Az évad első bemutatójaként Nagy Regina rendezésében színre viszik a Légy jó mindhalálig című musicalt
Fotó: Tibor Jäger/Harag György Társulat
Magyar és világirodalmi klasszikusokkal, valamint sok zenével indítja az új évadát a Szatmárnémeti Északi Színház Harag György Társulata, amely a saját bemutatók mellett számos vendégelőadással várja közönségét – közölte az erdélyi színház.
2022. szeptember 27., 15:222022. szeptember 27., 15:22
Az évad első bemutatójaként Nagy Regina rendezésében színre viszik a Légy jó mindhalálig című musicalt. A produkcióban a 18 színművész mellett 18 gyermekszínész is színpadra lép.
A Petőfi-emlékév részeként Béres László állítja színpadra A helység kalapácsa című eposz-paródiát, amely Czári Tibor zenéjének köszönhetően szintén zenés produkció lesz. Ezt követően a társulat egykori tagja, Márkó Eszter fogja rendezni a Hegedűs a háztetőn című musicalt.
Botos Bálint egy igencsak aktuális, a világháborús időszak okozta gazdasági válságot és annak minden problémáját idézi meg a Kasimir és Karoline című előadásban. Szardar Tagirovszkij, a társulat alkalmazott rendezője az évad végén állítja színpadra Brecht Jóembert keresünk (A szecsuáni jólélek) című drámáját.
Bérletcsere keretében Szatmárnémetibe érkezik a Sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház Tóték című előadása, illetve az Amikor telihold ragyog a turkáló felett című produkció. Székelyudvarhelyről a Száll a kakukk fészkére, Nagyváradról pedig Az öngyilkos című előadás lesz látható Szatmárnémetiben.
Radnóti Miklós írásaiból Kovács Éva rendezi a Dögölj meg, dögölj meg hát világ. című Radnóti-estet, Lendvai Zoltán pedig Varga Lóránd Interaktív című írásának ősbemutatóját rendezi meg Szatmárnémetiben az európai uniós forrásokból megújuló Ács Alajos Stúdió újraavatására készülve.
A tervek szerint a Harag György Társulat szervezi meg az idei Interetnikai Színházi Fesztivált, amelyre több mint 15 produkció érkezik majd Románia kisebbségi (magyar, német, zsidó és roma) színházi műhelyeiből.
Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.
Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.
Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.
Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.
A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.
Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.
Történelem, legendák és szociális felelősségvállalás – ez jellemezte a kolozsvári Unió szabadkőműves páholy működését a 19. század végén.
Az idei Kolozsvári Ünnepi Könyvhét egyik érdekes, sokakat vonzó beszélgetése Szécsi Noémi új kötetéről, Jókai és a nők című könyvéről szólt.
Lars Saabye Christensen norvég-dán író volt a Kolozsvári Ünnepi Könyvhét díszvendége. A 72 éves szerző pályafutásáról, első verséről, zenei ihleteiről és az elveszett, legendás kéziratos bőröndről mesélt csütörtök este a kincses városi közönségnek.
szóljon hozzá!