2009. november 27., 10:542009. november 27., 10:54
Zenés, társadalomkritikával és helyzetkomikummal gazdagon fűszerezett darabot mutat be péntek este 7 órától a szatmárnémeti Északi Színház Harag György-társulata. Tasnádi István, magyarországi szerző darabját testvére, Tasnádi Csaba, a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház igazgatója rendezte meg Szatmárnémetiben.
„Azt gondolom, az idei évad egyik kiemelkedően fontos bemutatójáról van szó” – nyilatkozta Keresztes Attila, a Harag György Társulat igazgatója a darabbal kapcsolatos sajtótájékoztatón. Tasnádi Csaba rendező szerint ez a darab testvére egyik zsengéjének átdolgozása. „Tasnádi István 1991-ben, 21 évesen írta a művet, majd 2000–2001-ben írta át, amikor már nagyobb tapasztalata volt a drámaírásban” – mesélte a darab keletkezési körülményeit a nyíregyházi direktor.
A szociobörleszk egy kitalált műfaji megnevezés, amely egy közösségi téma zenés feldolgozását jelenti. „A mű alapjául egy örökösödési vita szolgál, amely kibontakozása során nevet a néző, de olykor el is szorul a torka. Épp annyi groteszk van benne, amennyi a mai társadalomban is” – részletezte a rendező.
A díszlet kapcsán elhangzott, a szűkös anyagi keretek miatt először azt tervezték, csak egy ház makettjét készítik el, amelyet az előtérben helyeznek el, a színészek pedig üres színpadon játszanak. „Ezt az ötletet végül elvetettük, mert a klasszikus komédia alapjaira épülő történet bemutatásához, és a helyzetkomikumhoz szükség van az ajtócsapkodásra és egyéb kellékekre” – véli a művész, aki az elmúlt évek során két alkalommal is dolgozott a partiumi megyeközpont színházában.
A Malacbefőttet a 2000-es évek elején már komoly sikerrel játszották Kecskeméten. A darab görbe tükröt állít a társadalom elé, felhívja a néző figyelmét az emberi kicsinyességre. Tasnádi a próbafolyamattal kapcsolatban lapunknak elmondta, a színészek a szöveggel augusztus végén kezdtek el ismerkedni, majd hoszszabb szünet után októberben kezdődtek a próbák. „A múlt heti bemutató előkészítése, valamint a román társulat próbái miatt kevesebbszer használhattuk a színpadot. Az énekek és a tánckoreográfia betanulása azonban már korábban elkezdődött” – összegzett Tasnádi.
A szatmári és nyíregyházi színház közötti együttműködés évekre nyúlik vissza, ezért ezt a darabot tavasszal Nyíregyházán is bemutatják, a magyarországiak pedig január 5-én Szatmáron játszanak egy rockmusicalt. A pénteki előadásban Nagy Orbán, Lőrincz Ágnes, Bándi Johanna, István István, Gál Ágnes, Nagy Antal, Rappert Gábor, Péter Attila-Zsolt, Gaál Gyula, Czintos József lép majd színpadra. Az előadás látványterve Mira János munkája, a tánckoreográfiát Vida Gábor készítette, a darab zenéjét pedig Monori András szerezte.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.