2010. április 23., 09:302010. április 23., 09:30
Bár nem sokkal a kolozsvári Ecsetgyár kortárs művészeti központ megnyitása után már a Kisterem nevű stúdióterem is működésbe lépett, ezt a termet kevesen ismerik. Vetési Nándor tavaly végzett a kolozsvári Babeş–Bolyai Tudományegyetem Színháztudomány és Televízió Karának színművészeti szakán, jelenleg mesteris hallgató, három ízben adta elő egyéni előadását a Kisteremben.
Mint mondta, a Dobszó az éjszakában – válogatás Bertolt Brecht műveiből című előadás volt a vizsgamunkája az egyetemen, de arra törekedett, hogy ne csak egyszerű vizsgaelőadás szülessen, hanem olyan produkció, amit színházakban is elő lehet adni. Legutóbbi előadásán csupán mintegy 15 érdeklődő jelent meg a második emeleti teremben, mert ugyanabban az időpontban az első emeleti nagyobb előadóteremben szervezett táncelőadáson volt telt ház.
Vetési elmondta, a román nyelven feliratozott előadás utolsó alkalommal került műsorra, hiszen az eladott jegyekből származó bevételnek legalább a terem- és a világítás költségét kellene fedeznie. Az előadó szerint az érdeklődés hiányának egyik fő oka az lehet, hogy az új kulturális centrum elég félreeső helyen van, nehéz megközelíteni, másrészt azok közül is kevesen ismerik a Kistermet, akik az Ecsetgyárban már megfordultak, mert itt ritkábban tartanak előadásokat.
A Kisterem már az Ecsetgyár indulásakor, tavaly októberben elkezdte működését, ekkor vendégelőadásokat tartottak itt, első saját bemutatójára decemberben került sor. A Dobszó az éjszakában című önálló előadás volt itt az első magyar nyelvű produkció. Vetési Nándor világosítóként közreműködött más előadásokban, így ismerte meg a Kisterem vezetőjét, Mihaela Panainte fiatal kolozsvári rendezőt, aki azért kezdeményezte a Kis terem létrehozását, mert az országban és Kolozsváron is rengeteg színi vagy rendezői szakon végzett fiatal él, akiknek nincs lehetőségük állami színházaknál elhelyezkedni, emellett pedig az alternatív színjátszás értékeire szerette volna felhívni a figyelmet. Mihaela Panainte támogatta Vetési előadásának bemutatását.
Vetési a médiában is meghirdette az előadást, sőt a kolozsvári magyar iskolák tanárai is ígéretet tettek arra, hogy elhozzák diákjaikat, ez azonban nem történt meg. A kezdeti kudarc azonban nem keseríti el, hiszen máris új bemutatóra készül mesteris kollégáival. „Váróterem Projekt néven alapítottunk egy társulatot, ennek az első bemutatójára kerül sor ma 20 órától a Kisteremben. Karl Wittlinger Ismered a Tejutat? című kétszemélyes darabját vittük színre, négyszemélyessé alakítottuk át, így Imecs Levente, Visky Andrej, Csepei Zsolt és jómagam játszunk majd benne” – mondta Vetési Nándor.
Karl Wittlinger darabjában egy elmegyógyintézetben kezelt páciens, Johannes Schwarz (Visky Andrej) és orvosa (Imecs Levente) öngyilkosságot követnek el, a hullaházban azonban felébrednek, és egy színdarabot találnak, amely – mint később kiderül – egyikük élettörténetét mutatja be. Így Johannes Schwarz újrajátssza életét, orvosa, Helmut Neuross pedig aszisztál. „A színpadi történés több szálon fut: a két halott előadása a hullaházban, a hullamosók (Csepei Zsolt és Vetési Nándor) és a testek előkészítése, illetve vetítések a két öngyilkos által hátrahagyott videókból – előadások az előadásban” – olvashatjuk az ismertetőben. Vetési elmondta, úgy tervezik, hogy a bemutatót követően kéthetente játsszák majd az előadást.
A Kolozsvári Magyar Opera szombaton 19 órától tartja a Valahol Európában című nagy sikerű musical premierjét.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.