2010. március 05., 09:492010. március 05., 09:49
A nyolcvanas éveiben járó Nagy Pál elmondta: 1955 és 1984 között – az Igaz Szó, A Hét, az Új élet című lapok munkatársaként – szoros kapcsolatban állt olyan kiváló írókkal, mint Kós Károly, Szabédi László, Tamási Áron vagy Tompa László. Majd kortársai közül olyan szerzőkkel kötött barátságot, mint például Sütő András, Kányádi Sándor, Domokos Géza, Székely János, Huszár Sándor, Veress Dániel, Szilágyi Domokos. Hosszú szerkesztői pályafutása során számos levelet váltott írókkal, költőkkel, irodalomtörténészekkel, szerkesztőkkel. Ezekből már kiadott egy kötetrevalót, most, a második válogatásban többek között Pomogáts Béla, Czine Mihály, Annus József, Ablonczy László, Csoóri Sándor levelei szerepelnek. Ezeket több korabeli fotó és gazdag jegyzetanyag egészíti ki, amelyet szintén Nagy Pál állított össze. Az irodalomtörténész fájlalja, hogy napjainkban már nem divat a levelezés. Úgy gondolja: kötete „a közelmúlt szellemi világába enged betekintést”. Nagy Pál, aki jó barátként felvállalta Sütő András emlékének, hagyatékának az ápolását, gondozását, a könyvbemutatón bejelentette: részt vesz annak a Sütő-konferenciának az előkészítésében, szervezésében, amelyet március 29-én, Debrecenben tartanak. Marosvásárhelyen pedig – valószínűleg a Bernády-ház udvarán – hamarosan felállítják azt a Sütő-portrét, amelyet Kő Pál szobrászművész adományozott a városnak.
Bölöni Domokos író, a marosvásárhelyi Népújság művelődési rovatának szerkesztője, a hazai és a Magyar Írószövetség tagja, már számtalan kötettel jelentkezett. A munkásságát méltató Czirmai Szabó Sándor író szerint „Bölöni fittyet hány azokra, akik a Gutenberg-galaxis halálát jósolták”. Szerinte Bölöni írásait, e másfél perces elbeszéléseket, embermeséket keserédes humor hatja át.” A Marosvásárhelyi Rádió munkatársa, Gáspár Sándor jelezte: a helyi rádió műsorában Bölöni kéthetente olvas fel írásaiból. „Kötetét nem egyvégtében kell olvasni, hanem időnként szemelgetni kell belőle, hiszen minden mondata egy poén” – véli a rádióriporter.
A könyvbemutatón a marosvásárhelyi Cantuale énekkar műsorát is meghallgathatták a résztvevők.
Sólyom Jenő Széchenyi-díjas fizikus, a Magyar Tudományos Akadémia rendes tagja vehette át az Akadémiai Aranyérmet az MTA 199., ünnepi közgyűlésének hétfői ülésén.
Szerelmi történetbe ágyazva a magyar néptáncot mutatja be a Magyar menyegző című játékfilm, a kalotaszegi világba betekintést nyújtó alkotás várhatóan jövő év elején kerül a mozikba.
Mihail Afanaszjevics Bulgakovnak A Mester és Margarita című művéből készült előadás premierjét tartja pénteken a szatmárnémeti Harag György Társulat.
A bukaresti „I.L. Caragiale” Színház és Filmművészeti Egyetem (UNATC) nemzetközi konferenciát és workshopot szervez, melynek tematikája az úgynevezett „oktatófilmek” felhasználási gyakorlata a volt szocialista országokban.
A romániai magyar színházakról és az IFesztről is szó esett a Nemzeti Kisebbségi Színházak Nemzetközi Találkozóján, de felmerült egy budapesti helyszínű erdélyi fesztivál lehetősége is.
Film- és könyvbemutatóval tisztelegtek Janovics Jenő, a magyar filmgyártás úttörőjének munkássága előtt a kolozsvári Művész moziban. A magyar film napja alkalmából szervezett eseményen a „Szamos-parti Hollywoodba” kaphattak betekintést az érdeklődők.
Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepel a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.
Bár a világon az egyik legnagyszerűbb dolog a tánc, hiszen egyetemes, mindenki számára befogadható „nyelv”, amely az életerőt és az életörömöt hordozza, a virtuális „nézelődéshez” szokott mai társadalom ellustult – jelentette ki Könczei Csongor.
A Déryné Program Határtalan alprogramja részeként a magyar nyelvű színjátszás válik elérhetővé Felvidék, Kárpátalja, Vajdaság és Erdély mintegy 60, magyarok által lakott településén – jelentette be Novák Irén.
A népi együtt muzsikálás és éneklés nemcsak közösségi élményt, de életformát is jelenthet – mondta el az Erdélyben több helyszínen működő Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány (EHHA) kolozsvári intézetének kulturális szervezője, Nagy Kata.