hogy (a Korunkkal együtt) megteremtette az erdélyi magyar tudományos írásbeliséget. Úgy foglalkozott a tudományos ismeretterjesztéssel, hogy az nem vált olcsó népszerűsítéssé, szóra bírta az erdélyi tudományos élet kiválóságait. Kiadta az első erdélyi magyar tudományos folyóiratot, a TETT című mellékletet, és évkönyvei is igen sikeresek voltak.
A bukaresti Bulandra Színház látja vendégül a Háromszék Táncszínház Ecce Homo című előadását, amely Munkácsy-festmények színházi megközelítése. Tapasztó Ernő, a tavaly év elején bemutatott produkció egyik rendezője értékelt a Krónikának.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum május 15-én, csütörtökön 15 órától nyitja meg KÓS 140 | Kós Károly műhelye című, legújabb időszakos kiállítását az intézmény Bartók Béla termében.
Robert de Nirótól Tom Cruise-on át Scarlett Johanssonig az amerikai mozi minden nemzedéke képviselteti magát a kedden kezdődő 78. cannes-i nemzetközi filmfesztiválon, amelynek hivatalos programjában több mint száz filmet mutatnak be.
Színvonalas kulturális programot kínál a bányavidéki magyarságnak a 2007 óta majdnem minden év májusában megszervezett Teleki Napok.
Harag György rendező születésének 100. évfordulója alkalmából gazdag kínálatot felvonultató emlékhetet szervez június 1. és 9. között a Kolozsvári Állami Magyar Színház – közölte a társulat.
Román városokban vetítenek friss, népszerű magyar filmeket a Magyar filmek @ 29. Európai Filmek Fesztiválja keretében – közölte a Liszt Intézet Bukarest.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.