Fotó: Eva Filmmakers Fest/ Facebook
Magyar és román női filmrendezők alkotásaiból mutatott be válogatást a második alkalommal megszervezett Eva Filmmakers Fest szeptember 23. és 30. közt a sepsiszentgyörgyi Művész moziban. A szervezők kiértékelték a szemlét, és már a jövő évi rendezvényre készülnek.
2022. október 03., 14:052022. október 03., 14:05
Több mint háromszáz résztvevő fordult meg az idén második alkalommal megrendezett Eva Filmmakers Festen szeptember 23. és 30. között a sepsiszentgyörgyi Művész moziban. A nézők olyan, az elmúlt években bemutatott, szakmailag elismert filmeket tekinthettek meg, amelyeket magyar és román női alkotók jegyeznek.
A közönségtalálkozókkal egybekötött vetítéseken a nézők a legtöbb film rendezőjével is találkozhattak, valamint a női filmrendezők helyzetét tematizáló mesterkurzusokon is lehetőségük nyílt részt venni. Lázár-Prezsmer Endre, a fesztivál szervezője a Krónikának elmondta, örülnek, hogy idén – immár bővebb kínálattal és hosszabb időkeretben – újra megszervezhették a rendezvényt.
Az első mesterkurzust Divinyi Réka forgatókönyvíró tartotta, majd Vincze Teréz filmesztéta beszélt a magyar női filmrendezőkről, Irina Margareta Nistor pedig a román női alkotók témáját járta körül” – vázolta a sepsiszentgyörgyi mozi programfelelőse.
Fotó: Facebook/EVA Filmmakers Fest
A fesztiválprogramot a belga–román koprodukció, a La Civil nyitotta, amelynek rendezője, Teodora Mihai is jelen volt. A második napon Gárdonyi Géza regénye nyomán készült filmfeldolgozást, az Ida regényét vetítették, amelynek rendezője Goda Krisztina, forgatókönyvírója pedig Divinyi Réka. A programban az alkotópáros több filmje is szerepelt, köztük a néhány éve bemutatott Csak szex és más semmi, a Kaméleon és a BUÉK című alkotások. Lázár-Prezsmer Endre elmondta, hogy az Ida regénye kétszer is vetítésre került, ám akkora volt iránta az érdeklődés, hogy nagy valószínűséggel bekerül a mozi programjába is.
A női filmes alkotóknak dedikált rendezvény számos közönségtalálkozót is kínált a közönségnek
Fotó: Facebook/EVA Filmmakers Fest
Jelen volt a fesztiválon Szabó Réka táncos, koreográfus is, akinek táncos dokumentumfilmjét, a Létezés Eufóriáját tekinthették meg az érdeklődők, amelyet Vincze Teréz filmesztéta kurzusa követett. A vetítések mellett a programba egy színházi előadás, a Romacen is bekerült, amelyet Mihaela Drăgan rendezett a sepsiszentgyörgyi Andrei Mureșanu színházban, illetve megtekinthető volt a performansz jellegű, Future is a Safe Place (A jövő biztonságos hely) című rövidfilm. Az egyhetes fesztivált a Csíki Kamarazenekar koncertje és a Ra oroszlán meséje színházi koncert keretezte. A szervezők elmondták, az egyes vetítésekre és mesterkurzusokra változó volt az érdeklődés, és bár akadtak résztvevők, akik a teljes programkínálatot végignézték, még mindig mérsékelt kíváncsiságot tapasztalnak a helyi közönségen. „Mi megteremtettük a keretet, élettel azonban a nézőknek kell megtölteniük az eseményt” – mondta Lázár-Prezsmer Endre, majd
Fotó: Facebook/EVA Filmmakers Fest
A színes programkínálatból a szervező három alkotást emelt ki, amelyek nehéz, ugyanakkor fontos témákat feszegettek. A Hat hét című alkotás kapcsán, amely az örökbe adás témáját járja körül, elmondta, kell hozzá az a női érzékenység, amellyel finoman, intim, bensőséges megvilágításból lehet bemutatni egy hasonló témát. A létezés eufóriája című film kapcsán megemlítette, hogy a 96 éves, holokauszttúlélő Fahidi Éva visszaemlékezéseit dolgozza fel, illetve tartalmazza egy korábban készített előadás részleteit is. „A női alkotók filmjeire jellemző különbség, másság leginkább a témaválasztásban és abban jelenik meg, ahogyan ezt láttatják. Van, amiről férfiként nehezen, csak áttételesen lehet beszélni. A nők sajátos szemszögből, apró jelenetek által ragadnak meg kérdéseket” – tette hozzá a fesztivál szervezője.
Életének 81. évében elhunyt Szörényi Szabolcs, Kossuth-díjas zeneszerző, zenei rendező, az Illés, majd a Fonográf együttes korábbi basszusgitárosa – közölte a család szombaton.
Elindulásának 55. évfordulóját ünnepli novemberben a román közszolgálati televízió Magyar Adása.
A holokauszt 80. évfordulójára emlékeznek az immár 9. alkalommal szervezendő, főként a zenét előtérbe helyező Kolozsvári Zsidó Napokon, amelynek programpontjaiban az izraeli helyzettel való együttérzés is megjelenik.
Premierre készül a nagyváradi Szigligeti Színház: Kovács D. Dániel Junior Prima-díjas rendező a jól ismert orosz vígjátékot, A revizort rendezi nagyszínpadra.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
szóljon hozzá!