Fotó: Facebook
Liszt Ferencre és Cziffra Györgyre emlékeznek a bukaresti 17. Magyar Zene Fesztiválon, amely az idén is online térben zajlik a koronavírus-járvány miatt – közölte csütörtökön a szervező bukaresti Magyar Kulturális Intézet.
2021. május 07., 16:382021. május 07., 16:38
Az intézet egyik legjelentősebb programjának számító fesztivál verseny formájában zajlik minden évben, fiatal román és romániai magyar zenészek mérik össze hangszeres előadóművészi tudásukat. Az idén 13 versenyszám került a fesztivál programjába, a versenyzők három felsőfokú zeneművészeti intézményből, a bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetemről, a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémiáról és a temesvári Nyugati Egyetem Művészeti Karáról jelentkeztek.
A közönség által május 10. és 12. között az intézet Facebook-oldalán helyi idő szerint este 7 órától megtekinthető 20-25 perces versenyszámokban szinte egyenlő arányban szólalnak meg a magyar zeneszerzők – Liszt Ferenc, Erkel Ferenc, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Kacsoh Pongrác, Rózsa Miklós, Kurtág György, Ligeti György – művei a zenei világirodalom más gyöngyszemei mellett.
Ezért a május 13-i díjátadó gálát Viniciu Moroianu zongoraművész, a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem professzora, a Magyar Zene Fesztivál több előző évi nyertesének mestere nyitja meg Liszt Ferenc Változatok Johann Sebastian Bach kantátája, a Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen témájára című opusával.
A fesztivál zsűrijében Tóth István elnök, fesztiválalapító, Verona Maier zongoraművész, a Bukaresti Nemzeti Zeneművészeti Egyetem rektorhelyettese, Stan Katalin zenekritikus, Makkai Gyöngyvér zeneszerző, a marosvásárhelyi Művészeti Egyetem tanára és Ioan Dobrinescu zeneszerző, a román közszolgálati rádió munkatársa foglalnak helyet. A díjazottak a szófiai, az isztambuli és a bécsi magyar intézetekben, valamint a budapesti Liszt Ferenc Zeneakadémián adnak jutalomkoncertet.
Dokumentum- és ismeretterjesztő filmekkel, vallási műsorokkal idézi fel a reformáció elindítója, Luther Márton alakját, tettének jelentőségét október 31-én a magyar közmédia.
Négy romániai városban lép fel a a nemzetközileg is komoly hírnévnek örvendő Liszt Ferenc Kamarazenekar – közölte a szervező, Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusa.
A magyar operajátszás legnépszerűbb művét, a Katona József drámájából és Erkel Ferenc zeneművéből készült, mindig aktuális mondanivalójú Bánk bánt mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera Vidnyánszky Attila rendezésében.
Cannes-ban díjazott szakítós vígjátékra hívja a romániai moziközönséget a Filmtett Egyesület.
Kik is igazából a székelyek, milyen kultúra éltetői, hogyan látják önmagukat ma a Székelyföldön élők – ezekre a kérdésekre ad választ a Kovászna, Hargita, Maros megyei múzeumok összefogásával nyílt kiállítás.
A rendszerváltás óta eltelt harmincöt év lesz a témája a november 3. és 17. között tartandó kolozsvári 9. Interferenciák Nemzetközi Színházi Fesztiválnak. A színházi szemle programjának gerincét romániai előadások adják.
A víg özvegy című Lehár-operett története elevenedik meg az aradi nagyszínház színpadán.
Különleges felhívást tett közzé a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház: a Legyél te is műalkotás! című kezdeményezés a Caravaggio című előadásra is felhívja a figyelmet.
Immár harmadik alkalommal tartják az Erdélyi Népmesemondó Találkozót, az eseményre Háromszéken kerül sor.
Rövidfilmek mellett nagyjátékfilmek is szerepelnek a programban 32. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilm Fesztiválon, amelyet november 6. és 10. között tartanak Marosvásárhelyen – közölték a szervezők.
szóljon hozzá!